Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בית הסחלבים
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 535
אחד הזיכרונות הקסומים ביותר של ג´וליה מילדותה הוא חממת הסחלבים באחוזת וורטון פארק. שם הייתה יושבת, מוגנת ממזג האוויר האנגלי הקר, ומאזינה להסברים של סבהּ ביל על הצמחים האקזוטיים. כעת ג´וליה מזדמנת שוב לוורטון פארק, ופוגשת את קיט קרופורד, יורש האחוזה, שאותו לא פגשה מאז הייתה ילדה והוא – נער מתולתל וגמלוני. קיט נותן לה יומן שנמצא מוסתר באחד המבנים באחוזה, וג´וליה יודעת שהיחידה שתדע מי כתב אותו ומתי היא סבתה אלזי. אלזי מספרת לג´וליה על האחוזה בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה, ובעיקר על אוליביה, נערה שנולדה בהודו והגיעה לאנגליה לכבוד "העונה" הלונדונית במטרה למצוא שידוך הולם. היא מספרת לה כיצד התאהבה אוליביה בלורד הארי, יורש האחוזה, אף שהוא לא היה בטוח שיוכל לאהוב אישה באופן הזה. הנסיבות ההיסטוריות הן שעיצבו לבסוף את יחסיהם, כאשר הארי נשלח למלחמה, ונפל בשבי היפנים. הוא השתחרר לאחר שנים, אך דווקא כאשר עמד לחזור הביתה מבנגקוק, מצא שם, בניגוד לכל היגיון, אהבה כנה ואמיתית. ג´וליה מגלה סיפור על משולש אהבים עוצמתי שהוסתר במשך דורות, והסיפור הזה  כך מסתבר לה עתיד לטלטל גם את חייה שלה. בית הסחלבים הוא רומן מרגש שנע בין נשפים לונדוניים לבקתות תאילנדיות, בין צינת האי הבריטי ללחות הטרופית, בין עלמה אנגלייה מיוחסת לנערה תאילנדית, ובעיקר בין מחויבות כובלת לאהבה עוצמתית. כל זאת בתקופה היסטורית שטלטלה את חייהם של מיליונים. לוסינדה ריילי פרסמה רבי–מכר שתורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים ברחבי העולם. זהו ספרה הראשון המתורגם לעברית.

אהבה אסורה, סאגה משפחתית מסועפת, סודות, בגידה, בנגקוק של אחרי המלחמה, אחוזה בריטית מרשימה והריח המשכר של פרחי הסחלבים. שהבטתי בכריכה ובתקציר הספר, הוא הזכיר לי את הרומנים הוויקטוריאניים שאהבתי לקרוא בילדותי, והחלטתי שזה ספר שאסור לי לוותר עליו. הספר נכתב כסיפור בתוך סיפור, מבנה ספרותי שאהוב עלי במיוחד, וסיפור העבר נשזר בהווה כשהוא מסופר מפיה של אחת הדמויות המרכזיות בספר.

גיבורת ההווה היא ג'וליה פורסטר בת ה-31, פסנתרנית קונצרטים מפורסמת, שחוזרת לבריטניה אחרי שנים רבות בצרפת. טרגדיה נוראית מחזירה אותה לארץ הולדתה ולאחותה הבכורה אלישה, לאחר שנים של נתק יחסי. אלישה מספרת לג'וליה כי אחוזת וורטון פארק, בה התגוררו ועבדו סבן וסבתן ביל ואלזי, מועמדת למכירה על כל תכולתה. שתי האחיות נוסעות למכירה פומבית אחרונה באחוזה, שם נתקלת ג'וליה בקיט קרופורד. קיט וג'וליה הכירו כשהיו ילדים, כאשר קיט שמע במקרה את ג'וליה מנגנת בפסנתר ונכבש. כעת קיט הוא היורש החוקי של האחוזה, והוא מגלה במקרה יומן שנכתב בזמן מלחמת העולם השנייה. הוא מוסר את היומן לג'וליה, כי שניהם מניחים שאת יומן הזיכרונות הזה כתב ביל, סבן של ג'וליה ואלישה, כשהיה שבוי בסינגפור במהלך מלחמת העולם השנייה.

ג'וליה מחליטה לתת את היומן לסבתה אלזי. כאשר אלזי רואה את היומן, היא מבינה שאין מן הנמנע לחשוף את הסודות המשפחתיים האפלים של וורטון פארק שנשמרו שנים רבות מדי, וכי לג'וליה מגיע לדעת את כל האמת על משפחתה. כאן מתחיל סיפור העבר שמסופר כולו דרך עיניה של אלזי. גיבורי העבר הם הארי קרופורד ואוליביה דרו-נוריס. הארי היה היורש החוקי של האחוזה, אוליביה הייתה אשתו, ואילו אלזי שימשה כמשרתת האישית שלה. העבר מחזיר אותנו לתקופת מלחמת העולם השנייה: סוף שנות ה-30 ושנות ה-40 באנגליה, וגם לתאילנד של שנות ה-40 אחרי המלחמה.

לוסינדה ריילי שרטטה רומן רב דמויות, שכולן למודות כאב וטרגדיות. יש בו עלילה סבוכה ומפותלת, ועבודה טובה במיזוג בין העבר וההווה, למרות שההקשרים והטוויסטים היו צפויים. יכולתי לחוש את האווירה התאילנדית השוקקת, את החורף האנגלי הקר, ואת ריח הפרחים בחממה של וורטון פארק.

פסק הדין:
בנוף הרומנים הרומנטיים שאני קוראת, בית הסחלבים הוא ספר מיוחד ויוצא דופן. הפרולוג מקסים, הכתיבה טובה וסוחפת, העלילה מעניינת ומלאת התרחשויות, והסופרת דואגת שהקורא לא ישתעמם לרגע. יחד עם זאת, הספר משופע טוויסטים בעלילה, שלי הרגישו קצת יותר מדי, ותוך כדי קריאה חשבתי לעצמי: 'תפסת מרובה לא תפסת'. למרות שנהניתי מהעלילה, הספר היה צפוי ולא ריגש אותי או הפך לי את הבטן. הוא הרגיש יותר כטלנובלה מאשר רומן היסטורי. נמשכתי מאד לקרוא בו בכל הזדמנות שהייתה לי, ואת זה אי אפשר לקחת ממנו. בית הסחלבים הוא ספר טוב מאד – אבל לא מצוין.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן