Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אנונימיות מובטחת
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 400
"דרושות נשים בגילאי 32-18 להשתתפות במחקר על אתיקה ומוסר. תשלום נדיב. אנונימיות מובטחת". כשג'סיקה (ג'ס) פֵריס מסכימה להשתתף בניסוי פסיכולוגי על אתיקה ומוסר שעורכת ד"ר שילדס המסתורית, היא חושבת שכל מה שתצטרך לעשות הוא לענות על כמה שאלות, לקחת את הכסף וללכת לדרכה. שאלת מס' 1: האם את מסוגלת לשקר בלי לחוש אשמה? אבל כשהשאלות נעשות יותר ויותר חודרניות ומלחיצות ולאחר שהניסוי עובר מהמעבדה לעולם האמיתי, ג'ס מתחילה להרגיש שד"ר שילדס יודעת מה היא חושבת... ומה היא מסתירה. שאלה מס' 2: האם פגעת פעם עמוקות באדם שהיה חשוב לך? ככל שהפרנויה של ג'ס גוברת היא מבינה שהיא כבר לא יכולה לדעת מה בחיים שלה אמיתי ומה מניפולציה של ד"ר שילדס. כשהיא לכודה ברשת של הונאה וקנאה מגלה ג'ס עד מהרה שיש אובססיות שעלולות להיות קטלניות. שאלה מס' 3: האם עונש אמור תמיד להתאים לפשע? אנונימיות מובטחת, ספרן השני של מחברות רב-המכר העולמי "הבעל של שתינו", הוא מותחן מטלטל על ספקות ותשוקה ועל מידת האמון שאפשר לתת באחרים. על "הבעל של שתינו" נכתב ב"ידיעות אחרונות", "מותחן מהמעולים בסוגו: ספר מועך-קרביים ומוציא מהדעת שבו לא ניתן להיות בטוחים בשום דבר – וזה נפלא." שרה פקאנן – לפני שנהפכה לסופרת עבדה כעיתונאית חוקרת, ומאמריה זיכו אותה בפרסים ופורסמו בעיתונים "הוושינגטון פוסט", "יו-אס-איי טודיי" ורבים אחרים. היא אם לשלושה בנים וחיה בסמוך לוושינגטון די-סי. גריר הנדריקס - לפני שנהפכה לסופרת עבדה במשך שני עשורים כעורכת בהוצאת סיימון אנד שוסטר. בעלת תואר שני בעיתונאות מאוניברסיטת קולומביה, ומאמריה פורסמו בעיתונים "הניו יורק טיימס", "אלוּר" ו"פבלישר'ס ויקלי". היא חיה במנהטן עם בעלה ושני ילדיהם.

אתחיל בפרולוג הספר שגם ריתק אותי וגם עורר בי המון חומר למחשבה.

"אתן מוזמנות: דרושות נשים בגילאי 18-32 להשתתפות בניסוי על אתיקה ומוסר שעורכת דמות בכירה בתחום הפסיכיאטריה בניו יורק. תשלום נדיב. אנונימיות מובטחת. לפרטים נוספים התקשרו.
קל לשפוט בחירות של אנשים. האם עם עגלת הקניות בפרוט לופס ובעוגיות דאבל אוריאו שצועקת על הילד שלה. נהג מכונית יוקרה עם גג נפתח שחותך כלי איטי ממנו בכביש. האישה בבית הקפה השקט שמקשקשת בטלפון הנייד. הבעל שבוגד באישתו.
אבל אם היו אומרים לכם שהאם הזאת איבדה את עבודתה באותו היום? ואם הנהג הזה הבטיח לבנו שיגיע להצגה בבית הספר, אבל הבוס שלו התעקש שהוא ישתתף בישיבה שנקבעה ברגע האחרון?
ואם האישה בבית הקפה קיבלה שיחת טלפון מאהבת חייה, הגבר ששבר את ליבה?
ומה עם אישתו של הבוגד סירבה באופן קבוע שיגע בה?
לכולנו יש סיבות למעשים שלנו. גם אם אנחנו מסתירים את הסיבות מאלה שחושבים שמכירים אותנו היטב. אפילו אם הסיבות קבורות עמוק עד כדי כך שאנחנו בעצמנו לא מסוגלים לזהות אותם".

ג'סיקה בת ה 28 עבדה למחייתה כמאפרת אישי בניו יורק. מפגש בביתה של לקוחה מוביל אותה להשתתף בניסוי של דר' ידוע ומפורסם בתחום. הנושא: אתיקה ומוסר. זמן הניסוי: שעתיים. התמורה: חמש מאות דולרים.
נשמע מפתה מאוד, כסף קל, היא זקוקה לו ממש שכן היא עוזרת להוריה לטפל באחותה המיוחדת. לא היה לג'סיקה שמץ של מושג לאן היא נכנסת.

היא הגיעה למקום המבוקש, נכנסה לכיתה ריקה עם לוח ומחשב נייד בודד דלוק ומחכה רק לה. היא קראה את ההוראות והחליטה שהיא הולכת על זה. בשני המפגשים היא נשאלה שאלות מוסריות לא פשוטות והיא היתה צריכה לענות עליהן ולתת דוגמאות מהחיים האישיים שלה. היא נחשפה כפי שלא דמיינה, היא לא הבינה לאן זה מוביל.

זה הטריד אותה מצד אחת, סיקרן אותה מצד שני ומהשלישי סיפק לה הכנסה מצויינת בזמן שהיתה זקוקה לו כל כך. כשאמדה את כל הפרמטרים, היא הסכימה להמדיך לשלב הבא, בו הפיצוי יהיה גבוה משמעותית אך כך יהיו גם הדרישות. יהיה מעניין זה בטוח!

בין דר' שילדס הפסיכולוגית שעורכת את המחקר ובין ג'סיקה מתפתחת מערכת יחסים קרובה, מוזרה, אימהית, תלותית, קריפית ואובססיבית. היה מרתק לקרוא על מה שהתפתח בניהן מקולן של השתיים.

מהו בדיוק הניסוי של הדוקטור? מדוע זה שווה לה כל כך הרבה כסף ומאמץ?

הכל במותחן הפסיכולוגי המשובח שלפניכם! קראתי ולא יכולתי לעצור, מזל שהתחלתי בשישי והמשכתי אל תוך הלילה.
פרק רודף פרק וכבר לא ידעתי מה אמת ומה בדיה. לא ידעתי לאיזה כיוון העלילה הולכת, המתח נשמר מתחילתו של הספר ואף מתעצם לקראת סופו. הכתיבה משובחת ועיניינית, שאפו לכותבות, הן ראויות לכל המחמאות.

אחלה ספר, יכול להיות גם אחלה סרט, תעשו לעצמכם טובה ותקראו גם אתם!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן