Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
בזמן אחר
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 334
גרמניה, 1931, מקס בייסינגר, צעיר בעל חנות ספרים, שומע את נגינתה של האנה גינסברג, כנרת קלאסית וסטודנטית למוזיקה, וחש מיד משיכה עזה. השניים מתאהבים ורוקמים תוכניות לעתיד. אבל האנה היא יהודייה ומקס גרמני, וסיפור האהבה שלהם המתפתח בחמש השנים הבאות עומד למבחן עם עליית היטלר לשלטון. האנה אינה יודעת שלמקס יש סוד – והוא משוכנע שהסוד הזה יעזור לו להציל את האנה אם גרמניה תהפוך למקום מסוכן בשבילה. גרמניה, 1946, האנה גינסברג מתעוררת בשדה בפאתי ברלין. היא מבולבלת ומפוחדת ואינה זוכרת דבר מעשר השנים האחרונות. אין לה מושג היכן מקס – או אם הוא עדיין בחיים. היא עוברת ללונדון כדי לגור עם אחותה, ומתמסרת שם למוזיקה כדי להגשים את חלום חייה לנגן בתזמורת. עם חלוף השנים היא עוברת מלונדון לפריז , לווינה ולניו יורק, והעבר הנשכח שלה ממשיך לרדוף אותה כמו גם גורלו של הגבר היחיד שאהבה אי פעם ושאינה מסוגלת לשכוח. נקודות מבט מתחלפות, בזמן אחר הוא רומן סוחף על אהבה ועל הישרדות, על תשוקה ועל מוזיקה.

הסיפור מתחיל מהסוף. גרמניה 1946, האנה מוצאת את עצמה בשדה עם כינור בידה. היא זוכרת שהנאצים הגיעו לחנות הספרים של מקס, היא זכרה את הפחד, רק שלא הבינה איך הגיעה לשדה. היא צועדת ומגיעה לכנסיה, שם הנזירה לוקחת אותה לרופא שמסביר לה שיש לה חור בזכרון של 10 השנים האחרונות, ככול הנראה היא עברה טראומה נפשית קשה. האנה מנסה להבין מה קרה ומספרים לה בשלבים מה עלה בגורל היהודים.

האנה יוצרת קשר עם אחותה שגרה בלונדון ונוסעת אליה. היא משתקמת, ממשיכה לנגן ומוצאת עבודה בבית חולים מקומי שם פוגשת את הנרי, מומחה לחקר המוח. הסיפור שלה עניין אותו מאוד, נמחק לה זכרון של שנים מהחיים. בנוסף היא מכירה את סטיוארט שהיתה בורחת לביתו כדי לנגן וגם כדי להיות עם חבר, אפלטוני כמובן מאחר ומקס עדיין לא יצא מהראש שלה. היא מבחינתה לא תרצה לבגוד במקס למרות שלא ראתה אותו כבר 12 שנים ואינה יודעת מה עלה בגורלו.
הסיפור ממשיך ומספר את מה שחוותה האנה לאחר המלחמה. האם תמשיך לנגן? האם תפגוש את מקס? האם תצליח להשלים את אובדן הזכרון של המלחמה?

ובחזרה לתחילת הסיפור. ברלין 1931, מקס מחפש את הכיתה שלו באוניברסיטה ונכנס בטעות לאודיטוריום שם פגש לגמרי במקרה בהאנה שנגנה בכינור לבדה על הבמה. מלבד המוזיקה שנכנסה לו ישר ללב גם האנה נכנסה לשם. הוא מיהר לכיתה שלו וכשחזר לאודיטוריום כדי לפגוש אותה שוב, היא כבר לא היתה שם.
מקס ניהל חנות ספרים שירש מהוריו. מסתבר כשהגיע לאודיטוריום הוא שכח שם ספר והאנה הגיעה לחנות כדי להחזירו, היא ראתה את החותמת. הם נפגשו בשנית, אבל גם אז לא קבעו להפגש. האנה הטרידה את מנוחתו של מקס, הוא הצליח לאתר את הכתובת שלה באיזור יהודי רק שהיא סרבה להפגש איתו. יש לה אמא חולה והיא רצתה להתרכז במוזיקה שלה… ממש קשה להשגה.
מפה לשם מקס לא ויתר והמשיך לחזר אחרי האנה עד שמאמציו נשאו פרי והם החלו להפגש. בין השאר נוצר קשר חזק ואמיץ וכמובן שהאהבה פרחה. הוא האמין בה ובכשרון הנגינה שלה ותמך בה והיא היתה עבורו כל עולמו מאחר והיה בודד.
הקשר שלהם נוצר במקביל עם עלייתו של היטלר לשלטון. מקס דאג להאנה ומשפחתה. ניסה להציע לה שיעברו למדינה אחרת ויתרחקו מהיטלר, חשב אולי להציע לה נישואין, הוא דאג. האנה מבחינתה רצתה להשאר בברלין, גם כי רצתה לנגן בתזמורת וגם כי לא רצתה לעזוב את אימה החולה. בנתיים הנאצים רק צברו כוח והיחס והגזירות על היהודים רק הלכו והחמירו.
האהבה שלהם גברה, הקשר שלהם נתהדק הם היו כמעט כל יום ביחד חוץ מהתקופות שמקס נעלם ללא הסבר. בתחילה האנה רצתה לנתק את הקשר וסרבה לראות אותו, אבל מקס הבטיח לה שמה שהוא עושה זה כשר לחלוטין ויום אחד הוא יוכל לשתף אותה…
מה יעלה בגורלה של האנה עם התחזקות הנאצים בברלין? איך ימשיך הסיפור?

שני סיפורים שמתרחשים במקביל לאורך כל הספר. המעברים היו בסך הכל בסדר אך לעיתים הרגשתי מעט בלבול וחוסר זרימה. הסיפור מעניין מאוד, מסקרן ומושך, נהנתי ממנו אך הרגשתי שמשהו חסר בספר. לא ממש יודעת להצביע מה בדיוק אולי הגעתי עם צפיות גדולות מידי… יחד עם זאת, עדיין ממליצה לקרוא!

ספרים קודמים של הסופרת שתורגמו לעברית: "כל שעה חשובה" ו"המכתב האבוד", שניהם מומלצים בחום!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן