Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אשת הרב, אשת הבישוף
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 320
בורגוס, ספרד, סוף המאה ה-14. חייהם של יואנה ובעלה, רב העיר ואיש אמונו של מלך קסיטליה, שלווים ונוחים, עד שבשנת 1391 הכול מתפרק. הרב נוטש את אמונתו, את אשתו ואת קהילתו, ויואנה נשארת לבדה, ללא ילדיה, שבורת לב אך זקופת קומה. ירושלים–המבורג–בורגוס, 2020. המגפה העולמית סוגרת את רוּת בביתה שבירושלים ובבדידותה היא מתחקה אחרי סיפורה הנשכח של יואנה. המגפה ניכרת גם ברחובותיה השוממים של בורגוס שבהם משוטטת יוהנה מהמבורג חדורת שליחות: לאסוף מידע ולכתוב לרוּת, כדי שזו תצליח לגאול את יואנה מן השכחה. אשת הרב, אשת הבישוף הוא סיפור על שתי נשים ואיש אחד היוצאים יחד למסע ספרותי, היסטורי ואישי בעקבות סיפור חייה האמיתי של אישה שלישית, אמיצה ומיוחדת. זהו סיפור אנושי על בגידה ונאמנות המגולל מסע פתלתל בין עבר והווה הנע בין רשתות חברתיות לבין דפים מצהיבים של היסטוריה יהודית מלאת תהפוכות וכאב. ד"ר חיותה דויטש, תושבת נווה דניאל בגוש עציון. מספריה: "נחמה – סיפור חייה של נחמה ליבוביץ" (ידיעות ספרים 2008), "אם אשמע קול אחר" (אחוזת בית 2015), "קרן שמש ביער" (פרדס 2017) ועוד. ד"ר דוד יעקבסון, תושב אלעזר בגוש עציון. עבד כמהנדס בתעשיות ההיי-טק, שימש כבנקאי השקעות וכמרצה וחוקר באוניברסיטאות שונות. כיום מדריך סיורי מורשת יהודית בספרד ובאשכנז. "באלכימיה ספרותית מופלאה, הופכת דמות אישה יהודייה מספרד מהערת שוליים בהיסטוריה לדמות מרכזית ברומן סוחף. את ספרם של דויטש ויעקבסון אפשר לקרוא כרומן היסטורי אך גם כמאבק על זהות וכסיפור על הדרך שבה נכתב רומן היסטורי בימי קורונה". – חיים באר "נסחפתי אל סיפורם המפתיע של יואנה ויוהנה, רות ודניאל. זהו סיפור על התחברות בימים של בידוד, על זיכרון וחיפוש זהות, על אהבה ועל המשכיות. סיפור שבוחן את גבולות נאמנותו של כל אדם למשפחתו ולעמו, למורשתו ולאמונותיו, וגם לעצמו. קראתי בהשתאות!" -אמונה אלון

השנה היא 2020, מגיפה עולמית התפשטה בכל העולם וגם רות סגורה, כמו כל תושבי ישראל, בבית. יש מחלה מדבקת בחוץ, הגבלות קשות בתנועה, היא אפילו לא יכולה לגשת ולבקר את אימה בדיור המוגן.

בינתיים בבית, שמחה בעלה מגלה סימני דימנציה מתקדמים, הבשורות לא טובות, רות נאלצת להתמודד עם הכל יחד.
הרצאה שהשתתפה בה בזום הכירה לה את יואנה. אישתו של שלמה הלוי מבורגס שהפך מרב לכומר, המיר את דתו יחד עם משפחתו ויקיריו חוץ מאישתו שבחרה להשאר יהודיה.
רות הסתקרנה לדעת יותר על הסיפור והחליטה לחקור אותו לעומק. מה גרם לו להמיר את דתו ולהפוך מרב לכומר? איך אישתו היחידה שנותרה בדתה?

המון שאלות, סיפור מרתק, הרבה זמן פנוי לרות עקב המגיפה המשתוללת, היא החליטה ללמוד אודותיה ואודות התקופה ואנחנו הקוראים יוצאים למסע בזמן אל ספרד של סוף המאה ה 14. בעזרתו האדיבה של בחור מרותק לכסא גלגלים בשם רפי שעזר לה ללקט את המידע.

יואנה בנבנישתי מברצלונה התחתנה עם שלמה הלוי מבורגוס בדיוק שהיתה בת 18. אביו של שלמה היה ידוען בבורגוס, הוא גבה את המיסים עבור המלך, הוא היה העשיר ביותר מיהודי העיר.
המסע הארוך לבורגוס עבר בשלום, כך גם החתונה היפה שערכו להם. חייה בשנים הראשונות היו על מי מנוחות, בעלה עשה חייל והיא עשתה את תפקידה.

פרעות ביהודים שפרצו הפרו את שלוות חייהם כשהיא גידלה את ילדיהם וכשהוא עשה את תפקידו החשוב כנציג היהודים. הפוליטיקה השתנתה והיהודים נרדפו בשל דתם. משפחות שלמות נרצחו, בתים נבזזו, הם כבר לא היו בטוחים בביתם שלהם.
ממש באותו הזמן מזמן אותה שלמה לשיחה ומספר לה על החלטתו. הוא החליט להמיר את דתו, אינו מתכוון לדבוק בדתו, הוא רוצה לקחת איתו את ילדיו.
הוא משאיר אותה פעורת פה ובעצם מאפשר לה לבחור בין דתה ובין ילדיה שלה.

מה בחרה יואנה לעשות? כל זאת ועוד בספר כמובן.

הספר קופץ בזמנים בין סיפורה של רות שמתמודדת עם מגיפת הקורונה, עם עם הזקנה של אימה ועם האלצהיימר המתפתח של בעלה היקר. לאורך הסיפור הכותבים חושפים אותנו לעוד ועוד מידע על רות מה שהופך אותה למרתקת ועגולה.
הקפיצה בזמן בין הפרקים ליואנה בספרד כתובה בחן רב ומשתלבת לסיפור מסקרן אחד.

חייבת לציין שבתחילה התקשתי להתחבר, אבל זה קרה מהר מאוד ובהחלט נכנסתי לספר כשבכל פרק הייתי סקרנית מה התרחש במימד השני.
נהנתי לקרוא הן את הסיפור ההיסטורי והן את הסיפור המודרני על הקורונה שלצערי עדיין כאן ועל חייה של רות.
לקראת אמצע הספר הרגשתי שהתחקיר תופס מקום גדול יותר מהסיפור עצמו של יואנה, מעט יותר משהייתי רוצה לקרוא.

ספר מעניין ומסקרן, נהנתי לקרוא בו, עכשיו תורכם!

 

 

שלמה הלוי מבורגוס – מתוך ויקיפדיה :

פבלו דה סנטה מריה, שנולד בשם שלמה הלויספרדית: Pablo de Santa María ‏13501435 היה תאולוג ואיש דת קתוליבישוף העיר בורגוס, פרשן והשר שומר-החותם במועצת קסטיליה. סנטה מריה היה יהודי מומר וטרם טבילתו כיהן כרבה של בורגוס.

שלמה הלוי נולד למשפחה שבלטה בפעילותה בתחום הכספים בחצר המלוכה בקסטיליה. בשנת 1389 נשלח לייצג את חצר המלוכה הקסטיליאנית בחבל אקוויטניה שבצרפת. בהיותו שם נעצר כבן ערובה. ככל הידוע הוטבל לנצרות ב-21 ביולי 1390, אך ייתכן שאין זה התאריך המדויק. יחד עמו התנצרו גם בניו, בתו ואחיו. לאחר התנצרותו עבר לפריז בה למד לימודי תאולוגיה.

בשנת 1394  עבר לאביניון ושם התקרב לאפיפיור בוניפקיוס התשיעי. באותה העת גם החל לפעול במרץ כדי להמיר את יתר היהודים, ופרסם כתבי פולמוס כדי להוכיח את אמיתות הנצרות. במקביל החל לעלות במעלות הכמורה ומונה לתפקידים נכבדים. בשנת 1403 מונה לבישוף של העיר קרטחנה וּבשנת 1415 מונה לבישוף של עיר הולדתו בורגוס. משנת 1407 והלאה החזיק בתואר שומר-החותם במועצה המלכותית הקסטיליאנית.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן