Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בין עבודות
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 282
קלייר פלאנרי התפטרה מהעבודה המשרדית שלה בתקווה לקחת קצת זמן לעצמה ולגלות מהי התשוקה האמיתית שלה בחיים. העניין הוא שהיא לא ממש בטוחה מאיפה להתחיל לחפש אותה. בלי הסחות הדעת של שגרה קבועה, קלייר מתעמתת עם החלקים הטובים ביותר שלה ועם החלקים הגרועים ביותר: החלק הנדיב והקשוב שמבקר את סבתא שלה ושותה איתה תה, ושמכין ארוחות מיוחדות לחבר שלה, לוק, לעומת תחושותיה שלוק לעולם לא יעמוד בציפיות כיוון שהוא מעיר הערות מביכות אחרי ששתה יותר מדי כוסות יין. התוצאה היא פורטרט גלוי לב ומרגש של גיבורה שמסתכלת למציאות בעיניים ומנסה לעצב את דרכה העצמאית. ביד קלה ובוטחת מציגה ליסה אוונס גיבורה שניתן להזדהות איתה בקלות, ושהפגמים שבה והאבחנות המרעננות שלה מבליטים את מה שהופך את כולנו לשונים זה מזה, ועם זאת מחוברים זה לזה באופן בלתי נמנע.

קלייר פלאנרי היא בחורה צעירה שחיה עם החבר שלה לוק-מתמחה בניתוח מח, בלונדון וזה לא מכבר התפטרה מעבודתה בפרסום לאחר שש שנים והיא לא מוצאת כיוון בחיים.
נמאס לה שבכל מקום שואלים אותה: "במה את עוסקת?" ו"איך הולך עם חיפוש העבודה?"
בין החדר כושר לבית קלייר מחפשת בקדחתנות עבודה בתחום האמנות אבל גם תוהה אולי היא בכלל צריכה ללדת ילד והייעוד שלה בחיים הוא להיות אמא במשרה מלאה.
קלייר מגדירה את כל אחד מחבריה לפי המקצוע שלו אבל לא מצליחה למצוא משבצת מתאימה לעצמה ולייעוד שלה בחיים.

התפטרתי לפני שבועיים כדי לקחת פסק זמן ולנסות להבין למה אני כאן.  לא במובן הדתי,  אני פשוט מאמינה שלכל אחד יש ייעוד. (עמ' 11)

בימים בהם קלייר מחפשת עבודה (לגמרי בחוסר חשק) היא מספיקה לקבור את סבא שלה, להסתכסך עם אמא שלה, לפלרטט במסיבה עם חבר של לוק, שואפת לסיים את הספר "יוליסס" שהיא קוראת כבר 9 חודשים ותקועה באותו עמוד, מנסה לבטל את המנוי לחדר כושר מטעמי חסכון ובמקום זאת מוסיפה עוד תשלום על שלושה מפגשים עם מאמן אישי, משתתפת בהגרלות מיותרות, נפגשת עם סבתא שלה שנותנת לה תחושה שמבחינתה היא חסרת תועלת ואפילו היא לא זקוקה לעזרתה, מתמכרת לשתיית קפה ויין, ובנוסף לכל הצרות היא בטוחה שיש לה גידול בראש.

לפעמים, כשיש לנו יותר מידי זמן פנוי, אנחנו דואגים יתר על המידה לבריאות שלנו. אם אין לנו את הסחות הדעת היומיות, למשל עבודה או משפחה לטפל בה אנחנו עלולים לגלות שהעולם שלנו הצטמצם למדי. (עמ' 54)

קלייר יוצאת למסע לגילוי עצמי כדי להבין מה היא אוהבת לעשות ובמה היא טובה ( למלא תשבצים ולהכין ביצה מקושקשת), היא חסרת החלטיות ויוזמה גם בדברים הפשוטים בחיים כמו הכנת ארוחת ערב חדשה לה וללוק.
היא כל הזמן מרגישה שכולם מצפים ממנה שתעבוד בעבודה מכובדת ויחד עם זאת היא חשה שהיא מאכזבת את כולם, כולל את עצמה. היא לא מצליחה להתמקד בדבר אחד וכל הזמן מתפזרת לאלף דברים אחרים.
בתוך כל הכיאוס שבו היא חיה דווקא צמח הבודליה שגודל מחוץ לבניין שלה והיא מתלבטת האם להסירו, הוא כרגע הדבר הכי יציב שיש לה בחייה.
בזמן שחברותיה הטובות כבר מדברות על חתונה, תינוקות וקביעות בעבודה, קלייר מנסה להדביק את הקצב ולמצוא איזון בחייה המבולבלים.

לא הצלחתי להזדהות עם דמותה של קלייר, למרות שגם אני הייתי בתקופות שכאלה בין עבודות אבל מעולם לא הגעתי למצב של חוסר אונים טוטאלי אך עם זאת נהנתי מאד מהספר הקליל, המצחיק והזורם שהצלחתי לסיים תוך יום בלבד-מומלץ ביותר.

זהו רומן ביכורים של הסופרת ליסה אוונס המתגוררת בלונדון ובעלת תואר שני בכתיבה יוצרת.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן