Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בית טרלוני
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 422
“משפחה זה משהו שאתה צריך להשלים איתו. אתה מקווה לכבד אותם, אפילו לחבב אותם, אבל מוטב לא להציב את הרף גבוה מדי.” כבר יותר משמונה מאות שנה משמשת טירת טרלוני, בעבר היהלום של חופי קורנוול, כמקום מושבה של משפחת טרלוני. כל רוזן בתורו שפך כספים בלי חשבון והפך את המבנה והאדמות שסביבו לערב-רב ראוותני של אגפים, צריחים ושיגיונות. אלא שהדורות האחרונים הצליחו לבזבז יותר ממון מכפי שהרוויחו וכתוצאה מכך המשפחה חיה עתה בבדידות מזהרת ובדלות, כשאפשרויות הפעולה העומדות לרשותה הולכות ומצטמצמות. שלושה אירועים בלתי-צפויים עומדים להחיש את הקץ: הופעתה הפתאומית של קרובת משפחה חדשה, בת בלתי-חוקית יפהפייה ועיקשת; מנהל קרנות גידור אמריקאי חסר עכבות המחפש נקמה; והמשבר הכלכלי של 2008. בית טרלוני הוא סאטירה חברתית המתרחשת בעולמות המקבילים והבלתי-תלויים לכאורה של האצולה הבריטית ושוקי הכספים. זהו גם סיפורה של חברות רבת-תהפוכות בין שלוש נשים: אחת מהן תמות; האחרת תגלה את ייעודה; והשלישית תמצא אהבה. האנה רוטשילד, מחברת רב-המכר "אי-סבירות האהבה", כתבה ל"ואניטי פייר", ל"ווג", ל"אינדיפנדנט" ול"ספקטייטור". היא סגנית נשיא פסטיבל הספרים הידוע בהיי, חברה בחבר הנאמנים של גלריית טייט והאישה הראשונה ששימשה יו"ר חבר הנאמנים של הנשיונל גלרי בלונדון. היא גם במאית סרטים תיעודיים שהוקרנו בפסטיבלים כמו טרייבקה וטלוריד וגם בטלוויזיה.

"בית טרלוני" הוא סאגה משפחתית מסועפת העוסקת בטירה ענקית ומוזנחת באנגליה של לפני המשבר הכלכלי ב-2008.

בטירת טרלוני חיה אותה משפחה של רוזנים מכובדים כבר 800 שנה. עם הגיע הבן הבכור לגיל 18 עוזבים שאר האחים את הטירה לחיים עצמאיים. כעת חיים שם קיטו וג'יין עם 3 ילדיהם המתבגרים: אמברוז היהיר, ארבלה שמתעניינת במדע וטובי הרגיש. כמו כן, חיים בטירה הוריו של קיטו שהם שריד אחרון לדור המייסדים רם המעלה. אחותו של קיטו – בלייז – גרה לבדה בלונדון והיא אנליסטית בכירה ומפורסמת בשק ההון.

טירת טרלוני נמצאת במצב נוראי, הכי קשה שהייתה עד כה. היא מוזנחת, שבורה ומלוכלכת. אין מים חמים, אין הסקה וחימום, בקושי יש אוכל על השולחן. ג'יין מנסה החזיק את הראש מעל הים ולנסות לשפר את המצב אך אין למשפחה מספיק כסף. היא עובדת כמדפיסת טפטים וקיטו עומד בראש בנק.

הכל משתנה לרעה כשהמשבר הכלכלי של 2008 מגיע ומרסק את הבנקים ואת הכלכלה הבריטית. הבנק של קיטו פושט רגל, קופת הטירה הדלה מתרוקנת לגמרי, בלייז מאבדת את מגע הקסם שלה. בנוסף לכך גם מאיימים על המשפחה גורמים נוספים: אעישה היפה והתחמנית שטוענת שהיא יורשת הטירה ועוד איש עשיר שמחפש נקמה נגד המשפחה שאט אט יורדת מנכסיה.

האם משפחת טרלוני תצליח להתאושש מהמשבר ולקום מן העפר?

 דעתי על הספר:

"בית טרלוני" הוא ספר נחמד אך ארוך. יש בו המון תיאורים ש הטירה, של הסביבה, של הדמויות ורגשותיהם ושל מושגים כלכליים. אני מודה שהיה לי קצת קשה להבין את החלק העוסק בכלכלה הבריטית. לטעמי, ניתן היה בקלות לקצר ואולי אף להוריד חלק מהקטעים.

אהבתי את האופן בו מוצגות הנשים בספר – חזקות, לא מוותרות, חכמות. ג'יין ובלייז שתיהן יעשו כל שביכולתן על מנת להציל את הטירה המתפוררת ואת המשפחה, כל אחת מהמניעים שלה. גם ארבלה, למשל, לא מוכנה להיכנע לתכתיבי המסורת מנסה למצוא לעצמה מקצוע כמדענית החוקרת בעלי חיים ובעיקר חרקים. לא המקצוע הכי נשי, אבל זה מה שהיא אוהבת.

"בית טרלוני" הוא רומן שנבנה לאט ומצריך סבלנות, אך הוא מעניין ומיוחד בדרכו שלו.

את הספר ניתן לקרוא באפליקציית עברית.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן