Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ארלינג ינסן ומסיכת הדמים
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 512
יש אגדה שעוברת מדור לדור בתיכון השוודי נורה לטין אודות התלמיד ארלינג ינסן ממגמת התיאטרון. על דבר אחד כולם מסכימים: ארלינג עלה לבמה לפני עשרות שנים, כדי לשאת את מונולוג הסיום של המחזה השייקספירי "חלום ליל קיץ". הוא עשה זאת כשעל פניו מסיכה אדומה, אחד המורים מצא את מותו וארלינג ינסן נעלם. לגבי כל השאר יש גירסאות שונות, שהתפתחו במהלך הזמן. יש הטוענים כי מותו של המורה היה כתוצאה של התקף לב תמים. אחרים גורסים שהמסיכה היתה מקוללת. ויש את אלה שנשבעים שארלינג ינסן רצח את המורה כדי לנקום בו, ושמאז רוחו משוטטת חסרת מנוחה ברחבי בית הספר. ואולי באמת אגדה היא רק אגדה, ואין דברים כאלה כמו מסיכות מקוללות, שלא לדבר על קוסמים ומכשפים. ארלינג ינסן ומסיכת הדמים מסופר בשני קולות, זה של קלאה בורגלונד התוססת, שחקנית צעירה שכלפי חוץ יש לה הכל, וזה של תמר לומינדזה המופנמת, ששום דבר משמעותי לא התרחש בחייה עד שהתקבלה למגמת התיאטרון בנורה לטין, וארלינג ינסן ביקש את עזרתה. ומהרגע שהמסע המטלטל הזה מתחיל, שום דבר בחייהן של קלאה ותמר כבר לא יהיה שוב כשהיה. ארלינג ינסן ומסיכת הדמים הוא ספרה הרביעי של שרה ב. אלפגרן שרואה אור בעברית בסלע ספרים. קדמו לו ספרי טרילוגיית אנגלספורס – המעגל, האש והמפתח - שכתבה ביחד עם מאטס שטרנברג, שהיו לרבי מכר גדולים בישראל.

אי שם בשנות הארבעים ארלינג ינסן עלה לבמה, עוטה מסיכה וחדור מטרה. ברגע אחד קרו שני דבריםמורה מת וארלינג נעלם. מאז לא ראו אותו שוב, לא בחיים בכל אופן. ישנן שמועות על כך שהוא רודף את כותלי בית הספר נורה לטין.

קלאה היא לגאסי. היא מגיעה לנורה לטין בזכות, אולי בחסדהשם שלה הוא לא רק נגזרת של אמא המפורסמת שלה. קלאה בעצמה השתתפה באינספור סדרות והצגות. היא שחקנית מלידה, אולי יש שיגדו שמקומה בנורה לטין היה מובטח, אבל אף אחד לא יערער על כך שזה המקום הנכון עבורה.

תמר, מצד שני, נלחמה בשיניים כדי להגיע לשם. היא הגיעה מעיר קטנה, תמיד חלמה להיות שחקנית, מאז שהייתה בתיאטרון בפעם הראשונה. עוד במבחן הקבלה שלה לנורה לטין היא הבינה שדברים שם מתנהלים אחרת, אבל היא לא תיארה לעצמה כמה. היא מצליחה להתקבל אחרי שנותנת ביצוע פנומנלי בתפקיד האגדי של פוק. מאז היא מנסה לשחזר את אותו אודישן ולהשאיר איכשהו את הראש מעל המים.

קצת קשה, בהתחשב בעובדה שהיא רואה רוח רפאים.

האם תצליח תמר לשמור את מקומה בתיכון עם מגמת התיאטרון הנחשבת ביותר? האם היא מדמיינת את הנער? האם תוכל לעזור לו?

כל זאת ועוד הרבה בספר הנהדר הזה.

כבר הרבה זמן שלא נתקלתי בספר שהיה קשה לי להניח. כן, היו כאלה שסיקרנו אותי מאוד והמשכתי להפוך בראשי במהלך היום, אבל לא כמו עם הספר הזה.

אני כל כך אוהבת את הכתיבה, היא הייתה נהדרת, אהבתי את השימוש בשתי נקודות מבט (בדר״כ לא אוהבת). הספר סיקרן אותי מהמילה הראשונה ורציתי רק לקטוף אותו רציתי לקטוף.

את תמר אהבתי כי היא החנונית החמודה הזאת ששום דבר לא בא לה בקלות, זאת שמהרגע שיצאה לעולם מחכה שמישהו יגלה לה שהיא מיוחדת. אז את המכתב מהוגוורטס היא לא קיבלה, אבל הודעה מארלינג ינסן? בהחלט. לאורך הספר תמר מתמודדת עם מסרים מעולם אחר, מנער שהיא חושבת שלמדה להכיר, אבל באותה מידה יודעת שהיא לא יודעת עליו כלום.

וקלאה? אוי קלאה. אם הייתה דמות שהייתי כותבת, זאת הייתה היא. (כן היא עדן קלאסית, למי שמבינה). הילדה הזאתשצריכה לגדול בצל של, שספק הילדה ספק האמא. זאת שנראית מושלמת מבחוץ אבל מבפנים היא מרוסקת, צמאה לאהבה. אז מה הפלא שהיא נופלת למערכת יחסים כל כך לא בריאה? ומה הפלא שהיא מקריבה את עצמה על מזבח האהבה?

משתי נקודות המבט מסופר לנו סיפורו של תיכון נורה לטין. יש שם כל מה שאנחנו אוהבים בספרי נוער, יש תככים, יש מורים שאפשר לשנוא, יש מקובלים ודחויים. קיצר, תמצית הטוב. ותוסיפו לזה גם נער שנעלם לפני שנים, עוד נער מתוסבך, מסיבות ואלכוהולויש לנו הכל, חברים, אפשר לארוז את הדברים ולחזור לנתניה. עם הספר.

אני חייבת להגיד שעד הסוף התמוגגתי. לצערי הסוף מעט איכזב אותי. קיבלנו מענה על השאלות קצת לפני נקודת השיא, ואז כשהגענו לוואו של הספר, הרגיש לי שהיה חסר עוד טיפה וואו. בשביל ספר שהוא כמעט ספר אימה, היה חסר לי עוד קצת. היה טירוף, היא טרלול, אבל גם שם קצת הרגשתי כזה סימן שאלה שעולה, מדוע טורלל המטורלל? וגם נפתר לי העניין קצת מהר מידי.

אבל! אבל!! אני עדיין חושבת שזה ספר נהדר. התאהבתי בכתיבה ואהבתי מאוד את המסתורין לאורך הספר. התחברתי מאוד לכל הדמויות, ממש כולן.

אז עשו טובה לכו תקראו אותו ובואו לדבר איתי עליו. אני צריכה עוד מישהו שאפשר להתלהב איתו.

עדן עבודי

עדן, אמא לשלוש נסיכות תולעת ספרים בין הבישולים והכביסות. מלמדת את בנותיי שספרים הם מסע של חלומות, תקווה, מנגינה ואהבה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן