Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אמנות הבריחה
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 496
מיהי נולה בראון? נולה היא תעלומה. נולה היא צרות. ונולה אמורה להיות מתה. גופתה נמצאה במטוס שנפל מהשמיים באורח מסתורי בשעה שיצא מבסיס צבאי סודי בערבות הקרח של אלסקה. המפקד שלה זיהה את גופתה. הממשל האמריקני אישר את מותה. אבל ג'ים "זיג" זיגָרובסקי גילה זה עתה את האמת: נולה נמצאת בחיים. והיא במנוסה. זיג עובד בבסיס חיל האוויר בדובר, ותפקידו הוא להביא למנוחת עולמים את אלה שמתו במהלך משימות חשאיות ביותר. נולה היתה חברת ילדות של בתו של זיג, והיא אף הצילה פעם את חייה. ולכן, כשזיג מגלה שנולה עדיין בחיים, הוא נחוש בדעתו למצוא אותה. אך ככל שזיג חופר עמוק יותר בעברה של נולה, הוא מגלה שהצרות הולכות בעקבותיה לכל מקום. נולה היא אמנית בשרות הצבא האמריקני, וגם לוחמת לכל דבר. תפקידה הוא להצטרף אל הכוחות הלוחמים ולתעד בציור את זירות הקרב השונות על מנת להפיק מהן לקחים לעתיד. במשימה האחרונה שלה, נולה ראתה משהו שאיש לא היה אמור לראות, ובכך "זכתה" באויב מושבע ואכזרי – אויב שיעשה הכל על מנת להשתיקה. בכוחות משותפים, נולה וזיג מנסים לחשוף את הקנוניה הסודית החמורה ביותר בתולדות בצבא האמריקני, קנוניה המגיעה עד לחלונות הגבוהים ביותר וחוזרת בזמן אל ימיו של אמן הבריחה המפורסם מכולם – הארי הודיני. בראד מלצר הוא מחברם של מותחנים רבים שכולם מככבים ברשימות רבי נמכר של הניו יורק טיימס ועיתונים נוספים. הוא כותב בהצלחה רבה גם ספרי עיון, הדרכה וקומיקס. מלבד זאת הוא גם מנחה תוכניות טלוויזיה בערוץ ההיסטוריה. הוא מתגורר בפלורידה.

הספר מתחיל באקשן. מטוס נופל נפילה חופשית על נוסעיו, הוא בדרך להתרסקות. "אלה 32 השניות האחרונות בחייה". אישה שעל המטוס עומדת לסיים את חייה ומחליטה לפתוח את דלת החירום ולקפוץ החוצה. כך אולי תנצל מהאש שתפרוץ ואולי תשאר בחיים ותשרוד את הטיסה שיצאה מבסיס צבאי בערבות אלסקה.

זיג עובד בבסיס חיל האויר, הוא מכין גופות לקבורה, למנוחת עולמים. הסיפור האישי הטראגי שלו מביא אותו למקצוע שבו הוא עוסק – מותה של ביתו שמתה בתאונה מצערת.

כשמגיעה אליו גופת אישה בשם נולה בראון, הוא נזכר בנולה, נערה צעירה שהצילה את ביתו בעבר. היא היתה חברת ילדות של ביתו המנוחה, הוא מרגיש שהוא חב לה. באותה תקרית שנולה הצילה את מגי, ביתו של זיג, נולה נפגעה באוזן, היא נחתכה ונשארה לה צלקת מהתפרים. זיג מחפש את הצלקת בגופה שלפניו ולא מוצא אותה, הוא מבין שהגופה היא לא של נולה ושנולה בחיים.

כשזיג מתחיל לחפור בנסיבות התרסקות המטוס, בנסיבות, בניצולים – הוא מבין שמסתירים מכולם את האמת. ככול הנראה נולה היתה מעורבת במשהו רגיש במיוחד, היא במנוסה וצריכה עזרה. במה הסתבכה נולה? היכן היא ?

נולה יצרה קשר עם זיג והסיפור הופך להיות מוזר מרגע לרגע. אנשים נהרגים והתעלומות רק עולות ועולות. שלוש מתוך הגופות הן אנשים שמזוהים עם שמות בדויים, שמות שמסתבר שמופיעים מספר פעמים במהלך אסונות בהיסטוריה – משהו מסתיר את זהותם האמיתית. מי אחראי לזה ומדוע מסתירים?

בין הפרקים של העלילה המתפתחת שסיפרה את סיפורם של נולה וזיג שולבו קטעים/ פרקים שתיארו את הילדות הקשה של נולה. הפרקים הללו נתנו רקע חשוב מאוד לעיצוב אישיותה והוסיפו עניין ומתח לסיפור.

הספר הוא ספר מתח שמתחיל מבטיח וממשיך ומסתיים פחות טוב מבחינתי.

אהבתי את הרעיון של העלילה ואת הכתיבה של בראד מלצר אבל התחברתי פחות להמשך העלילה ומצאתי בה קטעים מתים מבחינתי שלא ריתקו אותי כמו ספרי מתח אחרים.

אולי זה אני ולא הספר, לא יודעת לומר לכם. משהו בהתפתחות העלילה משך אותי פחות…

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן