Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אריה
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
ספר:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 432
"סאגה סוחפת על המהפכה האיראנית מרגעיה הראשונים ועד לפיצוץ הבלתי־נמנע... ד"ר ז'יוואגו של איראן." מרגרט אטווד באיראן של שנות החמישים, נהג צבאי ושמו בהרוז מגלה תינוקת נטושה בסמטה. כשהוא מאמץ אותה וקורא לה אריָה אין לו מושג עד כמה תעצב היתומה התוססת וכחולת העיניים את עתידו. לאורך שנות ילדותה ונעוריה אריה קרועה בין שלוש דמויות אם שהועיד לה הגורל: זהרה, רעייתו של בהרוז שמתעללת בה ללא רחם; פרשטה, האלמנה העשירה שמציעה לה מפלט אך אינה מסוגלת להעניק לה אהבה; ומהרי, האישה הענייה שסודותיה ינפצו את כל מה שאריה ידעה על חייה. בה בעת רוחות של שינוי מתחילות לנשוב באיראן. השמועות בדבר חומייני, איש דת נלהב הגולה בפריז ומציע עתיד חדש למולדתו, עושות להן כנפיים. בעין הסערה אריה מתאהבת בבחור ארמני שנלכד בצד הלא־נכון של המהפכה, ועד מהרה היא נסחפת בגלי ההתקוממות שתשנה את פני ארצה – ואת בני עמה – לבלי הכר. "ספר שלופת את הקורא עד העמוד האחרון." הסאנדיי טלגרף "רומן שישבור את לבכם ובד בבד יפיח בכם תקווה." הסאנדיי טיימס "הוזאר צוללת למעמקי האפלה והאור של עיר על סִפה של מהפכה... רומן ביכורים רחב יריעה ומרשים שלא נשכח עוד שנים רבות." האובזרבר

אירן 1953, מהרי יולדת בת למורת רוחו של בעלה שרצה בן. היא יודעת שהתינוקת בסכנה כי אין מקום לעוד בנות באירן של אז, היא בורחת ומשאירה את התינוקת בקרן רחוב.

בהרוז היה נהג בצבא ונשוי נישואים שלא עלו יפה לאישתו זוהרה. יום אחד הוא הולך ברחוב ושמוע צווחות, הוא הולך בעקבות הקול, מגיע לעץ תות שמוקף באשפה ומוצא תינוקת שמסביבה כלבים, ככה לבדה. הוא לוקח את הילדה ומבלי לחשוב פעמיים לוקח אותה לביתו.
"אקרא לך אריה, על שם כל הכאב שבעולם וכל האהבה שבעולם. כאילו מעולם לא ננטשת. וכשתפתחי את הפה ותדברי, כל העולם יכיר אותך".

בהרוז מביא את התינוקת לביתו ומטפל בה באהבה ובמסירות, רק שהבעיה היתה שהוא לא נמצא הרבה בבית. בהרוז משמש כנהג בצבא ועליו להיעדר רוב הזמן. אריה נשארת עם זוהרת שמזניחה אותה ואף מתעללת בה. היא בקושי נתנה לה אוכל, היא היתה מעבידה אותה, נועלת אותה במרפסת ומתנהגת אליה ברשעות. בהרוז ידע שהיא מתעללת באריה אבל לא היתה לו ברירה, הוא לא רצה למסור אותה, הוא אהב אותה.
נקודת האור השניה בחייה של אריה היה בן השכנים קומראן שעזר לה בתור ילדה קטנה שהיתה כלואה במרפסת ללא אוכל ואף אהב אותה כשבגרה.

פרשטה פרדווסי היתה בת למשפחה עשירה שגרה באחוזה גדולה, במשק גדול. חייהם של בני המשפחה התהפכו על פיהם כשאב המשפחה נסע לרוסיה לרגל עסקיו ולא שב. אם המשפחה שקעה בדכאון עמוק ולבסוף מתה כשהיא משאירה אחריה ארבעה יתומים צעירים. פרשטה היתה האחות הבכורה והיא לקחה פיקוד על גורל האחוזה. היא העסיקה אנשים במקצועות שונים תמורת מגורים ואוכל, לא היו חסרים חדרים בבית ובטח לא עבודה. האחוזה שגשגה, היא הכירה את מחמוד שהיה הגנן באחוזה והם התחתנו כשהיא היתה רק בת 17.
מוחמד עזב את הבית ונעלם אחרי חודשים ספורים כשהוא משאיר אותה בהריון מתקדם בתואנה שעליו ללמוד קוראן ולהוכיח את עצמו. פרשטה יולדת בן זכר לבדה שמת לאחר שלושה חודשים בלבד.
ממש לאחר מותו של בנה עלי, היא מקבלת עליה את הצוואה של אביה. האחזוה יכולה להיות שלה בתנאי שיהיה לפרשטה ילד, יורש. איך יהיה לה יורש כשבנה ובעלה נעלמו?

גברת שירזי היתה אישה צנועה, גידלה את בנותיה בצימצום, בעלה עבד קשה לפרנסת המשפחה. אריה הגיעה אליהם לגמרי במקרה כדי לעזור למשפחה בתחזוקת הבית ובחינוך הילדות. בתחילה החיבור לא עלה יפה אבל מהר מאוד הקשרים נוצרו ואריה הפכה להיות כבת בית אצלהם. יום אחד כשאריה עקבה אחריהם היא גילתה את מוצאם האמיתי, הם נכמסו לבית הכנסת המקומי, הם היו יהודים. אריה נקשרה למשפחה, לימדה את הבנות לקרוא והביאה להם אוכל ודברים כשלא יכולו להרשות לעצמם.

אריה ידעה שאביה לא היה אביה הביולוגי והיא לא ידעה את מוצאה האמיתי, היא גם לא התאמצה לגלות אותו. כשחברו הטוב של אביה משתחרר מהכלא, הוא מאתר אותה ומביא לה דרישת שלום מהעבר מה שגורם לה לנסות ללמוד על עברה.

 מה הקשר בין הסיפורים והדמויות?מה תגלה אריה על עברה? מה יהיה סוף הסיפור?

הספר עמוס דמויות והתרחשויות כיאה לסאגה משפחתית שמתרחשת על פני הרבה שנים. דמותה של אריה היתה צבעונית, מסקרנת, מעוררת חמלה ומעניינת. נהנתי מאוד מהכתיבה ומהתרגום המעולה של סנדריק, הייתי סקרנית מאוד כי רציתי לגלות האם אריה תגלה את מוצאה ומהו באמת. התיאורים של הספר היו צבעוניים, מושכים שגרמו לי לדמיין את הסמטאות, הרחובות, התלבושות, המטעמים, ההרים מסביב ואת החיים בצל המשטר הקשוח.
הספר יכל להיות מושלם מבחינתי אם לא היתה לו "נפילה"  באמצע הספר כשהרגשתי שהעלילה "מתפזרת". הייתי רוצה לקרוא יותר על קורותיה של אריה ודמויות המשנה מאשר על ההתרחשויות הפוליטיות.

למרות זאת, במהלך השבת האחרונה כשקראתי את הספר רציתי להיות שם באירן, עם הדמויות הצבעוניות שרקחה לנו הוזאר. למרות התקופה החשוכה, המשטר, מעמד האישה באותה תקופה רציתי להיות שם כדי להיות עם אריה, להגן עליה, לחיות בתוך התיאורים של הספר.
נהנתי מאוד מקריאת הספר ואני ממליצה עליו בחום! ניתן ללמוד עליו לא מעט על התקופה.

"אריה הוא רומן היסטורי שעוקב אחרי הדמות הראשית לאורך שלושים שנה – משנות החמישים ועד למהפכה האיראנית בסוף שנות השבעים. הדמויות ברומן מגיעות משלל רקעים ואיזורים בטהרן. הספר מצליח להכנס לחייהן של הקבוצות השונות בחברה האיראנית של טהרן- המוסלמים, הזורואסטרים, היהודים, הנוצרים והבאיים. הספר מתאר חיים בדו קיום (חבריה הטובים של אריה הם נער ארמני נוצרי ונערה שאביה אתאיסט ואימה מוסלמית אדוקה), אבל גם נוגע במתח בין העדות והקבוצות השונות ובהשפעתן על מהלך ההיסטוריה".

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן