Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
בין השמשות
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 632
הימים הם ימי קציר בשדות החיטה ליד העיר עפרה, ואחרוני האיכרים עזבו אל ביתם בסיומו של עוד יום עבודה מפרך. לאור קרני השמש הדועכות ובין הצללים המתארכים, מסתננים למקום פלישתים חמושים בכוונה לבזוז את התבואה. המתקפה העקובה מדם מסתיימת בהצלת השדות, אבל מערערת את תחושת הביטחון של תושבי העיר וגם את חייה השלווים של עתליה, אלמנה צעירה המגדלת לבדה את בתה אסנת. אירוע זה מפגיש אותה עם גיבור מקומי נערץ, שעם הזמן מציף את ראשה בהרהורים על אודות זוגיות ואהבה ובמחשבות שעלולות לסכן את כל מה שעמלה עבורו שנים רבות. מהשדות הפוריים, שבהם עובדת אסנת הקטנה כמחלקת מים לקוצרים הצמאים, היא רואה מדי יום את ביתו המרשים של בעל הנחלה האמיד, מנכבדי האזור ומנאמני המלך שאול. הסיפורים ששמעה על ההיכלות המפוארים ועל היוקרה והשפע שבהם, מעוררים את סקרנותה לשוטט שם ולחקור את צפונותיהם. ביקורה האסור עם רדת החשיכה יחולל מפנה בחייה ובחיי הסובבים אותה וישפיע על עתידה. על רקע נופי ארץ קדם, בתקופת היריבות הסוערת בין שאול המלך ובין רועה צאן צנוע שעלה לגדולה וכבש במהירות את לבבות העם, דוד בן ישי, ובמציאות שבה אויבים מבחוץ מאיימים על גבולות הארץ, מגוללת הילה ארוון סיפור על אם ובת הקשורות זו לזו בעבותות של מסירות ואהבה, סיפור הכולל סודות שעלולים לגבות מחיר כבד ובחירות משנות גורל.

"בין השמשות" הינו רומן היסטורי המתרחש בימי התנ"ך, בתקופת מלכותו של שאול המלך, ועוקב אחר חייהן של עתליה ובתה אסנת.

עתליה היא אלמנה של חייל הנפל בעת שלחם במלחמה. על מנת לשרוד היא נדדה עם בתה אסנת עד שהגיעה לבית משפחת הניתאי. המשפחה סיפקה להן מחסה ואוכל ובתמורה עתליה עזרה להן במטלות הבית ובגידול הילדים. בנוסף, עתליה עובדת גם בבית הטוויה כדי להשלים הכנסה. אסנת בתה בת העשרה, גדלה כעוד בת בבית משפחת הניתאי. היא עובדת כמחלקת מים לחקלאים העובדים בשדות אחוזתו של אילון, האיש החזק והעשיר באזור. אסנת מפתחת רגשות לאמציה, הבן הבכור במשפחת הניתאי, שמצידו רואה בה אחות קטנה.

יום אחד בעקבות מעשה גבורה שהוא עושה, אמציה עוזב את בית המשפחה לטובת האחוזה כדי ללמוד להיות לוחם. אסנת מצטערת על עזיבתו ומנסה לשמור איתו על קשר ולגרום לו לראות בה יותר מאחות. האם היא תצליח? האם יתפתח ביניהם קשר אוהבים?

בינתיים עתליה מתעניינת באדורם, גיבור חייליו של אילון. הוא בחור חסון, יפה, חכם ורווק. גם אדורם מביע עניין בעתליה המסתורית אך נתקל בקשיים לפתח עמה קשר רומנטי שכן היא שומרת סוד המעיב על יחסיהם. מהו אותו סוד? מה יעלה בגורלם?

דעתי על הספר:

זהו לא ספרה הראשון של ארוון שאני קוראת (ובטח לא האחרון) כך שידעתי למה לצפות או לפחות כך חשבתי. מצד אחד כתיבתה של ארוון משובחת, תיאורית וסוחפת. ממש הרגשתי כאילו אני חיה איתם באותה תקופה, מרוב שהכל היה כה ריאליסטי ואמיתי. מצד שני כתיבתה מלאה בהפתעות בעלילה. מדובר בספר ארוך יחסית כך שהוא מכיל התרחשויות רבות ואין בו רגע דל. זה שומר על עניין וסקרנות לאורך כל העלילה.

אהבתי מאוד את הדמויות הנשיות הראשיות בסיפור. מאחלת לעצמי ולבנותיי יחסי אם ובת כמו שהיו לעתליה ואסנת. בכלל, מאוד אהבתי את דמותה של אסנת. היא כה אנושית, עגולה ומתפתחת. בתחילת הסיפור היא נערה פשוטה, קצת חצופה אבל כזו שתמיד תעמוד על דעתה, ולקראת הסוף היא מתבגרת בחן, מחכימה ומתעדנת מעט. היא לומדת על בשרה על חרטה ועל מחילה.

גם דמותה של עתליה מיוחדת ומרשימה אבל הרגיש לי שקראת האמצע היא קצת נעלמת והסיפור שלה נבלע בין שאר העלילות. די הצטערתי על כך מפני שמאוד התחברתי אליה.

שבועיים לקח לי לסיים את הספר כי פשוט סירבתי לסיים אותו. כל פעם גמעתי ממנו עוד קצת ועוד קצת למרות שנשאבתי לאווירה, לעלילה ולחיים בתקופת התנ"ך. לא רציתי שהוא ייגמר מרוב שנהניתי ממנו ומכך שממש הרגשתי שאני חיה שם באחוזה ובשדות. מי שאוהב רומנים היסטוריים בכלל ואת ספריה של ארוון בפרט לא יתאכזב. הנאה מובטחת.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן