Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
בית הצעצועים השבורים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 318
יום רע עובר על נתי, עובד משמרת לילה בפיצוצייה קטנה באשדוד. היתקלות מקרית בפרט מעבָרו מהדהדת עמוק בבאר הזיכרונות; רגשות שנקברו לפני שנים מתעוררים לתחייה וגוררים אותו אחורה בזמן אל שנת 1993, אל הבחירות המסוכנות שבחר כנער ושכעת באות לגבות את חובן מהגבר שהפך להיות. לאורך לילה מצמרר נשאב נתי מחדש אל שנת לימודיו האחרונה בבית הספר היסודי בבאר שבע; אל שכונת הבלוקים המתפוררת, אל הרחובות שגידלו אותו, אל גשר הבטון המתקלף ואל האכזריות ששררה בין קומץ חבריו, ובייחוד אל הבית ההוא, בקצה הפארק, עם החלון השחור הפעור תמיד אל שביל שאיש לא הולך בו, בית הצעצועים של דורמר הזקן. עכשיו הכול חוזר אליו והוא צריך לפעול בזהירות רבה כדי לשכוח. ולברוח בכל הכוח. מהעבר שלו. ומעצמו. בית הצעצועים השבורים הוא רומן מתח פסיכולוגי מרתק ולופת שבו פחדנות ובוגדנות נמהלות בחברוּת ובנאמנות עד שלרגעים קשה מאוד להבחין ביניהן. ושם, בדיוק שם, מתחילה האימה האמיתית.

נתי הוא רווק בן 33 שעובד בפיצוצייה של אמנון באשדוד במשמרות לילה.
בלילה של ה 1 בספטמבר, בעודו מסדר את החטיפים על המדפים, מפליג נתי בזיכרונות לילדותו בשנת 1993 כשהיה בכיתה ח' בבית הספר ע"ש טרומפלדור בבאר שבע.
באותו יום גורלי היה היום הראשון לשנת הלימודים.
תמיר, שהיה ידוע בכינויו "תמיר הקטן", פתח חזית נגד נתי וחבריו כאשר אחד התלמידים מתגרה בו בכיתה ותמיר עומד להעיף עליו כיסא.
פעם תמיר ונתי היו חברים טובים אבל כשהיו שניהם בכיתה ו' גילה תמיר לאמו של נתי שהוא מעשן ומאז נתי לא סולח לו על היותו מלשון.
נתי שהוריו התגרשו חי עם אמו ומגדל כלב פינצ'ר בשם בובי.
אמו שיודעת שהוא מעשן לא אוהבת את זה והיא גם לא אוהבת את החברים שלו שלא מהווים דוגמא טובה אבל גם מרפה את ידיה ולא נלחמת איתו ואביו מלמד אותו איך להרביץ בחזרה וללמוד להתמודד עם כאב המכות.
נתי וחבריו מעבירים את הימים בהתפרעויות, עישון, התנסות ראשונה בעישון גראס, גישושים מול הבנות ותחרות בין יוסי לנתי על אוספים של סמלי מכוניות שגנבו ממכוניות שחנו ברחוב (ממש ילדים לתפארת מדינת ישראל) .

נתי מנסה לפרוץ את כל הגבולות, הוא מתחבר לילדים שלא מתאימים לו כדי להרגיש חלק מהחבורה, הוא בקושי עולה לכיתה ח' כי הציונים שלו גרועים (וזה לא ממש מעניין אותו)  והוריו לא שם כדי לגדל אותו,  אביו רואה אותו בקושי פעם בשבועיים וגם אז הוא לא מייצג דמות חינוכית שניתן להישען עליה ואמו עובדת כל היום ובערב יוצאת לבלות בזמן שנתי רק הולך ומידרדר.
נתי מקלל, מעשן, מתנהג באלימות, גונב כספים ומתפרע עם חבריו שמושכים אותו לדרכים רעות.
בכל פעם שנתי הולך עם חברו ליאור לקנות סמים מבחור ערבי בשם סמי, הם עוברים דרך ביתו של דורמר הזקן המוזר והאפל שכל החצר שלו מלאה בצעצועים.
השמועה מספרת שפעם הוא היה מזמין ילדים לחצר שלו כדי לשחק בצעצועים ולאחר מכן מתעלל בהם, מה הסיפור האמיתי מאחורי האיש המוזר והמסתורי הזה? ואיך חייו ישתלבו בחיי נתי והחבורה שלו?

הבית של דורמר היה בקצה הרחוב. לבית היו שתי קומות, קובייה ועלייה עוד קובייה, כמו שילדים בונים מלגו, וחוץ מהאדם שגר בו היו בו עוד שני דברים שהקסימו והפחידו דורות של ילדי השכונה, דברים מהסוג שתופס את הדמיון של ילדים ופוגש בהם שוב בחלומות. (עמ' 52)

הספר "בית הצעצועים השבורים" טלטל אותי רגשית כאמא, במשך כל קריאת הספר צרמו לי הקללות, האלימות וההתנהגות של הבנים בעלילה וכל הזמן חשבתי לעצמי: איפה ההורים שלהם? איך ילדים מגיעים לרמה כזאת של התנהגות? לרוע כזה?
באופן אישי, היה קשה לי לקרוא אותו אבל אין ספק שהוא ספר טוב ומומלץ לקריאה.
הסופר יונתן יגר בן ה 36 גר בבאר שבע ובעל דוקטורט בלימודי מקרא ומזרח קדום, הוא מלמד ומחנך בבית ספר תיכון ובטיבת ביניים, זהו ספרו הראשון.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן