Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בזמן אחר
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 332
גרמניה, 1931, מקס בייסינגר, צעיר בעל חנות ספרים, שומע את נגינתה של האנה גינסברג, כנרת קלאסית וסטודנטית למוזיקה, וחש מיד משיכה עזה. השניים מתאהבים ורוקמים תוכניות לעתיד. אבל האנה היא יהודייה ומקס גרמני, וסיפור האהבה שלהם המתפתח בחמש השנים הבאות עומד למבחן עם עליית היטלר לשלטון. האנה אינה יודעת שלמקס יש סוד – והוא משוכנע שהסוד הזה יעזור לו להציל את האנה אם גרמניה תהפוך למקום מסוכן בשבילה. גרמניה, 1946, האנה גינסברג מתעוררת בשדה בפאתי ברלין. היא מבולבלת ומפוחדת ואינה זוכרת דבר מעשר השנים האחרונות. אין לה מושג היכן מקס – או אם הוא עדיין בחיים. היא עוברת ללונדון כדי לגור עם אחותה, ומתמסרת שם למוזיקה כדי להגשים את חלום חייה לנגן בתזמורת. עם חלוף השנים היא עוברת מלונדון לפריז , לווינה ולניו יורק, והעבר הנשכח שלה ממשיך לרדוף אותה כמו גם גורלו של הגבר היחיד שאהבה אי פעם ושאינה מסוגלת לשכוח. עם נקודות מבט מתחלפות, בזמן אחר הוא רומן סוחף על אהבה ועל הישרדות, על תשוקה ועל מוזיקה.

נגני כאילו החיים שלך תלויים בזה.

מקס בייסינגר פגש לראשונה את האנה גינסברג בשנת 1931 כאשר שמע אותה במקרה מנגנת על כינור ומיד נכבש בקסמה של הנערה היפיפייה הזאת שהפיחה אש בכינור שלה עם נגינתה המסעירה.
מקס התגורר בגוטנשטט וניהל שם את חנות הספרים הקטנה שהיתה שייכת לאביו המנוח אבל הוא גם הבין שכדאי לו ללמוד מקצוע לעתיד ולכן נרשם ללימודי כלכלה ושם באחד האולמות נתקל במקרה בהאנה.
ימיו של מקס עברו עליו בבדידות לאחר ששני הוריו הלכו לעולמם ואל תוך הבדידות הזאת נכנסה בסערה האנה היהודיה עם נגינת הכינור המכשפת שלה.
האנה ומקס התחילו להתקרב וכאשר השנים עוברות ורוחות המלחמה מנשבות ברקע, הזוגיות שלהם עוברת הרבה טלטלות שאין להם שליטה עליהן.

שנת 1946
האנה מוצאת את עצמה שוכבת בשדה בעיר ברלין וסובלת מאובדן זיכרון, בפעם האחרונה שהיא זכרה משהו, השנה היתה שנת 1936 והיא היתה בחנות הספרים עם מקס וניגנה על הכינור שלה כשהנאצים מנסים לתפוס אותה אז מה קרה מאז ואיך חלפו להם עשר שנים בלי שתזכור מה קרה? המלחמה כבר מאחוריה, בתים רבים נמחקו וגם אנשים יהודים שהאנה הכירה, נעלמו.
להאנה אין לאין לחזור והיא עוברת להתגורר עם אחותה יוליה ובעלה פרידריך בלונדון ולעזור להם לגדל את שני בניהם, לוין ומוריץ.
היא דואגת לשלומו של מקס ורוצה להתפרנס מנגינה בכינור שלה אבל החיים דוחקים אותה לכיוונים אחרים והיא נעה בין יאוש לתקווה כשבלבה שמורה אהבה גדולה רק למקס אבל האם מקס עדיין חי ומה קרה במהלך עשר השנים שהאנה לא זוכרת מהן דבר?

העלילה נעה בין קולו של מקס בשנים 1931 עד שנת 1936 לבין סיפור חייה של האנה בהווה של שנת 1946 ועד לשנת 1959.
העבר מתמקד במלחמת הקיום של כולם בגרמניה של טרום המלחמה ובמהלכה, וההווה מתמקד ברצון של האנה להתקיים ולהתפרנס מהדבר שהיא הכי אוהבת לעשות – לנגן בכינור.
אהבתי את הדרך בה הסופרת שילבה את סיפור העבר עם ההווה ואיך בכל פרק התחילה התמונה להתבהר ולגלות לנו מה קרה שם באמת בזוגיות של מקס והאנה.
אהבתי גם את הרעיון מאחורי כתיבת הספר (לא אפרט כדי לא לעשות ספויילר – תצטרכו לקרוא אותו בעצמכם כדי להבין למה התכוונה המשוררת).
בכתיבתה של הסופרת ג'יליאן קנטור נתקלתי לראשונה כאשר קראתי את ספרה "המכתב האבוד" שכמו ספר זה נגע במלחמת העולם השניה ונע בין צירי זמן של עבר והווה.
"בזמן אחר" זהו ספר מיוחד, מרגש ומעורר הרבה מחשבות.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן