Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ארבע הרוחות
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 512
כאשר אלזה מרטינלי מתחתנת, היא עוברת לגור עם משפחת בעלה בחוות החיטה שלהם בטקסס. אלא שלאחר שנים של שגשוג מגיעות סופות אבק ובצורת שהופכות את החיים בחווה למאבק הישרדות. יחד עם השפל הכלכלי הגדול ועם משבר בחיי נישואיה, חייה של אלזה עוברים טלטלה. היא מחליטה לצאת עם שני ילדיה לדרך חדשה, ובדרך לא דרך הם מגיעים לקליפורניה. אך שם, בניגוד לחלומות ולציפיות, אין עבודה, והמקומיים מתייחסים לתושבים החדשים כאל נוכלים. אלזה מתפרנסת בקושי מעבודות מזדמנות, ומתעקשת שילדיה ימשיכו ללמוד. היחס המחפיר של בעלי החוות לפועלים הפשוטים מקומם אותה, ובעידוד בתה המתבגרת והמרדנית היא משתלבת במאבק למען זכויות העובדים. אלזה נאבקת לשרוד כאם יחידנית, למצוא את קולה ואת כוחותיה, גם כאשר הדבר נראה בלתי אפשרי. ארבע הרוחות הוא לא רק סיפורם של אלזה ובני משפחתה, אלא גם סיפורה של התקווה לחיים טובים יותר. מתוכו מתגלות גדולתה של האהבה ועוצמות הרוח האנושית, העומדות בפני קשיים בלתי נתפסים. הספר סחף קוראים נלהבים ברחבי העולם וכיכב בראש רשימות רבי־המכר.

 

אלזה נולדה וגרה עד גיל 25 בעיירה נידחת אי שם בטקסס. היא היתה גבוהה מידי, רזה מידי, חולנית מידי, בודדה מידי ורווקה מידי בגילה המתקדם לפחות במונחים של אז.

אחיותיה כבר נישאו והיא נשארה לגור בבית ההורים כשהספריה שלה סיפקה לה מפלט מהשיעמום ומהצקצוקים של כולם מסביב.

כולם אמרו לה שהיא לא מספיק יפה כדי שמשהו יחשוק בה, הוריה אמרו עליה שהיא לא בנויה לנישואים ואלזה רק רצתה להוכיח לכולם.
אמנם היא הצליחה אבל גם חייה השתנו בעקבות אותם מעשים, היא גורשה מביתה ועברה לגור בבית אחר. היא נאלצה לשלם לא מעט על כך בין היתר הפכה להיות קתולית.

היא עברה לגור בחווה, להיות אשת אדמה, היא נישאה וילדה שני ילדים. עם הזמן הבינה שאפשר לחיות בלי אהבה בתנאי שלא חווים אותה קודם. חייה היו לא פשוטים והיא השלימה עם חייה החדשים.

החיים לא האירו לה פנים ובנוסף להכל בצורת קשה ומתמשכת וסופות חול אדירות לא איפשרו לה להמשיך לגור עם ילדיה בחלקת האדמה שכל כך התחברה אליה. עם על הצער, היא נאלצה לקום ולעזוב את הכל עם ילדיה ולהתחיל דרך חדשה.

היא יצאה אל עבר הלא נודע. היא הרגישה שלא היתה מספיק חזקה לשרוד בכוחות עצמה, איך תצליח לטפל בילדיה שלה? ממה היא אמורה להתפרנס? היא לא סיימה את בית הספר ומכירה רק את עבודות החווה. היא מעולם לא גרה לבד ולא שילמה שכר דירה. איך היא תסתדר ותצליח לגדל את ילדיה?

יותר מידי תהיות וחששות אבל לא היתה לה כל ברירה אחרת.

מה יקרה לאלזה וילדיה? האם יצליחו לשרוד ואיך?

אתם חייבים לקרוא את הספר הזה!

הספר כתוב כמו שהאנה יודעת לכתוב (והיא יודעת!), העלילה מתגלגלת כמו שרק האנה יודעת (והיא לגמרי יודעת). רותקתי לספר מהעמוד הראשון, העלילה שאבה אותי פנימה וחוויתי איתם כל מכאוב, מחסור או סופת חול, לא פעם הרגשתי את דימעותי מבצבצות ובעיקר את ליבי. אם זאת לא הוכחה לספר מצויין, אני לא יודעת מה כן.

דמותה של אלזה יוצאת דופן והיא גנבה את ליבי מהרגע הראשון שאף אחד לא האמין בה וביכולות שלה. נפעמתי מתעצומות הנפש שלה ובמסירות שלה לאדמה ולמשפחה.
הערצתי את האופטימיות שלה, את הנחישות ואת התקווה שלה לחיים טובים יותר לה ולילדיה.

ספר מרתק שנגע בי, סיימתי את הקריאה בו כשאני בוכה, הסוף היה מרגש מאוד ומרומם רוח מצד שני. ממליצה בחום על קריאתו, הוא כזה שלא שוכחים, כזה שמקבל מקום של כבוד בספריה.

קריאה מהנה!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן