Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ארי ודנטה
כשדנטה ראה אותי מביט בשמים מבעד לעדשת הטלסקופ, הוא לחש, "יום אחד עוד אגלה את כל סודות היקום." זה העלה חיוך על פנַי. "מה תעשה עם כל הסודות האלה, דנטה?" "אני כבר אדע מה לעשות בהם," אמר. "אולי אשנה את העולם." ארי הוא נער כעוס ומבולבל שחי עם אמא מגוננת ועם אבא מרוחק, ואת פשר הריחוק הזה הוא מנסה להבין. דנטה הוא נער שנון בעל תפיסה ייחודית ואופטימית של החיים. כשהשניים נפגשים בבריכת השחייה, נדמה שאין להם דבר במשותף מלבד מוצאם המקסיקני. אבל ככל ששני הנערים המתבודדים מבלים יותר זה עם זה, נרקמת ביניהם חברוּת מיוחדת, עמוקה והרת־גורל. דרך החברות הזו יגלו ארי ודנטה את האמיתות החשובות ביותר על עצמם ואת הקשר שבין אהבה לסודות היקום.

ארי ודנטה הם שני נערים אמריקאים שנפגשים לראשונה בבריכה בתחילתה של חופשת הקיץ. למרות שהם גרים באותה עיירה, הם לא הכירו לפני מכיוון שהם לומדים בבתי ספר שונים. ארי הוא בן זקונים למשפחה שעברה דברים לא פשוטים, והוא גדל עם אמא מגוננת מאד ואבא שבקושי מדבר. דנטה הוא בן יחיד לאבא מרצה ואמא פסיכולוגית, והם יחידה משפחתית מלוכדת.
כאשר מסתכלים על העובדות היבשות, מלבד מקום המגורים והעובדה שהמשפחות של שניהם מקסיקניות אין שום דבר שמחבר בין ארי ודנטה. אבל מהרגע שהם נפגשים בבריכה, מתחיל מסע ארוך ומרגש של היכרות אחד עם השני וגם של כל אחד מהם עם עצמו.

הסיפור מגיע אלינו מנקודת המבט של ארי. הכתיבה של בנג'מין אלירה סאיינז יוצרת דמות עגולה, עמוקה ואמינה. אנחנו נחשפים לחיים, לרגשות ולמחשבות של ארי וחווים יחד איתו את גיל ההתבגרות, בית הספר, החברים והחברות, עבודה, וגם ההתמודדות עם המשפחה המורכבת שבתוכה הוא גדל. למרות שהכתיבה היא מנקודת מבט של נער, היא עמוקה וייחודית, מציפה חומרים למחשבה ורגשות עזים.

"ארי ודנטה מגלים את סודות היקום" נמשך כשנה מרגע ההיכרות של ארי ודנטה.הוא מתמקד בחיבור בין השניים, ברגשות שלהם ובהתמודדות האישית עם המסע הזה, שנע בין רגעים יום-יומיים לנקודות קיצון. גם המשפחות והסיפור שלהן הן גורם משמעותי בסיפור.
"ארי ודנטה צוללים למעמקי העולם" (יצא בשנת 2022, ואורך 464 עמודים) ממשיך מהנקודה שבה הסתיים הספר הקודם, וגם הוא נמשך כשנה. כאן אנחנו עוברים חיזוק ובנייה של קשרים חברתיים, לצד שאלות על העולם הגדול, חשיבה על העולם שאחרי בית הספר והכיוונים שאפשר ללכת אליהם, וכמובן שגם הנושאים מ"ארי ודנטה מגלים את סודות היקום" ממשיכים להעסיק את השניים – הרי קשרים בין אישיים, בנייה אישית ומשפחה הם דברים שרובנו מתמודדים איתם לאורך רוב החיים. 

שני הספרים מספרים סיפור התבגרות מקסים ומרגש. הם כתובים נפלא, מלאים בתובנות וברגעים מיוחדים.
הדבר היחיד שהיה לי קשה איתו הוא העובדה שהחליפו את השמות של אחיותיו של ארי בספר השני (זה מסוג הדברים שיכולים להוציא אותי מדעתי), אבל הספרים כל כך מלאי קסם שאני סולחת על כך. למרות זאת, אני מאמינה שהתוכן שלהם לא מתאים לכל אחד – גבי הספר לא מספרים במפורש ולכן גם אני לא הזכרתי במפורש, אבל אני מניחה שכמוני לפני הקריאה, הבנתם לאן הסיפור הולך 🙂 אם תרצו להתייעץ על הנושא אני זמינה.

לסיכום, אני מאוד ממליצה על שני הספרים – הם מתאימים לנוער בוגר וגם למבוגרים. בזמן שקראתי אותם הרגשתי שאני ממש חיה את העלילה, ואני בטוח אחזור אליהם בעתיד. קראתם את הספרים? אשמח לשמוע את דעתכם בתגובות!

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן