Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אנשי הצעצועים
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 456
קתי ריי, נערה בת חמש-עשרה, נמלטת מביתה כדי למנוע מהוריה למסור את התינוק שברחמה לאימוץ. מודעה שבה מחפשים עובדים לחנות הצעצועים של פאפא ג'ק בלונדון, צדה את עינה ונותנת לה תקווה למצוא מחסה לה ולתינוקה שטרם נולד. קתי מגלה שזו אינה חנות צעצועים רגילה. פאפא ג'ק ושני בניו בונים צעצועים קסומים שלוכדים את דמיונם של צעירים ומבוגרים: סוסי נדנדה שלוחי רסן, כלבי טלאים נאמנים, ארגזי צעצועים שיכולים להכיל הרבה יותר מכפי שנראה מבחוץ, וחיילי צעצוע שמנהלים קרבות עד שהאחרון שבהם נופל. עד מהרה מאמצים בני המשפחה את קתי אל חיקם והיא מוצאת את השלווה שייחלה לה. אולם מלחמת העולם הראשונה שמה קץ לאידיליה. בנו הבכור של פאפא ג'ק מתגייס ללחימה יחד עם אלפים מתושבי לונדון, וכשהוא חוזר, דבר לא נותר כשהיה. היחסים בין האחים מתערערים במהירות והקרע ביניהם משפיע גם על חייה של קתי ועל גורלה של חנות הצעצועים.

אי שם בתחילת המאה הקודמת, באנגליה, קצת לפני חג המולד, אמה של קתי גילתה שקתי (עוד לא בת 16) בהריון. כעונש ומתוך בושה כלאו אותה בחדרה וכבר שירינו לה מראש פנסיון מיוחד לחודשי ההריון האחרונים וללידה. אחותה מגניבה לה עיתון לחדר ובה מסומנת הודעת דרושים " דרושה עזרה. הלכתם לאיבוד? אתם מפחדים? נשארתם ילדים? גם אנחנו"…המשך המודעה הציע משרה בחנות צעצועים מיוחדת במינה כולל לינה וכלכלה. בדיוק מה שקתי צריכה כדי להחלץ מהבור אליו נקלעה. קתי לוקחת החלטה אמיצה. היא בורחת ועולה על רכבת ללונדון. היא מגיעה לחנות הצעצועים ומצליחה להתקבל לעבודה.

החנות נמצאת בקצה רחוב, כניסה קטנה לחנות ענקית – עולם ומלואו. היא נפתחת כל שנה לקונים עם הכפור הראשון ונסגרת עם פריחת השלגית. החנות היא עסק משפחתי של פאפא ג'ק ושני בניו שבונים צעצועים שאפילו מושכים גם את המבוגרים. החנות היא הבית שלהם, היא הסטודיו בו הם יוצרים, היא עולם ומלואו, היא מפעל חיים.

פאפא ובניו יוצרים צעצועים ותפאורה שמקבלים חיים והופכים אף להיות אנושיים. יש עצים מקרטון שצומחים, ממש יער. הם בונים כלבים עם קפיץ שעשויים מטלאים כמעט ונראים אנושיים. חיילי צעצוע מעץ שנלחמים בליווי תותחים שמשמיעים קול. פנטזיה בהתגלמותה.

"כאן יורד שלג של נייר וסוסי נדנדה דוהרים שלוחי רסן. כאן יש קרחות יער ופרפרי משי, רכבות שמתפתלות בפיתולים מופלאים וכלבי טלאים שלעולם לא מזדקנים ומתים".

שנגמרת תקופת העסקתה של קתי, ממש בסיום העונה, קתי נפלטת לרחוב. היא והכרס התופחת שלה. קספר, אחד הבנים, מאתר אותה באחד הרחובות ואוסף אותה בחזרה לחנות, שם הוא מחביא אותה באחד החדרים ודואג לה לכל מחסורה. בהמשך גם האח השני, אמיל, מגלה זאת והשניים מתחרים על ליבה. עוד משהו להתחרות בו.

בלידה עצמה מגלה פאפא שהיא מסתתרת בחנות, מקבל אותה למשפחה המורחבת ואף מספר לה את הסיפור האישי שלו, כיצד הוא הגיע למקצוע. מרתה נולדת ממש בחנות. בתוך היער העשוי קרטון. החנות הופכת להיות לבית הרישמי שלהן במיוחד לאחר שקתי נישאת לקספר.

בין האחים קיימת יריבות גדולה, תחרות על הובלת החנות והאסטרטגיה שלה, על ליבה של קתי ועל הצלחה בחיים. כשדחו את בקשתו של אמיל להתגייס לצבא וכשקספר יצא להגן על המולדת במלחמת העולם הראשונה, אמיל הרגיש חסר תועלת והיה נחוש לתפוס את מקומו בעסק המשפחתי – בחנות הצעצועים. יחסי הכוחות בין האחים משפיעים בסופו של דבר על גורל החנות, כמו גם על החיים שלהם ושל הסובבים אותם.

מה יעלה בגורלו של קספר שיוצא למלחמה? האם החנות תשרוד גם את המלחמות וגם את יריבות האחים? איך יגמר הסיפור?

קראתי סיפור קסום שיש בו הכל. מעט פנטזיה, סיפור אהבה, יחסי אחים, מעט רומן היסטורי והמון קסם.

נהנתי מהסיפור מאוד, הרגשתי שיש בו משהו שונה מכל מה שאני קוראת, משהו אחר. התיאורים צבעוניים ומלאים, הסופר הצליח להעביר בצורה יפה את האוירה בחנות הצעצועים. הרגשתי לא פעם ממש כמו בתוך הסרט "צעצעוע של סיפור".

ממליצה לכם בחום!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן