Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בית הסחלבים
תגית:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 535
אחד הזיכרונות הקסומים ביותר של ג'וליה מילדותה הוא חממת הסחלבים באחוזת וורטון פארק. שם הייתה יושבת, מוגנת ממזג האוויר האנגלי הקר, ומאזינה להסברים של סבהּ ביל על הצמחים האקזוטיים. כעת ג'וליה מזדמנת שוב לוורטון פארק, ופוגשת את קיט קרופורד, יורש האחוזה, שאותו לא פגשה מאז הייתה ילדה והוא – נער מתולתל וגמלוני. קיט נותן לה יומן שנמצא מוסתר באחד המבנים באחוזה, וג'וליה יודעת שהיחידה שתדע מי כתב אותו ומתי היא סבתה אלזי. אלזי מספרת לג'וליה על האחוזה בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה, ובעיקר על אוליביה, נערה שנולדה בהודו והגיעה לאנגליה לכבוד "העונה" הלונדונית במטרה למצוא שידוך הולם. היא מספרת לה כיצד התאהבה אוליביה בלורד הארי, יורש האחוזה, אף שהוא לא היה בטוח שיוכל לאהוב אישה באופן הזה. הנסיבות ההיסטוריות הן שעיצבו לבסוף את יחסיהם, כאשר הארי נשלח למלחמה, ונפל בשבי היפנים. הוא השתחרר לאחר שנים, אך דווקא כאשר עמד לחזור הביתה מבנגקוק, מצא שם, בניגוד לכל היגיון, אהבה כנה ואמיתית. ג'וליה מגלה סיפור על משולש אהבים עוצמתי שהוסתר במשך דורות, והסיפור הזה – כך מסתבר לה – עתיד לטלטל גם את חייה שלה. "בית הסחלבים" הוא רומן מרגש שנע בין נשפים לונדוניים לבקתות תאילנדיות, בין צינת האי הבריטי ללחות הטרופית, בין עלמה אנגלייה מיוחסת לנערה תאילנדית, ובעיקר – בין מחויבות כובלת לאהבה עוצמתית. כל זאת בתקופה היסטורית שטלטלה את חייהם של מיליונים.

כדי להתאושש מהאסון והאובדן שנפלו עליה, חוזרת ג'וליה לאנגליה כשבר כלי ומתגוררת בקוטג' ישן ומבודד. בעלה האהוב ובנה בן השנתיים נהרגו בתאונה והיא איבדה את כל מה שהיה לה. היא בקושי אוכלת, ניתקה קשר עם כולם כמעט, היא אינה יכולה להכיל את הצער. יום אחד אחותה מציעה לה להצטרף לוורטון פארק למכירה כלשהי, היא עושה לאחותה טובה אך מסתבר שגם לעצמה. היא פוגשת שם את קיט יורש האחוזה, גבר מרשים שמצא חן בעיניה והוא נותן לה משהו שמצא, משהו ששיך לסבה.

הסבים שלה גרו באחוזה הזו, עוד כשהיא היתה בשיא תפארתה, סבה היה הגנן הראשי שטיפח חממה גדולה עם צמחים נדירים וגם לסבתה היה תפקיד שם.
כתב היד שניתן לה לא היה היומן של סבה הגנן כפי שחשבה בהתחלה, אלא יומנו של הארי שסיפר על קורותיו במלחמה, בשבי ומה שקרה לו לאחר מכן. ג'וליה רצתה לדעת עוד על הרקע של הסיפור ולכן עוד לפני שקראה בעצמה את היומן, היא פנתה לסבתה היקרה אלזי וביקשה ממנה שתספק לה את הרקע להתרחשויות היומן. הסבתא מתחילה לספר ואנחנו הקוראים נחשפים לסיפור נוסף, לסיפור של האחוזה במלחמת העולם השניה כשאולביה הגיעה מהודו לאנגליה לחשיפה שלה בחברה הגבוהה ולסיפורו של הארי. כמו שאתם בטח מנחשים היומן פתח תיבת פנדורה וכל הסודות יצאו החוצה (והיו הרבה סודות…).

אולביה הגיעה לאחוזה ונשארה שם, היא מצאה חן בעיניה של חמותה לעתיד וכך הכירה את הארי. החיים שלה היו לא פשוטים והכמיה לא היתה מספיק טובה. הם התחתנו לבסוף אבל אז פרצה המלחמה וטרפה את כל הקלפים. אולביה עשתה ככול יכולתה להיות נאמנה להארי הגיבור שיצא למלחמה במזרח הרחוק ואילו הארי שלמרות שהתגעגע הביתה, לאחר שהוא משתחרר מהשבי, משהו גורם לו להשאר עוד קצת במזרח. הוא מגיע לצומת דרכים שבה היה צריך לבחור מה לעשות כשידע שלא משנה מה, משהו יפגע מהבחירה שלו.

דרך הסיפורים של אולביה והארי אנחנו נחשפים לסאגה המשפחתית של משפחת קרופורד. לא אוסיף לפרט עוד העלילה מאחר והיא ארוכה, מסועפת ומפותלת אבל מרתקת. הספר ארוך ועמוס בסיפורים ובהתרחשויות אבל מרתק. נהנתי ממנו מאוד, אהבתי את הכתיבה ובמיוחד את הסיפור שלא היה בו רגע דל, הוא היה מרתק. ממליצה לכם בחום לצלול לתקופה אחרת ולזמנים אחרים ולקרוא על המשפחה המרתקת הזו.
המעברים בין הזמנים, הדמויות והסיפורים היו חלקים הרבה בזכות כשרונה של הסופרת, זהו ספרה הראשון של לוסינדה ריילי שאני קוראת ואין לי ספק שזהו לא האחרון.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן