Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בית הסחלבים
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 517
אחד הזיכרונות הקסומים ביותר של ג'וליה מילדותה הוא חממת הסחלבים באחוזת וורטון פארק. שם הייתה יושבת, מוגנת ממזג האוויר האנגלי הקר, ומאזינה להסברים של סבהּ ביל על הצמחים האקזוטיים. כעת ג'וליה מזדמנת שוב לוורטון פארק, ופוגשת את קיט קרופורד, יורש האחוזה, שאותו לא פגשה מאז הייתה ילדה והוא – נער מתולתל וגמלוני. קיט נותן לה יומן שנמצא מוסתר באחד המבנים באחוזה, וג'וליה יודעת שהיחידה שתדע מי כתב אותו ומתי היא סבתה אלזי. אלזי מספרת לג'וליה על האחוזה בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה, ובעיקר על אוליביה, נערה שנולדה בהודו והגיעה לאנגליה לכבוד "העונה" הלונדונית במטרה למצוא שידוך הולם. היא מספרת לה כיצד התאהבה אוליביה בלורד הארי, יורש האחוזה, אף שהוא לא היה בטוח שיוכל לאהוב אישה באופן הזה. הנסיבות ההיסטוריות הן שעיצבו לבסוף את יחסיהם, כאשר הארי נשלח למלחמה, ונפל בשבי היפנים. הוא השתחרר לאחר שנים, אך דווקא כאשר עמד לחזור הביתה מבנגקוק, מצא שם, בניגוד לכל היגיון, אהבה כנה ואמיתית. ג'וליה מגלה סיפור על משולש אהבים עוצמתי שהוסתר במשך דורות, והסיפור הזה – כך מסתבר לה – עתיד לטלטל גם את חייה שלה. "בית הסחלבים" הוא רומן מרגש שנע בין נשפים לונדוניים לבקתות תאילנדיות, בין צינת האי הבריטי ללחות הטרופית, בין עלמה אנגלייה מיוחסת לנערה תאילנדית, ובעיקר – בין מחויבות כובלת לאהבה עוצמתית. כל זאת בתקופה היסטורית שטלטלה את חייהם של מיליונים.

האם מוטב לומר את האמת ולהכאיב? או לשקר כדי להגן?

הספר "בית הסחלבים" הוא רומן היסטורי שעלילתו נעה בין הווה לעבר ובין אנגליה למזרח הרחוק בתקופת מלחמת העולם השנייה.

ג'וליה פורסטר היא פסנתרנית צעירה ומוכשרת בשנות השלושים לחייה. בצעירותה, גדלה ג'וליה סביב דור של אנשי בוטניקה כאשר סבא שלה ביל היה במשך שנים רבות הגנן של אחוזה ידועה באזור, בשם וורטון פארק ואביה ג'ורג' המשיך את דרכו והפך להיות בוטנאי ידוע ופרופסור לבוטניקה באוניברסיטת איסט אנגליה. ג'ורג' ירבה לבקר את החממות של וורטון פארק כדי להתפעל מאוסף הסחלבים שגדל שם.
לימים, האחוזה הוזנחה וננטשה ועכשיו היא עומדת למכירה ע"י היורש שלה, לורד כריסטופר וורטון המכונה קיט וג'וליה שקשורה בעבותות חזקים לאחוזה, מתקשה לעכל את הבשורה המרה.
ג'וליה עזבה את ביתה בצרפת וחזרה להתגורר בנורפק שבאנגליה סמוך לביתה של אחותה אלישה, לאחר שטרגדיה קשה התרחשה בחייה.
שתי האחיות התייתמו מאמן בגיל צעיר, מה שהותיר בהן חותם וסיים באחת את ילדותן ובעוד שאלישה מיהרה להנשא ולמלא את הבית בילדים, ג'וליה השקיעה את כל כולה בקריירה שלה ונדדה בעולם כמו אביה.
היחסים בין שתי האחיות טעונים, אלישה היתה תחליף אם לג'וליה ברגע שאמא שלהן נפטרה וג'וליה הרגישה כל חייה שהיא חיה בצל של אלישה שחייה המושלמים האפילו על החיים ההרוסים שלה.
בזמן שג'וליה מתחפרת בתוך האבל הפרטי שלה, מתגלגל לידיה יומן שקיט מצא בתוך האחוזה הישנה והיה שייך לסבא שלה כשהיה שבוי בכלא צ'אנגי בסינגפור בשנת 1941, במהלך מלחמת העולם השניה.
היומן מסקרן את ג'וליה והיא מחליטה לפגוש את סבתא שלה, אלזי, אותה לא ראתה במשך שנים רבות ולמשוך ממנה מידע בנוגע להיסטוריה של סבא שלה.
אלזי נחרדת למראה היומן שטומן בחובו סודות משפחה שעדיף לקבור עמוק באדמה.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר 

היומן מהווה תיבת פנדורה שפותחת צוהר אל תוך העבר הרחוק והעלילה חוזרת אחורה בזמן לשנת 1939, השנה בה אלזי פגשה לראשונה את אוליביה.
אוליביה היתה נערה בת 18 כשהגיעה להתארח בוורטון פארק לאחר ששהתה שנים רבות בהודו עם הוריה ואלזי ששימשה אז כמשרתת באחוזה, התחברה מיד עם הנערה שהיתה בת גילה והפכה להיות המשרתת האישית שלה.
אוליביה החלה להתערות בחברה האנגלית כדי שתוכל למצוא לעצמה שידוך הולם, מה שהיה מקובל באותם ימים בעולמם של אנשי החברה הגבוהה אבל אוליביה כבר שמה את עינה על הארי, איש הצבא ובנם הצעיר של בעלי אחוזת וורטון פארק.
אחרי טלטלות רבות, הארי ואוליביה נישאים אבל כשהארי נשבה במלחמה יחד עם ביל בכלא צ'אנגי על ידי היפנים, חייהם של כולם משתנים לנצח.
לאחר המלחמה הארי נאלץ לעמוד בפני דילמות קשות ולעשות בחירות שאין מהן דרך חזרה כי בכל דרך שיבחר, בצד השני יהיה מישהו שיפגע.
לאורך כל העלילה דבר אחד ברור: ההיסטוריה נוטה לחזור על עצמה ומה שלא יקרה: כל הדרכים מובילות תמיד לוורטון פארק.

מה יעלה בגורלו של הארי ובגורל האחוזה ואיך סיפור העבר מתקשר לחייה של ג'וליה בהווה?

הרגשתי חיבור לספר הזה מהדף הראשון, יש ספרים שאי אפשר להניח אותם מהיד ו"בית הסחלבים" הוא אחד מהם.
הייתי מרותקת לסיפור ההווה על חייה של ג'וליה וכמו כן, לסיפור העבר של אוליביה והארי.
בית הסחלבים זהו ספר מפתיע ומרגש על אובדן וכאב, על כוחה המרפא של האהבה, על חברות ובגידה, על סגירת מעגלים ועל תהפוכות הגורל – זה ספר שאסור לפספס!

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן