Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אשת לפידות
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2010
מס' עמודים: 335
דבורה, נביאה, שופטת ומנהיגה נערצת, מזמנת אליה את שר הצבא ברק, ומצווה עליו לצאת לקרב נגד הכנענים העושים שמות בישראל. ברק משיב לה שילך רק אם היא תבוא עמו. דבורה, למרות היותה אשת איש ואם, מפרה את המוסכמות החברתיות המקובלות ויוצאת איתו, לא רק לשדה הקרב אלא גם לעיר מגוריו. מדוע רוצה ברק שדבורה תחבור אליו? איך מגיב בעלה, לפידות, על מסע תמוה שכזה? ומה מתרחש בין דבורה לברק כשהם לבדם? כנגד כל הסיכויים, ברק שב מן הקרבות עטור ניצחון ומביא עמו כשלל שתי נסיכות כנעניות. היחסים הסבוכים המתפתחים ביניהם, המיטלטלים בין רגשות נקם לתשוקות סוערות, מזעזעים גם את חייה של דבורה. אשת לפידות מגולל את סיפורה של אישה אשר אף שחיה בחברה שנשלטה בידי גברים, עיצבה את חייה ואת חיי האומה בזכות אומץ לבה וכושר מנהיגותה. בכך היא יכולה לשמש מקור השראה גם לנשים בימינו הממשיכות לתמרן בין דרישות חיי המשפחה המסורתיים לבין שאיפתן לעצמאות ולהגשמה עצמית.

דבורה אשת לפידות היתה שופטת, נביאה ונשיאה נערצת בכל רחבי ישראל. היא היתה באמצע שנות השלושים לחייה והתגוררה בהרי אפרים ואנשים מכל קצבי הארץ הגיעו אליה למשפט וקבלת עצה.
דבורה ידעה לנבא מתי מלחמות עומדות לפרוץ. במשך עשרים שנה התעללו הכנענים בבני ישראל ודבורה ידעה שיציאה לקרב נגדם היא בלתי נמנעת ויהיה לה מחיר כבד.
דבורה ניסתה למנוע את המלחמה ופנתה בבקשה ליבין מלך כנען שהיא רוצה לפגוש אותו ולדון איתו בנושא, אך יבין לא חשב שזה מכבודו לפגוש אותה ושלח אליה את שר צבאו – סיסרא אבל המפגש בין השניים לא היה מוצלח. סיסרא התנהג בזלזול ובחוסר כבוד כלפי דבורה, הוא לא רצה לנהל משא ומתן על נושאים חשובים כמו מלחמה עם אישה ובמקום שהדיון ימנע את המלחמה הוא רק קירב אותה.
דבורה הגיעה למפגש בדרכי נועם ורצתה לעשות שלום עם ממלכת כנען אבל סיסרא הזכיר לה מהאוב משקעי עבר שלא נשכחו ולא נסלחו ופניו היו לכיוון מלחמה.

דבורה התייעצה עם בעלה לפידות לגבי האיש שיכול לעמוד בקרב מול כנען, היא רצתה לשלוח את שר הצבא הצעיר ברק בן אבינועם אלי קרב אבל לפידות חשב אחרת, ברק היה בעיניו הולל צעיר והוא חשד שברק עלול לנסות לפתות את דבורה..
דבורה היתה שלמה עם הבחירה שלה בברק, אומץ ליבו וגבורתו נודעו למרחקים ושמו הלך לפניו ודבורה תמכה בו והיתה בטוחה שרק הוא יצליח להציל את עם ישראל מידי הכנענים.
ברק היה מוכן לצאת לקרב רק בתנאי שדבורה תצא יחד איתו לקרב ודבורה הבינה שכוונותיו כלפיה לא טהורות אבל היא החליטה שלמען העם שלה היא חייבת להצטרף לברק בקרב על הבית.
לפידות לא היה מוכן לעבור על כך בשתיקה והציב אולטימטום בפני דבורה ובזמן שהיא נאלצה להתמודד עם דרמות אישיות ומדיניות בחייה, סיסרא הספיק להינשא לאשרה, בתו היפיפייה של מלך כנען ולהתכונן לקרב הגדול. אשרה היתה נסיכה מפונקת שהתגוררה בארמון ואהבה את בעלה אבל נפתולי הגורל שאבו את שתי הנשים, דבורה בת ישראל ואשרה בת כנען, שעמדו משני צידי המתרס לתוך דרמה סבוכה בתולדות עם ישראל.

העלילה נעה בין חייה של דבורה לבין חייו של ברק והנשים בחייו.
ברק הוא גבר של נשים, הוא מסוג הגברים שנשים נופלות לרגליהם וסוגדות להם והוא רק צריך למצמץ כדי להשיג כל אישה שלבו חפץ בה, ואפילו דבורה הכוחנית והחזקה לא יכולה לעמוד בקסמיו.
ברק היה איש צבא אמיץ וחזק, וגם הגון ולוחם צדק אבל פחות אהבתי את התנהגותו כלפי נשים ואי היכולת שלו לכבוש את יצרו ולהיות נאמן לאישה אחת (מסתבר שכבר בימי התנ״ך היו קיימים גברים ששברו לא מעט לבבות).
ברק הוא כובש (שטחים ונשים) וברגע שהוא מצליח לכבוש את מחוז חפצו, הוא מאבד עניין.
דבורה לעומת זאת היתה דמות מעוררת הערצה, אישה חכמה, אצילית, נחושה ומאד רוחנית, אישה משכמה ומעלה שרבות נכתב עליה בדפי ההיסטוריה.
כמו בספריה הקודמים של הסופרת חוה עציוני-הלוי גם כאן תמצאו אהבות אסורות, תככים, קרבות עקובים מדם ונשים חזקות ואמיצות. אוהבי סיפורי התנ"ך יהנו גם מהספר הזה וישאבו לתוך דרמות מלאות תככים ויצרים.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן