Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אשת הרב, אשת הבישוף
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 320
בורגוס, ספרד, סוף המאה ה-14. חייהם של יואנה ובעלה, רב העיר ואיש אמונו של מלך קסיטליה, שלווים ונוחים, עד שבשנת 1391 הכול מתפרק. הרב נוטש את אמונתו, את אשתו ואת קהילתו, ויואנה נשארת לבדה, ללא ילדיה, שבורת לב אך זקופת קומה. ירושלים–המבורג–בורגוס, 2020. המגפה העולמית סוגרת את רוּת בביתה שבירושלים ובבדידותה היא מתחקה אחרי סיפורה הנשכח של יואנה. המגפה ניכרת גם ברחובותיה השוממים של בורגוס שבהם משוטטת יוהנה מהמבורג חדורת שליחות: לאסוף מידע ולכתוב לרוּת, כדי שזו תצליח לגאול את יואנה מן השכחה. אשת הרב, אשת הבישוף הוא סיפור על שתי נשים ואיש אחד היוצאים יחד למסע ספרותי, היסטורי ואישי בעקבות סיפור חייה האמיתי של אישה שלישית, אמיצה ומיוחדת. זהו סיפור אנושי על בגידה ונאמנות המגולל מסע פתלתל בין עבר והווה הנע בין רשתות חברתיות לבין דפים מצהיבים של היסטוריה יהודית מלאת תהפוכות וכאב. ד"ר חיותה דויטש, תושבת נווה דניאל בגוש עציון. מספריה: "נחמה – סיפור חייה של נחמה ליבוביץ" (ידיעות ספרים 2008), "אם אשמע קול אחר" (אחוזת בית 2015), "קרן שמש ביער" (פרדס 2017) ועוד. ד"ר דוד יעקבסון, תושב אלעזר בגוש עציון. עבד כמהנדס בתעשיות ההיי-טק, שימש כבנקאי השקעות וכמרצה וחוקר באוניברסיטאות שונות. כיום מדריך סיורי מורשת יהודית בספרד ובאשכנז. "באלכימיה ספרותית מופלאה, הופכת דמות אישה יהודייה מספרד מהערת שוליים בהיסטוריה לדמות מרכזית ברומן סוחף. את ספרם של דויטש ויעקבסון אפשר לקרוא כרומן היסטורי אך גם כמאבק על זהות וכסיפור על הדרך שבה נכתב רומן היסטורי בימי קורונה". – חיים באר "נסחפתי אל סיפורם המפתיע של יואנה ויוהנה, רות ודניאל. זהו סיפור על התחברות בימים של בידוד, על זיכרון וחיפוש זהות, על אהבה ועל המשכיות. סיפור שבוחן את גבולות נאמנותו של כל אדם למשפחתו ולעמו, למורשתו ולאמונותיו, וגם לעצמו. קראתי בהשתאות!" -אמונה אלון

כעשור לאחר המגפה הגדולה שתקפה בספרד במאה ה-14, עומדת יואנה להינשא לשלמה הלוי. הוא בחור טוב, תלמיד חכם שצפוי לו עתיד מזהיר. ואכן הם נישאים, נולדים להם חמישה ילדים והוא עולה בסולם הדרגות והופך לרב העיר בה הם חיים, בורגוס. אולם מתחת לפני השטח מתרחשות סערות רבות וחיי היהודים בספרד לא מתנהלים על מי מנוחות. פרעות קנ"א שתוקפות אותם, וכישלונו של הרב להגן על קהילתו גורמים לו למעשה קיצוני. הוא, ביחד עם ילדיו ואחותו, ממיר את דתו ומתנצר. ומה עם יואנה? היא לא מוכנה ללכת בעקבות בעלה ונותרת יהודייה אך גלמודה בזמן שהוא עולה בסולם הדרגות בכנסייה ואף בסופו של דבר מתמנה לבישוף.

סיפורו של שלמה הלוי הוא סיפור ידוע שכן הוא המומר הכי מפורסם שיצא מפרעות קנ"א. אולם את רות, ספרנית ירושלמית, מעניינת אשתו שנותרה כהערת שוליים בביוגרפיה של בעלה לאחר התנצרותו. הימים הם ימי תחילת הקורונה ואצל בעלה של רות, שמחה, מתגלים סימנים של דמנציה. בזמן הסגר היא מגלה את סיפורה של יואנה ויוצאת לחקור את העניין לעומק בעזרתו של רפי אותו היא פוגשת בקבוצה בפייסבוק. רפי הוא צעיר כבן 30 המתעניין בהיסטוריה, הוא טוען שהוא נכה ולכן לא מוכן להיפגש פנים אל פנים, אפילו לא בזום. רות מוותרת לו וביחד הם יוצאים למסע היסטורי לגילוי יואנה. מה הם יגלו עליה? ועל עצמם?

דעתי על הספר:

"אשת הרב, אשת הבישוף" הוא ספר היסטורי מעניין מאוד. כמי שלא הכירה את סיפורו של שלמה הלוי צללתי עמוק אליו ונכבשתי. בעיקר עניינה אותה השאלה כיצד רב גדול נוטש את אמונתו ומתנצר, ויתרה מכך אף הופך למנהיג דתי שסחף אחריו יהודים נוספים למעשה? לאן נעלמו הערכים עליהם גדל? מה גרם לו לשנות את דעתו? האם אלוהים אי פעם יסלח לו? איך אלוהים בכלל אפשר לרב דגול לנטוש את העם הנבחר? זאת ועוד שאלות רבות עולות והסופרים מנסים לספק תשובה. לא בטוח שיש מענה אחד נכון ויחיד, אבל הם מנסים להגיע לחקר האמת.

דמותה של יואנה היא נערצת בעיניי. אישה חזקה ואמיצה שלא ויתרה על אמונתה חרף הקשיים והכאב. אין לי מושג איך היא הצליחה לוותר על ילדיה ומשפחתה. מאין היא שאבה את הכוחות לחיות לאחר מה שקרה? אהבתי שהספר נותן לה במה ומספר את הסיפור מנקודת מבטה.

סיפור הרקע של רות ורפי גם הוא מעניין אך פחות. הוא מתכתב עם היומיום של כולנו בתחילת הקורונה כך שהוא לא חידש לי רבות.

ניכר כי נעשה מחקר רב ע"י הכותבים. ישנה השקעה בפרטים ובאמצעות דמויותיהם של רות ורפי גם נחשפים לקורא ההתלבטויות שלהם במהלך הכתיבה. זה עניין אותי מאוד שכן הם מפרטים על תהליך המחקר והכתיבה של הספר שערך חודשים ארוכים.

תקופת יהודי ספרד והגירוש היא תקופה שאני לא מכירה מספיק וחבל כי היא מעניינת מאוד ושמחתי מאוד להיחשף אליה בספר זה.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן