Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בחזרה לאי השטן
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 228
 מתכון לבחזרה לאי השטן המצרכים 10-15  בני משפחה , סבים סבתות דודים ודודות שנרצחו על ידי הנאצים. 1 אימא ששרדה את הגיהינום חבולה ושרוטה עמוק. 1 אבא ששרד את הגיהינום  חבול ושרוט. 2 בנות שרוטות. 1 ביטניק פולני 1 גוי אנגלי 1 תאונת דרכים 1 פולניה ווירטואלית 1 אי באיים הקנריים המכונה אי השטן. אופן ההכנה העלי את אימא ואבא ושתי הבנות לארץ. בשלי את האחות הגדולה על אש קטנה, ערבבי קלות. הוליכי אותה בתלם. חתני אותה , הולידי לה שתי בנות. בשלי את האחות הקטנה על להבה גדולה, הקפידי לבחוש , הבריחי אותה לאילת. תני לקטנה להתאהב בביטניק פולני באילת. שלחי את הביטניק לתל אביב להתאהב במישהי אחרת. מלטי את הקטנה בעור שיניה לתל אביב . תני לקטנה להתאהב בגוי אנגלי. הרגי את אבא. שלחי את הקטנה והגוי להולנד. שלחי את הקטנה והגוי לאי השטן. הרגי את הגוי בתאונת דרכים. מלטי את הקטנה בעור שיניה לארץ. הרגי את אימא. החזירי את הקטנה עם  פולניה ווירטואלית לאי השטן. תני לקטנה להגיש  בתוספת וודקה מרטיני בכוס קפואה , קרח גרוס ושלושה זיתים.בתאבון !

הספר 'בחזרה לאי השטן' מתאר את סיפור חייה האישיים של הסופרת אניה וייס סימונדס.
אניה גדלה להורים יוצאי שואה והיא חשה עוד בילדותה שהיא שונה, זרה ובודדה בין כל האנשים שמקיפים את חייה.
בשנות השמונים היא חיה בתל אביב ועובדת כמתכנתת מחשבים ובמפגש מקרי בפאב המקומי היא פוגשת לראשונה את דוסון, גבר אנגלי שמבוגר ממנה בכמה שנים ועובד בתע"ש.
דוסון ואניה בטוחים שזה הולך להיות קשר לא מחייב של בילויים וכייף אבל המפגשים ממשיכים ודוסון חוזר לביתו באנגליה ותמיד שב לישראל כדי להתנחם בזרועותיה של אניה.
הם מעבירים יחד 11 שנים של אושר ומריבות בארץ ובעולם עד שתאונת דרכים קוטעת הכל ודוסון הולך לעולמו ומותיר את אניה שבורת לב.

במשך אחת עשרה השנים של הרבה אהבה וצחוק, כאב וצער,  הזמן עמד מלכת. קברנו את דוסון בחור בתוך הקיר, במספר 419 בקומה העליונה. (עמ' 22)

לאחר שנים שאניה התגוררה באי לנזרוטה באיים הקנריים היא חוזרת לארץ ובהמשך עוברת להתגורר בביתה של אמה המנוחה ולמרות שהיא גרה ממש מול ביתה של אחותה תמי, גם שם היא חשה בדידות ועצב.
אניה שכל חייה אהבה בילויים ומסיבות ואף לקחה סמים ואהבה את הטיפה המרה לא מצאה את עצמה בעולם הבנאלי של אנשים שקמים בבוקר לעבודה, מנהלים בית ומגדלים ילדים.
בגיל 56 היא מחליטה להשאיר הכל מאחור, למכור את הבית ולחזור ללנזרוטה שנקרא גם אי השטן.
שם אניה מעבירה את לילותיה בשתיה, יוצאת עם גברים שונים ומתפרנסת מציוריה.

כבר תשע בבוקר ועדיין מעונן, רוח, ועלי משתלטת בדידות מעוננת שכמעט כל שבת קופצת לביקור. (עמ' 34)

אניה מפליגה בזיכרונותיה לימים בהם היתה צעירה והתגוררה באילת, היא נזכרת באהבות הנכזבות שלה ובעבודות שהחליפה במהלך השנים אבל למרות הכל היא חיה את חייה ללא חרטות ובלי להביט לאחור בזעם, גם כשהבדידות ממלאת את חייה היא עדיין מוצאת את רגעי השמחה שלה.
כשנכנסים לעומק עלילת הספר מגלים אישה שילדותה היתה רוויה באי סיפוק של הוריה כלפיה, ילדה שננזפה הרבה וקיבלה פחות אהבה וחיבוקים לעומת אחותה, האם כל זה הביא אותה להיות מרדנית ונלחמת בכל המוסכמות החברתיות בבגרותה?
לאורך כל חייה אניה יוצאת לדייטים עם גברים הזויים, שותה ללא הכרה, היא מקיפה עצמה בדמויות ססגוניות וחתול אחד שטום עין שנקרא "משה דיין" ואין לה רגע דל.

לאורך כל העלילה לא הזדהתי עם צורת חייה של אניה, אבל סיפור ילדותה נגע ללבי, הרגשתי קרבה לילדה שבתוכה שאף על פי שתמיד היתה מוקפת באנשים ושמחה, בסופו של יום היא חשה בדידות עצומה ועמוקה.
הרגשתי הרבה עצב בסיפור הזה אבל זה לא סיפור עצוב, מצאתי את עצמי צוחקת ברגעים הכי מביכים בחייה של אניה, כתיבתה מלאה בהומור והיא אכן לקחה אותם ככאלה.
אניה הלכה לעולמה ב 1.7.17 והספר על חייה נשאר כזיכרון מלא חיים על אישה מיוחדת, מצחיקה, שאהבה את החיים וחיה אותם במלואם כראות עיניה, יהי זכרה ברוך.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן