Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בית גרמני
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 318
פרנקפורט, 1963. המתורגמנית הצעירה אווה בְרוּהנס נקראת לישיבת תשאול עדים, אך תוכן העדות מבלבל אותה והיא אינה מצליחה לתרגם כראוי את האירועים המתוארים. כעבור כמה ימים נתקלת אווה בקיוסק השכונתי בכותרות העיתונים המספרות על משפט אושוויץ העומד להיפתח. אווה מעולם לא שמעה על המקום הזה, אבל נראה שכל העיתונים מדווחים על כך. למרות שהוריה, בעלי מסעדה בשם "בית גרמני", וכמוהם גם ארוסה לעתיד, מתנגדים לכך שהיא תתרגם את העדויות במשפט, אווה נוהגת על פי צו לבה ונענית לאתגר. בשבועות הבאים היא תיחשף לעולם זר לה לחלוטין, תפגוש שופטים, נאשמים ובייחוד את האסירים לשעבר, ולהם היא תעניק את קולה. אין לה שום דרך לדעת שהמשפט הזה ישנה באופן בלתי-הפיך לא רק את המדינה, אלא גם את חייה שלה. אנט הס עבדה כעיתונאית עצמאית ותסריטאית מצליחה היא זכתה בפרסים רבים, בהם פרס גְרים, פרס פרנקפורט ופרס הטלוויזיה הגרמנית. בית גרמני הוא הרומן הראשון שלה. "אנט הס מפצירה בקוראיה להרהר בחשיבות ההחלמה והצורך להתמודד עם העבר." (הוושינגטון פוסט) "מהעמוד הראשון אנט הס יוצרת סרט במוחם של הקוראים והם לא יוכלו לעזוב את הספר הזה עד העמוד האחרון.“ (דר שפיגל)

"בית גרמני" מתרחש בגרמניה שלאחר מלחמת העולם ה-2, בשנת 1963.

אווה, בחורה צעירה שגרה עם הוריה, אחותה הגדולה ואחיה הקטן מעל המסעדה בבעלותם, היא מתורגמנית מפולנית לגרמנית. היא בחורה הגונה וטובת לב ויוצאת עם יורגן, בחור שמרן ועשיר שמוצא חן בעיניה. היא מצפה ממנו להצעת נישואים ולבנות ביחד חיים משותפים וטובים.

יום אחד היא מקבלת הצעת עבודה לא שגרתית – להיות המתורגמנית במשפט מפורסם שמתרחש בעירה, משפט אושוויץ. הנאשמים במשפט הם מפקד המחנה הידוע לשמצה, סגנו ועוד כמה מבוגרים ששימשו בתפקידים אכזריים במחנה. העדים במשפט הם ניצולים ושורדים של הזוועות שהתרחשו שם. אווה מתייעצת עם הוריה ועם יורגן אם להיענות בחיוב להצעת העבודה והם מנסים לגרום לה לסרב, כל אחד מסיבותיו שלו. אולם לבסוף אווה מסכימה ומשתתפת המשפט.

המשפט יערער וישנה את חייה מהקצה אל הקצה. היא נחשפת לעולם שלא הכירה, לצד האכזרי וחסר הרחמים של מדינתה. היא לא מאמינה שכל זה אכן קרה. בנוסף, היא תגלה גם אמיתות כואבות על הוריה שישפיעו עליה עמוקות ויטלטלו את חייה הבטוחים והמהוגנים כפי שהכירה אותם עד כה.

דעתי על הספר:

"בית גרמני" הוא ספר איטי אך מרתק. הוא אומנם עוסק בשואה אך אין בו יותר מדי עדויות זוועה ולכן הוא לא כבד ועצוב מדי. זהו ספר שנבנה לאט, נדבך על נדבך. יש בו מעט מתח אך בעיקר דרמה גדולה.

הרומן של אנט הס מעלה דילמות קשות הקשורות למלחמת העולם השנייה ולמי שלקח בה חלק. האם כל מי ששירת בצבא הנאצי הוא רע ומגיע לו עונש? ומי ששירת במחנה אך לא פגע בחפים מפשע פיזית, אבל גם לא זעק את זעקתם – האם הוא אשם באותה מידה?

אחיה של אווה שואל אותה מה עשו הוריהם שהיא כועסת עליהם כל כך והיא עונה לו בפשטות "כלום". במקביל היא חושבת שיש כל כך הרבה אמת בתשובה שלה ופה טמון כעסה.

בנוסף עולה השאלה עד כמה חשוב והכרחי לקיים את משפט אושוויץ, הרי במילא הנאשמים עומדים על הדוכן בפנים חתומות וטוענים לחפותם. האם מדובר במשפט ראווה בלבד או שמא ברצון כנה לכפר? בעיניי אחד המוטיבים המרכזיים בספר הוא הנושא של אשמה מול כפרה. האם כל אחד יכול לזכות בכפרה על מעשיו, אכזריים ככל שיהיו? אווה מגלה שאין אנשים טובים או רעים לגמרי. כולם הם גם טובים וגם רעים באופן כזה או אחר. אך מי מהם נענש? ומדוע?

היה לי קשה להניח את "בית גרמני" ולהפסיק לקרוא בו. הוא עניין אותי מאוד ועורר בי המון מחשבות. גם אחרי ימים שלמים שסיימתי אותו עוד המשכתי לחשוב על אווה ועל מה אני הייתי עושה לו הייתי במצבה. זה לא עוד ספר על השואה ועל מלחמת העולם השנייה, זה ספר שונה ומיוחד שחשוב בעיניי לקרוא.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן