Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אמנית החינה
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 339
אישה צעירה נמלטת מכל מה שיש לה. היא יודעת שהבריחה תמיט אסון על משפחתה, אבל היא לא יכולה להישאר עוד. היא נוטשת את בעלה שלבו אבן, ואת הוריה שבורי הלב. עכשיו היא לבד, בג'ייפור. בת 17 בסך הכול. איזה עתיד יש לה? מי יגן עליה? האם תוכל להקים לעצמה חיים בהודו המעמדית של שנות החמישים? אט-אט תגלה לקשמי הצעירה את הכוחות החבויים בה, כמו גם את הכישרון הטבוע בה. היא תהפוך לאמנית חינה מבוקשת, ותפלס את דרכה אל לבן של בנות המעמד הגבוה. הן יספרו לה את סודותיהן הכמוסים ביותר, והיא תסייע להן בעיטורים, בתרופות ובאוזן קשבת. את הכסף שתחסוך תשקיע בבית שתבנה לעצמה, ושאליו היא חולמת להביא את הוריה. כל זה עתיד להשתנות יום אחד, כשבעלה יצליח לאתר אותה בעיר, ולצדו נערה צעירה ומבוהלת. בן רגע ייחשף עברה של לקשמי לעיני כול. מעמדה בסכנה, ואולי גם חייה. אמנית החינה הוא רומן סוחף הנקרא בהנאה רבה. במרכזו גיבורה נפלאה, המפלסת דרך בעולם פראי וקשוח. מאחוריה, חוכמת נשים עתיקה העוברת מדור לדור, לפניה – שורה של ויתורים כואבים בדרך אל החופש הנכסף. אלקה ג'ושי נולדה בראג'סטאן והיגרה עם משפחתה לארצות-הברית. אמנית החינה, ספרה הראשון, הפך בן ליל לרב מכר ענק, ונמכר ל-23 מדינות.

 

לקשמי ברחה מהבית כשהיתה רק בת 17, אחרי שנתיים שהיתה נשואה להארי זה הספיק לה. היא ברחה ממנו, מהבית שאהבה, מהוריה האהובים אל הלא נודע.

היא בנתה את עצמה מכלום, בעבודה קשה, בנחישות, התקווה לחיים טובים זה מה שהחזיק אותה. היא ברחה לעיר אחרת שם החלה לעסוק בקעקועי חינה לנשים, היה לה כשרון מיוחד וזה מה שהביא לה פרנסה, אוכל לאכול ומקום לישון בו. לקשמי לא הסתפקה בזה ובכסף שהיא הצליחה לחסוך היא אף בנתה בית, היא היתה אדון לעצמה.
למחייתה לקשמי היתה מקעקעת ציורי חינה לנשים, היא התפרסמה מפה לאוזן והצליחה גם בזכות כשרון הציור שלה אבל לא רק. ייחסו ללקשמי ולקעקועים שלה כוחות מיוחדים שעזרו לנערות להשתדך, לנשים עקרות להרות ולמזל טוב. לקשמי התפרסמה מפה לאוזן והפכה מבוקשת עד כדי שירות למשפחת המלוכה. על הדרך אף עסקה בשידוכים והתפרנסה בנוסף מרקיחת צמחים מיוחדים לצרכים שונים.

הכל היה על מי מנוחות עד שיום אחד הוא מופיע משום מקום, בעלה הארי. הוא מופיע סתם כך, מבקש ממנה הזדמנות נוספת אחרי כל מה שעשה לה, מבקש ממנה שתקבל אותו חזרה. הארי לא בא לבד, מתלווה אליו נערה צעירה שדומה לה, אחותה. מסתבר שסמוך לעזיבתה נולדה לה אחות שהיא לא ידעה עליה, אחות זה כל מה שנשאר לה שכן שני הוריה מתו בשנה האחרונה.
לא רק שלקשמי צריכה לעכל את הארי, היא צריכה לעכל נערה צעירה, את אחותה שנכנסה לחייה בסערה.

כיצד האורחים ישפיעו על לקשמי? מה יעלה בגורל אחותה הצעירה? לא תקראו לא תדעו!

אהבתי מאוד את דמותה המיוחדת והעוצמתית של לקשמי. היא ברחה כשהיה לה לא טוב, היא היתה אמיצה לברוח מהכל ולהמציא עצמה מחדש. היא היתה כשרונית במה שהיא עשתה, היא היתה חכמה להצליח בעסקים שלה ולהתפרנס בכבוד עד כדי בניית בית. היא ויתרה על כל כך הרבה בשביל עצמאות, שקט וחיים טובים היא רצתה להיות עצמה.

הספר הצבעוני הזה מספר על הודו ועל התרבות שלה על כל גווניה. על העיסוק בקעקועי החינה, על הקאסטות, על המאכלים והמנהגים, על הרחובות והמקדשים, עכשיו באמת מתחשק לי לטייל בהודו.

נהנתי מקריאה הספר, אהבתי לקרוא על דמות נשית חזקה. הכתיבה קולחת ומעניינת מודה שהיו קטעים בעלילה שפחות עבדו לי. בסך הכל נהנתי מקריאתו ואני בהחלט ממליצה עליו, במיוחד לאלו שאוהבים לקרוא על תרבות אחרת, על תרבות רחוקה ושונה משלנו.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן