Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בטוחים אונליין
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 227
רשת האינטרנט היא המצאה מדהימה. אלא שבכל טוב יש גם רע — האקרים ורמאים מנצלים את הרשת לטובתם: מפיצים וירוסים וכופרות, גונבים פרטים אישיים ופרטי כרטיסי אשראי ועוד. האם זה אומר שנפסיק להשתמש באינטרנט? מובן שלא. הרי גם בכביש קיימות סכנות, ואנחנו עדיין יוצאים מהבית מדי יום, חוצים כבישים, נוסעים, נוהגים ונשמעים לכללי הזה"ב שאותם כולנו מכירים מימי הגן. גם באינטרנט קיימים כללי בטיחות שאותם צריך להכיר. החדשות הטובות הן, שממש לא צריך להיות מומחי סייבר כדי להיות בטוחים ברשת. פשוט צריך להכיר את הכללים, ואלה מופיעים בספר. "מיי ברוקס כתבה כאן ספר שהוא חובה לכל אדם שחי על הכדור הקסום והפראי שלנו. כמי שמבלה שעות רבות ב'שדות הרשת', הרגשתי כקורא שמיי מעניקה לי ספר הדרכה סודי ומרתק ופנס של אור גדול, חכם ומאיר לחיים נכונים בעולם האון־ליין, הן כאדם בעולם והן כמחנך." יהונתן דורון, סוּפֶּר דָּדִי, איש חינוך וסופר

הספר עוסק בגלישה בטוחה ברשת ובדרכים לאבטח את המידע שלנו.

ואם תשאלו איזה מידע כבר יש לנו? הרי אנחנו לא מנהלי חברות, לא מחזיקים בסודות האטום ובעצם אנחנו אנשים פשוטים לגמרי.

אז זהו, שלכל אחד מאיתנו יש מידע שהוא רוצה לשמור עליו. תמונות, מסמכים, סיסמאות וכד'

פעם הכל היה מאוחסן בקלסרים, יומנים ואלבומים. היום הכל נמצא ברשת. תכתובות מיילים, תמונות, מסמכים וכד' אז איך שומרים על המידע הזה ?

הספר מתחיל בקצת רקע ומושגים בסיסיים אך הוא אינו ספר טכני , עובדתי ויבש אלא מסופר בגוף ראשון מעיניה של הסופרת אשר לצד עובדות ומושגים משתפת סיפורים ודוגמאות מחייה האישיים והמקצועיים. 

ניקח לדוגמא את המושג פישינג (דיוג) – יצא לכם פעם לקבל מייל מהבנק שלכם שבו אתם מתבקשים לאמת פרטים? או מייל מנטפליקס שאומר שהחשבון מושבת עד שתאשרו את הפרטים שלכם? או איזה עו"ד שמודיע לכם כי ממתין לכם סכום כסף גדול?

משהו נראה לכם מוזר במייל אבל אתם לא מצליחים להחליט אם הוא אמיתי או לא.

אז איך תזהו הודעת פישינג? איך תדעו להבחין בין מייל אמיתי לבין מייל שמנסה לקבל את הפרטים האישיים שלכם (כמו מספר כרטיס אשראי, מספר חשבון בנק וכו')?

לפעמים הודעות פישינג זה לא רק כדי לקבל עליכם מידע אישי כמו פרטי  כרטיס האשראי או מספר חשבון הבנק. לפעמים התוקפים יכולים להצפין את המידע שלכם ולדרוש כסף, לפעמים הם  סתם רוצים לעשות נזק ולא באמת משנה להם מיהו הנתקף. 

בספר תקבלו טיפים מועילים והנחיות ברורות איך להימנע מליפול ברשת ואיך לזהות הודעות פישינג.

דוגמה נוספת, חטיפת ווצאפ. בזמן האחרון יש הרבה חטיפות ווצאפ בישראל. מה זה חטיפת ווצאפ? פשוט מאוד. השתלטות של מישהו אחר על הווצאפ שלכם. איך קורה דבר כזה? גם מאוד פשוט. מקבלים הודעה תמימה שאומרת שנשלח אליכם בטעות קוד לווצאפ ואם אפשר לקבל אותו. ברגע שמסרתם את הקוד האישי אפשרתם לתוקף להשתלט לכם על הווצאפ.

אז איך נמנעים מזה? איך מגינים על הווצאפ? גם את זה תוכלו לקרוא בספר. 

הספר מתובל בדוגמאות וסיפורים פיקנטיים מחיי היום יום ומשלב איורים פשוטים וברורים המסכמים ומעבירים את המסר בצורה ויזואלית. כמו כן יש הפניות למדריכים באינטרנט שאותם כתבה הסופרת שמרחיבים ועוזרים לכל מי שרוצה לדעת איך לשמור על המידע שלו או ללמוד דברים נוספים בתחום.

נושאים נוספים וחשובים המופיעים בספר הם: איך לגבות את המידע שלכם? מה כדאי או לא כדאי להעלות לרשת? איך בוחרים סיסמה טובה, מה הסיכונים לילדים שלכם ברשת ואיך אתם יכולים להגן עליהם? ועוד.

לקראת סוף הספר יש מילון מושגים שנפגשנו איתם במהלך הקריאה.

בעיניי, בעידן הדיגיטלי היום זהו ספר חובה.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן