Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ארץ הפלאות
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 432
"סיפור היסטורי עוצמתי על חוסר האנושיות שבין אדם לאדם, וכוח הגאולה של הסליחה, כל אלה מוצגים באופן חד ומדויק ברומן המרתק של אפשטיין, סיפור עוצמתי המיועד לרשימות רבי המכר." Publishers Weekly starred review -   אילזה פישר ורנטה בּאואר, נערות בגיל ההתבגרות בברלין והחברות הכי טובות, מוצאות את עצמן משני צדי המתרס, לאחר שארצן מאמצת את המשטר הפשיסטי וגודעת בכך את הקשר שביניהן. אילזה, הארית, קושרת את גורלה במפלגה הנאצית ומשליכה עליה את יהבה. ואילו רנטה, היהודייה, רואה את עולמה הבטוח מתרסק לנגד עיניה על ידי חוקי הגזע של היטלר, ואחר כך מתנפץ לגמרי על ידי בגידה קשה מנשוא. עשרות שנים אחרי כן תהפוך אותה בגידה את חיי בתה של אילזה, אווה, מן הקצה לקצה, כשתגלה אמיתות נושנות וקבורות עמוק באדמה אודות עברה של אמהּ. ארץ הפלאות הוא רומן סוחף שעוקב אחרי חייהן של שלוש נשים לאורך שלושה דורות ואחרי ההשלכות ההרסניות של בחירות שנעשו במהלך הימים האפלים ההם של גרמניה הנאצית בתקופת המלחמה. ג'ניפר קודי אפשטיין היא המחברת של רב-המכר הבינלאומי הציירת משנחאי ושל  The Gods of Heavenly Punishment ("אלֵי העונש השמימי"), כלת פרס אגודת הספרנים האסיאנית- פסיפית-אמריקאית על סיפורת יוצאת-דופן. היא כתבה בכתבי העת ווֹל סטריט ג'ורנל, ווֹג, סֶלף, מדמואזל ואחרים, בעלת תואר שני באמנויות מאוניברסיטת קולומביה ותואר שני ביחסים בינלאומיים מבית הספר ג'ונס הופקינס ליחסים בינלאומיים. מתגוררת בברוקלין עם בעלה ושתי בנותיה.

שנת 1977. אווה בת ה 37 גרה בניו יורק עם ביתה הקטנה סופי בדירה צנועה. אווה מתרגשת מאוד שכן אימה הגרמניה אילזה מגיעה לביקור מגרמניה הרחוקה. הרבה מטען בניהן, בעיקר הרבה סודות. אווה מרגישה שהגיע הזמן, אימה חייבת להסיר את החומות מסביבה ולספר לה את כל הסודות. היא רוצה לדעת מהיכן היא באה, מה עבר על אימה בזמן המלחמה, היא ביקשה לדעת הכל. אילזה נשארה בשלה אך לבסוף התרצתה, כך אנחנו נחשפים לסיפור של אילזה ורנטה, אי שם במלחמה.

אילזה ורנטה היו חברות בלתי נפרדות. הן עשו הכל יחד, מללכת יחד לבית הספר, עד לקניה במאפיה המקומית ולספר את הסודות הכמוסים שלהן. הן לא נפרדו עד שהגיעו היציאות לבילוי משותף של ההיטלר יוגנד. הוריה של רנטה לא התירו לה להשתתף.
רנטה ניסתה להתקבל לתנועה אך בדיקה קצרה שערכו בתנועה גילתה את שורשיה היהודיים של רנטה. אפילו היא הופעה, היא זוכרת תמונות מטקס ההטבלה. מפה לשם מצבה הידרדר במהירות. החברה הכי טובה שלה אילזה התרחקה ממני, המחזר שלה ביקש ממנה לא ליצור איתו קשר יותר ובבית הספר אף ספגה השפלות מהמורים.

המצב מחמיר מרגע לרגע. אביה מאבד את העבודה, המצב בבית הספר הופך להיות הזוי ולא מאשרים לה לצאת אפילו לסיור פשוט. היא בודדה, מפחדת לעלות על חשמלית וללכת ברחוב, היא מגלה שגרמני סוחט את אמא שלה בתמורה להגנה. כמה יכולה נערה אחת להכיל?

הספר מספר על מה שעברה, על ההשפלות, על האיסורים, על ההגבלות ועל הפחד.

האם רנטה ומשפחתה ישרדו את הזוועות? איך? מה יהיה חלקה של אלזה?

כל התשובות בארץ הפלאות.

סיפור על חברות תמימה שהשתנתה ועל מציאות בלתי נסבלת שהגיבורים מצאו את עצמם חיים בתוכה.

היה לי קשה בהתחלה להתחבר לספר אבל כשזה קרה לי קראתי אותו כמו ספר מתח לכל דבר, התקשתי להניח אותו מהיד, ממש נכנסתי אל תוך הסיפור. הרגשתי בעיקר כאב גדול על מה שקרה ליהודים באותה תקופה ועוד יותר כאב לי שמקרים דומים אכן קרו באמת. כל פעם שאני נחשפת לזוועות האלו אני לא מבינה. אני לא מבינה איך בני אנוש התנהגו ככה, אני לא מבינה איך אנשים שרדו את הזוועות האלו, אני לא מבינה איך לא ברחו כשיכלו… כמה שאני קוראת בנושא ואני עוד יותר לא מבינה.

ארץ הפלאות פותח לנו צוהר וממחיש לנו מה שהרגישו היהודים אז בדגש על עולמה של נערה צעירה שחווה את הפחד, ההשפלות את החרדה הקיומית שלה ושל עמה.

ספר חזק שצימרר אותי וצבט את ליבי.
ממליצה בחום לקרוא אותו, צריך לקרוא אותו ולדעת, זה המעט שהיום אנחנו יכולים לעשות. נזכור ולא נשכח!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן