Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
בית הסחלבים
קטגוריה:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 517
אחד הזיכרונות הקסומים ביותר של ג'וליה מילדותה הוא חממת הסחלבים באחוזת וורטון פארק. שם הייתה יושבת, מוגנת ממזג האוויר האנגלי הקר, ומאזינה להסברים של סבהּ ביל על הצמחים האקזוטיים. כעת ג'וליה מזדמנת שוב לוורטון פארק, ופוגשת את קיט קרופורד, יורש האחוזה, שאותו לא פגשה מאז הייתה ילדה והוא – נער מתולתל וגמלוני. קיט נותן לה יומן שנמצא מוסתר באחד המבנים באחוזה, וג'וליה יודעת שהיחידה שתדע מי כתב אותו ומתי היא סבתה אלזי. אלזי מספרת לג'וליה על האחוזה בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה, ובעיקר על אוליביה, נערה שנולדה בהודו והגיעה לאנגליה לכבוד "העונה" הלונדונית במטרה למצוא שידוך הולם. היא מספרת לה כיצד התאהבה אוליביה בלורד הארי, יורש האחוזה, אף שהוא לא היה בטוח שיוכל לאהוב אישה באופן הזה. הנסיבות ההיסטוריות הן שעיצבו לבסוף את יחסיהם, כאשר הארי נשלח למלחמה, ונפל בשבי היפנים. הוא השתחרר לאחר שנים, אך דווקא כאשר עמד לחזור הביתה מבנגקוק, מצא שם, בניגוד לכל היגיון, אהבה כנה ואמיתית. ג'וליה מגלה סיפור על משולש אהבים עוצמתי שהוסתר במשך דורות, והסיפור הזה – כך מסתבר לה – עתיד לטלטל גם את חייה שלה. "בית הסחלבים" הוא רומן מרגש שנע בין נשפים לונדוניים לבקתות תאילנדיות, בין צינת האי הבריטי ללחות הטרופית, בין עלמה אנגלייה מיוחסת לנערה תאילנדית, ובעיקר – בין מחויבות כובלת לאהבה עוצמתית. כל זאת בתקופה היסטורית שטלטלה את חייהם של מיליונים.

"בית הסחלבים" הוא רומן היסטורי רומנטי הנע בין ההווה לעבר ומספר שתי עלילות במקביל.

בהווה, ג'וליה, פסנתרית לשעבר שבעקבות טרגדיה שפקדה אותה שמה את חייה בצב המתנה, מגלה בבית הישן של סבתה וסבתה יומן עתיק. היא בטוחה שהיומן שייך לסבה ביל שנפטר זה מכבר ומחליטה לשאול את אלזי סבתה עליו. ביל ואלזי עבדו באחוזת וורטון פארק וגרו בקוטג' הסמוך לה. ג'וליה שביקרה אותם המון כילדה אהבה להסתובב עם סבה בחממות הפרחים שגידל שם. יום אחד, אחרי עשרות שנים של הזנחה, האחוזה עומדת למכירה וג'וליה ואחותה מחליטות ללכת לראותה בפעם האחרונה ואולי למצוא שם מזכרת. באחוזה היא פוגשת את קיט קרופורד מבעלי האחוזה שמיד נכבש בקסמיה. אך ליבה של ג'וליה שבור ומדמם והיא לא בטוחה שאפשר לאחות את השברים.

כשג'וליה שואלת את אלזי על היומן, סבתה לא מתלבטת ומבינה שעליה לחשוף את סודות האחוזה הנוגעים גם למשפחתה שלה. כך למעשה מתחילה העלילה השנייה המתרחשת בעבר ועוסקת בהארי קרופורד, היורש החוקי של וורטון פארק, ואשתו אוליביה דה נוריס.

הנישואין בין הארי לאוליביה היו נישואי הסדר, כלומר כאלה שהיו נוחים לשני הצדדים מבחינה חברתית וכספית. לעומת אוליביה שאהבה מאוד את בעלה, הארי לא היה בטוח באהבתו אליה. נישואיהם היו רצופי קשיים ואז הגיעה מלחמת העולם השנייה והקשתה עליהם עוד. הארי גויס ונשבה בשבי בתאילנד. לאחר כ-3 שנים וחצי הוא שוחרר אך במקום לחזור למולדתו הוא נשאר בבנגקוק. תחילה מפני שהיה חולה וחלש מכדי לשוב ובהמשך כי הכיר מישהי ובפעם הראשונה בחייו התאהב עד כלות.

"האם מוטב לומר את האמת ולהכאיב או לשקר כדי להגן?" זו השאלה המרכזית בספר והתשובה מרגשת, עצובה ושמחה בו זמנית.

דעתי על הספר

זהו הספר הראשון של לוסינדה ריילי שאני קוראת ובהחלט לא האחרון. כתיבתה טובה, סוחפת, ומעניינת. התיאורים שלה מדוייקים, מציאותיים וכה יפים שכמעט יכולתי לחוש את הקור האנגלי, השמש התאילנדית ואת ריח הסחלבים

העלילה מכילה המון טוויסטים ודרמות ומזגזגת בין עבר להווה ובין מספר לא מועט של דמויות – אך ריילי מנווטת ביניהם בבטחה ובאופן מושלם. לי אישית לא הייתה  בעיה עם ריבוי הדרמות ותפניות בעלילה, זה הוסיף לי עניין וחשק לקרוא. מה גם שכל הקצוות נסגרו היטב ונותרתי עם תחושה שלא ניתן היה לוותר על אף אחד מהתפניות והסיפורים ברומן. לא השתעממתי לרגע ונהניתי מכך. לא יכולתי להניח את הספר לשנייה.

הספר חיכה לי על המדף כחצי שנה ואני כל כך מצטערת שלא קראתי אותו לפני. הייתי מרותקת לעלילה והתחברתי בלב לג'וליה, קיט, אוליביה והארי. אהבתי אותם וכאבתי את כאביהם. גם כשחשתי כעס עליהם ועל מעשיהם לא יכולתי שלא לחוש חמלה כלפיהם ולהבין מדוע עשו את מה שעשו.

"בית הסחלבים" הוא ספר מרתק, כובש וסוחף שלא ניתן להניח מהיד. ועכשיו אני הולכת לחפש לי עד ספרים של ריילי לקריאה.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן