Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בזמן אחר
תגית:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 334
האהבה חיברה ביניהם. אבל רק הזמן יכול להציל אותם... גרמניה, 1931, מקס בייסינגר, צעיר בעל חנות ספרים, שומע את נגינתה של האנה גינסברג, כנרת קלאסית וסטודנטית למוזיקה, וחש מיד משיכה עזה. השניים מתאהבים ורוקמים תוכניות לעתיד. אבל האנה היא יהודייה ומקס גרמני, וסיפור האהבה שלהם המתפתח בחמש השנים הבאות עומד למבחן עם עליית היטלר לשלטון. האנה אינה יודעת שלמקס יש סוד – והוא משוכנע שהסוד הזה יעזור לו להציל את האנה אם גרמניה תהפוך למקום מסוכן בשבילה. גרמניה, 1946, האנה גינסברג מתעוררת בשדה בפאתי ברלין. היא מבולבלת ומפוחדת ואינה זוכרת דבר מעשר השנים האחרונות. אין לה מושג היכן מקס – או אם הוא עדיין בחיים. היא עוברת ללונדון כדי לגור עם אחותה, ומתמסרת שם למוזיקה כדי להגשים את חלום חייה לנגן בתזמורת. עם חלוף השנים היא עוברת מלונדון לפריז , לווינה ולניו יורק, והעבר הנשכח שלה ממשיך לרדוף אותה כמו גם גורלו של הגבר היחיד שאהבה אי פעם ושאינה מסוגלת לשכוח. עם נקודות מבט מתחלפות, בזמן אחר הוא רומן סוחף על אהבה ועל הישרדות, על תשוקה ועל מוזיקה.

האנה היא כנרית יהודיה מחוננת שכנראה נולדה בזמן הלא נכון… הנגינה בכינור היא האהבה האמיתית שלה ובזכותה היא גם קיבלה את האהבה השנייה שלה – מקס. מקס מתאהב בנגינתה של האנה ובעקבות הנגינה גם בהאנה עצמה.

ככל שהאנה מתפתחת ומנסה להתקדם בתחום המוזיקה, גם המפלגה הנאצית מתחזקת, היטלר הופך לדיקטטור וסיכוייה להתקבל לתזמורת הפילהרמונית נראים כאילו נלקחו מחיים אחרים, וגם אהבתם של מקס הגרמני והאנה היהודיה הופכת אסורה ובלתי אפשרית.

כעבור עשר שנים האנה מוצאת עצמה שוכבת בשדה קרוב לברלין, עזובה לבדה, עשר השנים האלו נמחקו מתודעתה והיא לא מצליחה לזכור מה התרחש בהם. בסיוע של אחות נזירה בשם לואיזה היא מצליחה להגיע ללונדון ולהתאחד עם אחותה ומשפחתה.

חלומה להיות מוזיקאית ולהופיע בקונצרטים לא עוזב אותה, והיא מנסה לעשות הכל כדי להגשימו. היא נודדת בעולם מחפשת מקום להגשים את שאיפתה, אך העבר לא מפסיק לרדוף אותה, וכך גם החלום להתאחד עם מקס אהובה שלא ברור מה עלה בגורלו.

הספר מחולק לפרקים המסופרים מנקודת המבט של מקס – אהובה של האנה, בתקופה של טרום המלחמה ועד שהמלחמה פרצה, והיהודים נחשבו "תתי אדם", ופרקים המתרחשים כעבור עשר שנים ומסופרים מנקודת המבט של האנה.

האהבה בין מקס להאנה היא אהבה מיוחדת, טוטאלית, חוצה מגזרים ודתות, המוזיקה והכינור מאחדים ביניהם.
גם כשהאנה לא זוכרת מה עלה בגורלה היא לא מוותרת על התקווה למצוא את מקס . הכינור הוא מה שמחיה את נפשה ומחשבותיה על מקס מלוות אותה לאורך כל הדרך, ובזכות שני הדברים האלה היא מצליחה להמשיך לחיות.

הספר בדיוק התאים לתקופה זו של השנה לקראת יום השואה, השנאה כלפי היהודים לובתה בהדרגה שלב אחרי שלב – בתחילה היהודים סירבו להאמין כי מישהו יפגע באזרחים ותיקים ונאמנים כמותם, אך אט אט הם מבינים כי השנאה מחלחלת ואין מי שיגן עליהם.

מקס בטוח לאורך כל הדרך כי תמיד יוכל להציל את האנה, ואין הדבר תלוי אלא בו.

זהו סיפור מרגש על אהבה, על מוזיקה, על יחסים משפחתיים מורכבים ועל סבלנות אין קץ, ונהניתי ממנו מאוד.

כאחת שפחות חובבת ספרי פנטזיה ודמיון, פחות התחברתי לחלקים הבדיוניים בעלילה, אך אולי זה היה סוג של חלום, שלו התגשם יכול היה לסייע להרבה אנשים.

בשורה אחת: ספר על נאמנות טוטלית ועל מחיר הסבלנות.

 

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן