Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אשת הרב, אשת הבישוף
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 316
בורגוס, ספרד, סוף המאה ה-14. חייהם של יואנה ובעלה, רב העיר ואיש אמונו של מלך קסיטליה, שלווים ונוחים, עד שבשנת 1391 הכול מתפרק. הרב נוטש את אמונתו, את אשתו ואת קהילתו, ויואנה נשארת לבדה, ללא ילדיה, שבורת לב אך זקופת קומה. ירושלים–המבורג–בורגוס, 2020. המגפה העולמית סוגרת את רוּת בביתה שבירושלים ובבדידותה היא מתחקה אחרי סיפורה הנשכח של יואנה. המגפה ניכרת גם ברחובותיה השוממים של בורגוס שבהם משוטטת יוהנה מהמבורג חדורת שליחות: לאסוף מידע ולכתוב לרוּת, כדי שזו תצליח לגאול את יואנה מן השכחה. אשת הרב, אשת הבישוף הוא סיפור על שתי נשים ואיש אחד היוצאים יחד למסע ספרותי, היסטורי ואישי בעקבות סיפור חייה האמיתי של אישה שלישית, אמיצה ומיוחדת. זהו סיפור אנושי על בגידה ונאמנות המגולל מסע פתלתל בין עבר והווה הנע בין רשתות חברתיות לבין דפים מצהיבים של היסטוריה יהודית מלאת תהפוכות וכאב. ד"ר חיותה דויטש, תושבת נווה דניאל בגוש עציון. מספריה: "נחמה – סיפור חייה של נחמה ליבוביץ" (ידיעות ספרים 2008), "אם אשמע קול אחר" (אחוזת בית 2015), "קרן שמש ביער" (פרדס 2017) ועוד. ד"ר דוד יעקבסון, תושב אלעזר בגוש עציון. עבד כמהנדס בתעשיות ההיי-טק, שימש כבנקאי השקעות וכמרצה וחוקר באוניברסיטאות שונות. כיום מדריך סיורי מורשת יהודית בספרד ובאשכנז. "באלכימיה ספרותית מופלאה, הופכת דמות אישה יהודייה מספרד מהערת שוליים בהיסטוריה לדמות מרכזית ברומן סוחף. את ספרם של דויטש ויעקבסון אפשר לקרוא כרומן היסטורי אך גם כמאבק על זהות וכסיפור על הדרך שבה נכתב רומן היסטורי בימי קורונה". – חיים באר "נסחפתי אל סיפורם המפתיע של יואנה ויוהנה, רות ודניאל. זהו סיפור על התחברות בימים של בידוד, על זיכרון וחיפוש זהות, על אהבה ועל המשכיות. סיפור שבוחן את גבולות נאמנותו של כל אדם למשפחתו ולעמו, למורשתו ולאמונותיו, וגם לעצמו. קראתי בהשתאות!" -אמונה אלון

אשת הרב, אשת הבישוף

מגפת הקורונה מתפשטת לה בעולם אנחנו בשנת 2020, העולם בסגר, אנשים ספונים בביתם, מגלים את הזום ככלי תקשורת בינאישי. רות , ספרנית ,מתקשה כמו רבים כמותה, לבקר את אמה המתגוררת בדיור מוגן ובביתה שלה היא מתמודד עם דמנציה מתקדמת של בעלה שמחה. ההתמודדות היא אישית כיון שבשל הסגר לא יכולים ילדיה להגיע והיא נותרת לבדה עמו בהתמודדותה היומיומית. הרצאת זום מרתקת מפגישה אותה עם יואנה , אשת הרב שלמה הלוי מבורגס אשר כמו רבים בתקופת המאה ה- 14, המיר את דתו . אולם רעייתו נותרה ביהדותה " הוא לקח איתו את ילדיו. זה החוק אז, בספרד הנוצרית. הצטרפו אליו גם אחותו ואחיו. רק אשתו נשארה יהודייה. היא סירבה להתנצר" . רות שאלה את עצמה: מה גורם לרב קהילה גדול בתורה וממקובל על כל הבריות להמיר את דתו בפרהסיה ? היא פותחת במסע של חקר מעמיק ומתכתבת עם "רפי" היסטוריון חוקר התקופה. אשר שולח לה במיילים שמות ספרים, מחקרים, תמונות כתבי יד עתיקים הקשורים לחשיפת זהותה של יואנה.( "רפי" במרכאות שאלתם? תוך כדי קריאה תגלו את זהותו . )

הספר , מצדו האחר, מגולל את סיפורה של יואנה בנבנישתי אשר נולדה ב1359 בברצלונה העשירה בכך קהילות ספרד. משתדכת לשלמה הלוי מבורגוס. חתונתם היתה מפוארת והיא בת 18 שנים. משפחתו היתה אמידה, אביו גבה מיסים עבור מלך ספרד והיה לו מקום של כבוד אצלו. השניים גדלו את ילדיהם על ברכי התורה . שלמה הלוי הפל לרבה של בורגוס וביתם היה מאור הקהילה.

הפרעות ביהודים גדעו את שלוות חייהם. יהודים רבים נרצחו , נשים זקנים וטף. בתים רבים נבזזו. יואנה לא ציפתה לשיחה המטלטלת שתגיע מכיוונו של בעלה הרב . הוא מבשר לה כי ימיר את דתו ולוקח את ילדיהם כשהקטן רק בן 3 עם אחותו מריה ואחיו – זה החוק הספרדי. בצר לה מקוננת על אובדן המשפחה ומאידך מתחזקת באמונתה וממשיכה את דרכו כאשת הרב. עוזרת לנזקקי הקהילה. עורכת בעצמה סדר פסח בהוציאה את הגדת הפסח אשר עברה מדוד לדור ומארחת את אנשי הקהילה שדבקו בדתם. מה יהא על מערכת היחסים בינה לבין ילדיה? האם תוכל לפוגשם?

רות יוצאת למסע של חקר אודות התקופה הקשה בעם היהודי . מה התגלה לה? הספר מגולל סיפור אמתי קדום לצד סיפור ההווה ושזור במסרוני החוקרים האורגים את הסיפור הקסום.

אודה כי יכולתי לכתוב עוד ועוד והמילים קולחות להן אך אותיר זאת לכם הקוראים…אציין כי העמוד האחרון פירק אותי לגמרי. ממליצה מאד.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן