Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אנשי הקשב
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 212
"ד"ר שירלי הרשקו יודעת להנגיש את החומר לאנשי הקשב, ובצורה הומוריסטית ובגובה עיניים. זה בדיוק מסוג הספרים שחסרים, והיא ממלאת שליחות חשובה." איתי הרמן, הצ'ייסר מתוכנית הטלויזיה "המרדף"   "כל דבר שנותן לנו תשובות עושה שקט וסדר בראש. הרגשתי אושר גדול אחרי ההבנה שיש לי הפרעת קשב. זה הסביר לי הרבה דברים והסביר גם לאחרים." יובל אברמוביץ', סופר ומרצה בינלאומי.    מתלבטים האם הספר הזה מתאים לכם? ענו על השאלון הבא שפיתחו פסיכיאטרים וחוקרים מארצות הברית בשיתוף עם ארגון הבריאות העולמי. במידה שהזדהיתם עם ארבעה או יותר מההיגדים, קיים חשד סביר שיש לכם הפרעת קשב וכדאי לכם: א. ללכת לאבחון. ב. לקנות את הספר הזה, שיגלה לכם כל מה שאתם צריכים לדעת על לחיות טוב עם הפרעת קשב. כבר אובחנת? הספר הזה לגמרי בשבילך!       האם קשה לך להשלים את הפרטים הקטנים של פרויקט, לאחר שסיימת את החלקים המאתגרים? באיזו תכיפות את/ה מתקשה ליצור סדר בדברים, כאשר את/ה מבצע/ת משימה המצריכה ארגון? באיזו תכיפות את/ה מתקשה לזכור פגישות או התחייבויות? כאשר מוטלת עלייך משימה המצריכה חשיבה מרובה, באיזו תכיפות את/ה נמנע/ת או דוחה את התחלתה? באיזו תכיפות את/ה מתפתל/ת או מניע/ה בקוצר רוח את ידייך או רגלייך, כאשר עלייך לשבת במקומך למשך זמן ארוך? באיזו תכיפות את/ה מרגיש/ה פעיל/ה יתר על המידה או מרגיש/ה צורך לעשות דברים, כאילו את/ה מופעל/ת על- ידי מנוע?

חשבתי לתומי שהדבר הזה המוגדר הפרעת קשב, קשור אך ורק לתחום הלימודים. לבית הספר. לאקדמיה. אז חשבתי. וטעיתי.

הפרעת הקשב נוכחת בחייהם של האנשים 24/7 ונוגעת לכל תחום מתחומי החיים. 

עבודה, זוגיות, חיי חברה, מטלות אישיות, חיי הפנאי. בכל תחום ותחום.

הפרעת קשב  זו בעיה נוירולוגית. נולדים איתה. היא אינה נרכשת. איך היא מתבטאת? חוסר ריכוז, דחיינות, פיזור הדעת, הצקות, חוסר מנוחה, אי הקשבה, ועוד ועוד

אז איך חיים עם הפרעה כזו?

"…. המוח שלנו הוא זה שיכול לחזק אותנו או להחליש אותנו. על הכל אפשר להתגבר". עמ' 98

בספר אנשי הקשב, ד׳ר שירלי הרשקו מספרת לנו על התופעה הזו, על המאפיינים שלה, איך היא באה לידי ביטוי והכי חשוב גם איך אפשר לחיות איתה. לנהל אותה ולהתנהל איתה.

 

"האם זה כ"כ אטרקטיבי להיות "נורמלי"? עמ' 104

כעיקרון הספר פונה לאנשים עם הפרעת קשב, אך לדעתי הוא מתאים לכל אחד ואחת. ראשית אני דיי בטוחה שכל אחד מאיתנו מכיר מישהו עם הפרעת קשב ושנית הטיפים בספר,  ההתייחסות לקודים חברתיים והנושא של התנהלות בזמן מתאימים לכל אחד.

אהבתי את גישתה של ד"ר הרשקו שקוראת תיגר על הלו"ז החברתי. מי אמר שצריך להתחיל לעבוד בשמונה וחצי?  מי אמר שצריך להשכיב את הילדים בשבע וחצי בערב? ד"ר הרשקו מציעה לאנשי הקשב לצאת מהקיבעון בו גדלו ולהעז. להיות אדונים של הלו"ז שלהם. מי קובע מה ומיהו "נורמלי"?

 

"…אם לא תשימו לב להפרעת הקשב, היא תגדל ותגדל ביחד עם כל הקשיים הנילווים אליה, ולא תאפשר לראות ולהראות את החוזקות והכישורים שלכם." עמ' 56-57

ד"ר הרשקו ממליצה לעבור אבחון גם בגיל מבוגר, כי הפרעת קשב משפיעה על כל תחומי החיים. גם בבגרות ולא רק על ילדים ונוער. וכאשר מכירים בכך שיש הפרעת קשב, לומדים לנהל אותה ולהתנהל איתה, החיים נראים אחרת לגמרי. מחקרים מראים שאנשים עם הפרעת קשב הם רגישים יותר, יצירתיים יותר, מקוריים ואמיצים יותר.

כמה מילים על מבנה הספר, קודם כל אהבתי את הכריכה המשקפת לנו את מוחם המורכב והיצירתי של אנשים עם הפרעת קשב. דבר שני הפרקים בספר קצרים וממוקדים. בכל פרק יש דגשים המסומנים במסגרת בולטת. כמו כן בסוף כל פרק יש שאלה / משימה מנחה למיקוד התובנות של הקורא מהפרק.

הספר הזה הוא אומנם פונה לאנשי הקשב אך הוא לא פחות גם בשביל כולנו.

קריאה מחכימה!

 

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן