Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אמא קומי
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 328
יוּדה בן השתים־עשרה, שחי עם אמו בדירה קטנה מעל שוק מחנה יהודה בירושלים, תמיד חשב שאבא שלו מת. "אז עכשיו תחשוב שהוא חי, ויש לך חצי שעה לחשוב את זה!" הודיעה לו אמא שלו בוקר אחד. מרגע זה פותח יוּדה במסע אבסורדי ורב־תהפוכות במטרה לפגוש את אביו. שרשרת של דמויות לא שגרתיות מככבת במסע זה, בהן חברו הטוב של יוּדה, סרן אבוט פגוע ההלם קרב; חברתו רונית שחייבת לאכול כדי שיבואו לה רעיונות לראש; אמו, האישה הכי יפה בשוק, מורה לחשבון שמעריצה את חוליו איגלסיאס; וכמובן יוּדה עצמו, סקרן ותמים, מצחיק ונוגע ללב. אמא קוּמי הוא סיפור מלהיב על אודות עולמו הפנימי הייחודי של ילד ירושלמי אחד, ועל החיים בירושלים ובישראל בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת. בשפתו המסעירה והחד־פעמית פותח בפנינו יוּדה את סגור לבו וחושף את ראיית עולמו שכולה רגישות והומור. אלדד כהן הוא סופר ומחזאי ישראלי שגדל בירושלים. סיפורים ומונולוגים שכתב הומחזו והועלו בהצלחה רבה על בימות התיאטרון וזכו בפרסים ובאהדת הקהל. ספריו הקודמים: "תסתכלו עלי" (1998), שזכה בפרס ליצירת ביכורים מטעם משרד החינוך; "לפחות היית מת בצורה מסודרת" (2003); וספר הילדים "מנגינה כחולה עם תלתלים" (2012).

ספר טוב, הוא ספר שהדמויות שבו עברו תהליך נפשי במהלך העלילה. הדמות של יודה בן ה-12 שגר עם אמו במחנה יהודה בירושלים, כל חייו גדל ללא דמות אב כילד יתום. בגיל 12 הוא מגלה שאביו חי וגר בתל אביב, עובד כפסיכיאטר במרכז לבריאות הנפש ויודה עושה כל שביכולתו להתקרב אליו.

יש משאלות שאתה אפילו לא מעלה בדעתך שיש סיכוי שהתממשו. משאלות שאפילו לא עולות לראש. הן נמצאות עמוק בבטן שלך ויכולות לשכב שם כל החיים בלי שבכלל תדע מהן, מוסתרות מתחת להרבה משאלות אחרות, ואפילו לחלומות הן לא מגיעות. (עמוד 226)

המצוקה של יודה מלווה את הקורא לאורך כל הסיפור ההתפתחות של נפשו בחיפוש אחר דמות חזקה דמות האב הנעלם משפיעה על הילד. יש דמויות הנכנעות לגורלן ויש דמויות המתמודדות עם גורלן. הספר כתוב מנקודת מבטו של יודה כואב, חושפני ואם זאת כל כך בוגר.

מסעו אחר החיפוש האב חושפת את יודה ליחסים נוספים בין דורות ודמויות לא שגרתיות לדוגמה סגן אבוט הלום קרב אשר מחכה לאהובתו. רונית חברה לכיתה שמלווה את יודה בחיפוש אחר האב. הדמות שלה שנונה ומכניסה רעננות לסיפור היא מאמינה בכל ליבה שיודה יצליח להחזיר את אביו אליו והתרחקות נגרמה בשל דאגה של אמו בכדי להגן שמע התאכזב בחייו.

לאורך הסיפור הילד עומד בפני קונפליקטים מתח, ניגודים, עימותים המאפיינים את הסיפור כולו. אמו של יהודה היא מורה לחשבון מעריצה מושבעת של חוליו איגלסיאס והטיקסיות סביב הסרט הערבי בערב שבת, השירים ברקע החזירו אותי לימי ילדותי בשנות ה-70 וכמו קסם נשאבתי לתקופה לנוסטלגיה לריחות ארוחת ערב שבת סביב השולחן.

זהו סיפור משובב לב על עולמו הפנימי של יודה כשסיימתי לקרוא את הספר פניתי לביתי שמסיימת מגמת על בספרות, ואמרתי לה שהספר "אמא קומי" ברמה גבוהה מאוד שאפשר לעבד ולנתח את דמות הילד בכל כך הרבה היבטים ושזה פשוט חייב להיכנס למערכת החינוך, אבל זה בטח כבר לא יקרה עבורה. היא כל כך התרשמה ממה שסיפרתי וביקשה בכל זאת לקרוא את הספר גם כן.

סיפור "היפיפייה הנרדמת" הצליח להצחיק אותי, מעניין אותי הרעיון של אלדד לבחירה הזאת?

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן