Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בייבי דול
קטגוריה:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 272
החיים המושלמים שהיו ללילי כנערה אינם קיימים עוד. מאז שנעלמה, השתנו גם חייהם של בני משפחתה באופן שהיא לא מעלה על דעתה. שובה וחשיפת זהותו של החוטף יזעזעו את הקהילה כולה, וברקע מתעורר החשש שהחוטף יצליח לחמוק ולא יבוא על עונשו. בייבי דול הוא מותחן פסיכולוגי מסעיר, המתמקד בקשרים משפחתיים סבוכים וברוע העלול להסתתר מאחורי חזות תמימה, שלא תוכלו להניח מידכם עד העמוד האחרון שלו. הולי אוברטון היא תסריטאית ("פשע מן העבר"; "ציידי הצללים"), זהו הרומן הראשון פרי עטה.

בגיל 16 יש ללילי רייזר חיים מושלמים. משפחה אוהבת, אחות תאומה שהיא החברה הכי טובה שלה, ציונים מעולים ואהבה ראשונה ומתוקה. אבל אז היא נחטפת ממש מחוץ לבית הספר שבו למדה ונכלאת לשמונה שנים, במהלכן היא יולדת את בתה סקאיי. אחרי שמונה שנים שבהן הייתה כלואה במרתף מתחת לאדמה, ועברה התעללות נפשית ומינית, לילי מצליחה לברוח מהפסיכופת שחטף וכלא אותה, רק כדי לגלות שהעולם בחוץ יכול להיות מקום מלחיץ לא פחות. לילי וסקאיי חייבות ללמוד לחיות בעולם גדול יותר מהמרתף, במיוחד סקאיי, אשר לא הייתה מעולם מחוץ לשבי.

הספר נפתח בנקודה שבה רוב ספרי המתח מסתיימים. חטיפה של ילדים הינה נושא עצוב וכאוב והסופרת בחרה לטפל בו בדרך שונה. בניגוד לספרים אחרים על חטיפות, כמו "חדר" המצוין שכתבה אמה דונהיו, שמתארים בעיקר את החיים בשבי, הספר הזה מתאר את החיים שאחרי הבריחה, והקשיים בהסתגלות מחודשת לחיים שבחוץ.

לילי מגלה שהמציאות שאותה היא זוכרת השתנתה לחלוטין. אביה אינו בחיים, אימא שלה מחליפה גברים כמו גרביים, אבל השינוי הגדול ביותר חל באחותה התאומה אבי. לילי ואבי היו קרובות מאוד, והיעלמותה של לילי השפיעה לרעה על בריאותה הנפשית של אבי, והיא מתמודדת עם האובדן של אחותה בדרכים קיצוניות של התמכרויות שונות וניסיונות התאבדות.

מלבד החוטף כמובן, אין דמות שלא אהבתי בספר. כל הדמויות שהמתינו לשובה של לילי, סבלו מאוד בדרכן, והספר בוחן מה קורה לאנשים מסביב לקרבן כאשר זוועה כזו מתרחשת. הסיפור מסופר דרך 4 נקודות מבט: לילי, אבי, איב – אימן של לילי ואבי והחוטף של לילי. בכל אותן שמונה השנים בהן הוחזקה בשבי, לילי הייתה מרוחקת רק קילומטרים ספורים מביתה, וברגע שהיא מזהה שהחוטף שכח לנעול את הדלת, היא מנצלת את ההזדמנות לברוח ולתת לבתה את החיים שמגיעים לה.

הדמויות בספר:
לילי – נחטפה בגיל 16 על ידי פסיכופט, איש מוכר ואהוב בקהילה שבה היא גרה. נכלאה לשמונה שנים במהלכן אומנה לפחד מהחוטף שלה ולציית לו. למרות ההתעללות שעברה, ההיריון והלידה לבד ובגיל צעיר, היא אישה חזקה ואימא טובה ומגוננת. היא נכנסה לשבי כנערה תמימה ויצאה ממנו אישה ואימא.
אבי – אחותה התאומה של לילי. מלאת אשמה וייסורי מצפון על היעלמותה של לילי, שכן באותו היום הן רבו, והיא השאירה את לילי לבדה בבית הספר. היה ביניהן קשר חזק ומיוחד שנגדע והיא מצאה נחמה בזרועותיו של ווס, החבר של לילי.
איב – אימן של התאומות שאיבדה את בעלה ואביהן של לילי ואבי. מנסה להתמודד בדרכה עם אבדן בתה האחת ובמקביל מנסה לתמוך באבי, האחות שנותרה.
ווס – האהבה הראשונה של לילי וחבר הילדות שלה. לאחר שנעלמה עזר בחיפושים אחריה והפך לבן בית בביתה. הוא התקרב לאבי ולמד להכיר אותה טוב יותר מכל אדם אחר. הוא איננו הילד שלילי זוכרת, כעת הוא גבר שממשיך לעמוד לצידה של אבי.
סקאיי – בתה של לילי שהיא כיום בת 6. נולדה במהלך השבי וכעת לומדת להסתגל לחיים שבחוץ.

פסק הדין:
ספר סוחף, מותח ומעניין ולא הצלחתי להניח אותו מהיד. מלבד סיפור החטיפה הולי אוברטון היטיבה לכתוב את היחסים הדינאמיים והמיוחדים בין אחים תאומים. היא כתבה בצורה אותנטית ומשכנעת כל כך, שלא הפתיע אותי לגלות שהיא תאומה בעצמה. למרות הנושא הטראגי בו עוסק הספר הוא אינו קשה לקריאה מכיוון שהסופרת לא הרבתה בתיאורים גרפיים על תקופת השבי, והוא יכול בקלות להפוך לסרט שובר קופות. מומלץ ביותר!

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן