Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בית הסחלבים
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 535
אחד הזיכרונות הקסומים ביותר של ג´וליה מילדותה הוא חממת הסחלבים באחוזת וורטון פארק. שם הייתה יושבת, מוגנת ממזג האוויר האנגלי הקר, ומאזינה להסברים של סבהּ ביל על הצמחים האקזוטיים. כעת ג´וליה מזדמנת שוב לוורטון פארק, ופוגשת את קיט קרופורד, יורש האחוזה, שאותו לא פגשה מאז הייתה ילדה והוא – נער מתולתל וגמלוני. קיט נותן לה יומן שנמצא מוסתר באחד המבנים באחוזה, וג´וליה יודעת שהיחידה שתדע מי כתב אותו ומתי היא סבתה אלזי.   אלזי מספרת לג´וליה על האחוזה בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה, ובעיקר על אוליביה, נערה שנולדה בהודו והגיעה לאנגליה לכבוד "העונה" הלונדונית במטרה למצוא שידוך הולם. היא מספרת לה כיצד התאהבה אוליביה בלורד הארי, יורש האחוזה, אף שהוא לא היה בטוח שיוכל לאהוב אישה באופן הזה. הנסיבות ההיסטוריות הן שעיצבו לבסוף את יחסיהם, כאשר הארי נשלח למלחמה, ונפל בשבי היפנים. הוא השתחרר לאחר שנים, אך דווקא כאשר עמד לחזור הביתה מבנגקוק, מצא שם, בניגוד לכל היגיון, אהבה כנה ואמיתית.   ג´וליה מגלה סיפור על משולש אהבים עוצמתי שהוסתר במשך דורות, והסיפור הזה  כך מסתבר לה עתיד לטלטל גם את חייה שלה.   בית הסחלבים הוא רומן מרגש שנע בין נשפים לונדוניים לבקתות תאילנדיות, בין צינת האי הבריטי ללחות הטרופית, בין עלמה אנגלייה מיוחסת לנערה תאילנדית, ובעיקר בין מחויבות כובלת לאהבה עוצמתית. כל זאת בתקופה היסטורית שטלטלה את חייהם של מיליונים.   לוסינדה ריילי פרסמה רבי–מכר שתורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים ברחבי העולם. זהו ספרה הראשון המתורגם לעברית.

זהו רומן אמיתי ומשובח על כל מרכיביו, נראה כי הסופרת ניסתה להכניס בעלילה את כל סוגי ההתרחשויות האפשריות- אובדן, רומנטיקה, מתח, ואפילו אקשן. אולי דווקא העומס הזה הקשה עלי להתמסר לספר מההתחלה, וגרם לי לקרוא חלקים ממנו בעצלתיים.

ג'וליה פסנתרנית מחוננת, המופיעה ברחבי העולם, חווה טרגדיה משפחתית כואבת , עוזבת את צרפת וחוזרת להתגורר באנגליה, בקרבת אחותה ואביה.

אחותה אלישיה מזמינה אותה לבוא למכירה פומבית באחוזת וורטון פארק, היא מצליחה לעורר בג'וליה ניצוץ סקרנות ואולי ניצוץ חיים בתקופה העגומה שעוברת עליה, וג'וליה נענית להזמנה.
האחוזה מעוררת זכרונות ילדות בג'וליה, סבה וסבתה התגוררו בה – סבה היה הגנן, וסבתה משרתת אישית, בילדותה העבירה שעות עם סבה בחממות ובחקר הצמחים המיוחדים שצמחו שם.

בעת המכירה היא פוגשת את קיט קרופורד יורש האחוזה, והם נזכרים בפגישתם בילדות. קיט המוצא יומן בבית סבה וסבתה מחליט להביא לה אותו.
ג'וליה הסקרנית מחליטה לחקור אודות היומן המסתורי- היא נוסעת לבקר את סבתה אלזי, וסבתה המהססת בתחילה, מחליטה לספר לה את הרקע של היומן ואת ההיסטוריה המורכבת של משפחת קרופורד , ואולי לפתוח תיבת פנדורה.

מכאן העלילה מתפתחת, מתגלים סודות, נרקמות מערכות יחסים, נשברים לבבות, נפתחים פצעים אך גם נרפאים, חווים טלטלות רגשיות ומנסים לשקם הריסות…

העלילה בספר נעה בין אנגליה של טרום המלחמה, כשעדיין היו לורדים וגברות מעודנות, נשפים, שמלות, ריקודים ומסיבות.. כדי למצוא חתן הגון היה צריך לצאת למסע היחשפות וייחצון, ובין אנגליה המודרנית כשהאחוזה בעלת ההיסטוריה המפוארת מתפוררת, וצריך במידה מסוימת לשקם את ההריסות.

הספר מזכיר במידה מסוימת אופרת סבון מקסימה – מעל 500 עמודים המכילים מנעד רגשות נרחב – אהבה, שנאה, ייאוש, תקווה, עצב, כאב, שמחה, קנאה וחמלה.
בחלקו הראשון הוא נע באופן יחסי על מי מנוחות, אולי הוא מהווה סוג של הכנה לחלקו השני של הספר. בחלקו השני יש תחושה של רכבת הרים רגשית, כשבכל מספר עמודים מתרחשת תפנית כלשהי בעלילה או נחשף סוד, ועד לנקודת הסיום קשה להניחו מהיד, רק אז מצליחים סופסוף לנשום לרווחה.

הספר אינו רומן היסטורי טיפוסי, אפשר לומר שעל תקופת המלחמה הסופרת די מדלגת, ולכן גם מי שאינו חובב את הז'אנר ייהנה מרומן רומנטי מלא התרחשויות ותהפוכות.

לסיכום- ספר מומלץ ששווה להתאמץ לקרוא למרות אורכו. היו קטעים שלטעמי אולי היה אפשר לקצר אותם, אך בסופו של דבר נהניתי ממנו ואני ממליצה בחום.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. רחל

    שלום לך…האם הספר יכול להתאים לציבור דתי בכל מה שקשור לרומנטיקה?
    תודה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן