Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
באהבתו אותה
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 287
גבר אחד, ארבע נשים.  מזימות ומשאלות לב, אהבה וקנאה, פחד ותקווה.  בחור יפה־מראה וגבה־קומה נשלח בהוראת הוריו לחפש לו אישה. הוא מוצא אותה, וגם היא יפת־תואר ויפת־מראה. לו קוראים יעקב ולה רחל, הם נפגשים על פי הבאר, האהבה ניצתת ממבט ראשון ולא נותר להם אלא לבקש את הסכמת אביה. יעקב מתחייב לעבוד תמורתה שבע שנים. כמה פשוטים יכלו הדברים להיות. וַיִּהְיוּ בְעֵינָיו כְּיָמִים אֲחָדִים בְּאַהֲבָתוֹ אוֹתָהּ. לבן, אביה של רחל, מזהה את ערכו הרב של הבחור הנאה והחסון שמתארח בביתו, והוא רוקם תוכניות זדוניות. אלא שיעקב אולי איש תמים ויושב אוהלים, אבל גם לו יש תוכניות משלו. בדרכו לבית לבן הוא קיבל הבטחה והוא נחוש לגרום לה להתקיים. ולשם כך הוא חייב להביא לעולם בנים. הרבה בנים. גם אם בכך הוא פוגע באהובתו, שאינה מצליחה לעזור לו בכך. במשחק הגברי המפותל הזה, הנשים הן כלים על לוח משחק. אין להן מעמד והחוק אינו מגן עליהן. ודווקא משום כך רחל ולאה, יחד עם השפחות שלהן, זלפה ובלהה, מחליטות לעצב את גורלן במו ידיהן. בתבונה ובסבלנות, יחד ולחוד, הן רוקמות את עתידן  - שהופך להיות עתידו של בית ישראל כולו. בְּאַהֲבָתוֹ אֹותָהּ מתבסס על הסיפור המוכר שעליו גדלנו כולנו ומגלה בו פנים חדשות ועלילה מסעירה וסוחפת שאינה מרפה מהקורא לרגע. חוה עציוני־הלוי משמיעה באומץ וברגישות אין קץ את קולן המושתק של אמהות השושלת שלנו.

באהבתו אותה

הספר החדש , הרומן האחד-עשר של חוה עציוני-הלוי מתווסף לסדרת הספרים אודות סיפורי הנשים בתנ"ך. בסיפורי התנ"ך לרוב מופיעות דמויות של גברים אבל כשמוזכרת שמה של אישה- יש טעם בדבר. הווה אומר שהיתה לה נוכחות בעלילה ההיסטורית ובוודאי חשיבות רבה.

הפעם צוללים אל סיפורו של יעקב אבינו הבורח מפני אחיו עשו . היריבות בין האחים החלה עוד בבטנה של רבקה. "ויתרוצצו הבנים בקרבה" (בראשית כ"ה 22). מרגע יציאתם לעולם, היו שונים במראם ובאופיים. עשו היה איש ציד ויעקב איש תם יושב אוהלים. לאחר תרמית הבכורה , ברח יעקב לחרן ללבן ופוגש את רחל על פי הבאר.

העלילה המוכרת התנכית משתלבת בסיפור העצמה נשית. הדמויות המרכזיות ההן רחל לאה, ושפחותיהן זלפה ובלהה . עם תחילתו של הספר מורגשת עוצמתן והן הופכות לדמויות הראשיות לצד יעקב ולבן. יעקב חפץ להינשא לרחל יפת התואר ויפת המראה אולם ביום החתונה לבן מחליף אותה בלאה. כדי ליעקב יזהה את לאה על פני רחל, היא עונדת את התכשיט של רחל, מתכופפת קמעא כגובהה של רחל וכך נישאים השניים. לאה נקלטת להריון באופן מיידי. יעקב עובד בשביל רחל עוד שבע שנים וגם נישא לשפחות זלפה ובלהה.

חוה עציוני- הלוי בונה דמויות מעניינות לזלפה ובלהה . סיפור שלם נטווה סביבן. זלפה מתגלה כאישה בעלת חכמה יתרה ובלהה- מלאה ברגש. תיאורי החתונה והלידות של תקופת התנ"ך מרתקים במיוחד מועד הלידה. דרך התיאורים מרגיש הקורא לאורך כל הספר כאילו צופה מן הצד על סרט רווי תככים, רגשות, אהבות, חמלה, פחדים לצד תקווה. סודות כמוסים מתגלים לאורך הספר , כך גם לבבות שבורים רבים. לאורך הסיפור המקראי מתגלה לבן כאדם ערמומי, תככן ורודף בצע. כשיעקב מסיים 14 שנות עבודה אצל לבן וכשמבין כי הגיעה השעה לפגוש את אחיו עשו, יוצא מחרן באישון לילה אל עבר הגלעד. חלקו הנוסף של הספר מספר על המסע אל הוריו אשר גרים בחברון והפגישה המרגשת.

הספר משלב , כהרגלה של הסופרת בסיפורי התנ"ך, פסוקים מהמקרא. הסיפורים המקראיים לרוב קצרים אולם הסופרת טווה את הפערים ביניהם.  ללא ספק הנשים מובלטות כאן המלוא תעצומות הנפש שלהן. רצף הסיפורים גורם לקורא לשקוע בסיפור המקראי .

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן