Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אשת הפיראט היהודי
תגית:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 496
אביו של שמואל פלאח הועיד אותו מלידתו להיות לרב, רב־חובל ורב־חבלה — לנקום במלכות ספרד הרשעה שגירשה את יהודיה מעל אדמתה, כשישים שנה קודם לכן. בבגרותם הופכים שמואל ואחיו לפיראטים הרודפים על פני הימים את ספינותיה של ספרד ומפתחים כלפיה יחס של הערצה ואיבה. סיפורו האמתי של שודד הים היהודי, שמואל פלאח, דיפלומט ורב, סוחר ומרגל, שפעל בשירות סולטן מרוקו במהלך המאה ה־16, נשזר בידיו האמונות של אילן שיינפלד בסיפורה הבדוי של מאליקה, רעייתו האדמונית, אוצרו ואסונו_ אם ולוחמת עשויה ללא חת, אכזרית ורחומה, עמוקה לאין חקר, כים עצמו. את סיפור אהבתם רב־התהפוכות מדריכה האגדה על זהבו האבוד של כריסטובל קולון, הוא כריסטופר קולומבוס, היהודי המומר שהחביא את אוצרותיו כדי לשוב אליהם יום אחד ולהקים מולדת לבני עמו הנרדפים. כמו ברב־המכר הגדול שלו, מעשה בטבעת, גם באשת הפיראט היהודי חושף אילן שיינפלד פינה סמויה מן העין של הגורל היהודי וחושף את הסיפור שחבוי מאחוריה, ממתין להתגלות_ סיפורם של שודדי הים היהודים, שעל קברותיהם באיים הקאריביים מופיעה מורשתם הכפולה באותיות עבריות ומעליהן עצמות מוצלבות. אשת הפיראט היהודי הוא הרפתקה רווית תשוקה, אלימות ויופי עז ומכשף, האוחזת בקורא מבלי שיוכל להניחה מידיו — ומשלחת אותו על פני מרחבי ימים. זהו הרומן החמישי של אילן שיינפלד, סופר ומשורר עטור שבחים ופרסים.

הספר מספר על חלק בהיסטוריה היהודית שאותו לא הכרתי.
הסיפור הוא על שמואל פלאח שאביו הועידו להיות רב בשני המובנים – רב חובל/פיראט ורב יהודי, כבר מכאן מתחיל הקונפליקט של הסיפור. חלומו של אביו היה לנקום במלכות ספרד אשר גירשה את יהודיה מאדמתה.
העלילה מתחילה בלידתו של שמואל שנולד נימול ביום שמחת תורה, כשבאותו היום נמצא נחש בין ספרי התורה בבית הכנסת- האם זה סימן לעתידו העגום של שמואל?
בהמשך מתוארת ילדותם של שמואל ואחיו, היכרותו של שמואל את אישתו מאליקה – האישה הסוערת, המרדנית,שאינה קופאת על שמריה, ששואפת ללמוד ולהיות שוות ערך, ובהמשך מתוארים נדודיהם בספינות ברחבי העולם ונסיונותיהם לכרות בריתות בין מנהיגי עולם שונים (מרוקו, הולנד, צרפת וכו'). במהלך מסעותיהם בים הם שודדים ספינות וסוחרים באוצרות השדודים. (הספר מלא בתיאורי אלימות קשים!)

מנגד מסופר סיפורם של נשותיהם, בעיקר של מאליקה אישתו האהובה של שמואל, בעלת השיער האדום והאופי הפראי, אישתו שהיא גם אהובתו וגם בהמשך הספר מקור זעמו, אשר אינה מצליחה להיכנס להריון – זה בולט במיוחד לעומת אשתו של יוסף האח, שמביאה כמעט כל שנה ילד,  אך בעלה מתייחס אליה בגסות ובאלימות.
מאליקה שכמעט ואינה רואה את בעלה מחליטה ככל הנראה מתוך ייאוש לעשות מעשה, וההחלטה שלה בסופו של דבר מובילה להרס.

הספר כתוב בעברית יפה האופיינית לשיינפלד (כמו ב"מעשה בטבעת"), היה לי קצת קשה עם קטעי האלימות האכזריים המוזכרים לאורך הסיפור.  במיוחד אצל יוסף האח שלעתים הורגש כי חסרה לו מעט חמלה אנושית – הוא לא בחל באף אמצעי, רצח בדם קר, ענישה ללא רחמים.
דמותו של שמואל לעיתים הפכפכה ולא יציבה, הוא מצטייר כאדם שלא תמיד נאמן לעצמו ולמילתו. אם בתחילת הספר הוא מתואר כאדם שכל שאיפתו היא לשבת בשקט וללמוד תורה, במהלך הסיפור הוא עובר סוג של מהפך, מתרחק מהדת ולאט לאט הדמיון בינו לאחיו מתגבר.

לסיכום:
היה מעניין להכיר גם את הצד הזה בהיסטוריה, אך היה טוב יותר אם הספר היה פחות מפורט, במיוחד התיאורים הדיפלומטיים על  הארצות והמנהיגים שהיו מעט מייגעים, ובאיזה שהוא שלב הרגשתי שאני מתקשה לעקוב.
בנוסף למרות הניסיון לשמור על אותנטיות, אולי יש צורך לעדן מעט את התיאורים הקשים המתוארים בספר.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן