Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אמא חורגת
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 326
ג'יני ומתיו נשואים באושר, ולשניהם ילדים בגיל הנעורים ממערכות יחסים קודמות. איש לא הבטיח להם שקל לגדל משפחה מעורבת תחת קורת גג אחת, אבל ג'יני ומתיו חזקים. הם ידאגו שזה יצליח. אלא שסקרלט, בתה החורגת של ג'יני, דוחה אותה, וג'יני חייבת להתאמץ יותר כדי לרכוש את ליבה. ולג'יני יש עבר. סוד נורא שהיא קברה לפני זמן רב. כעת הוא מתחיל לצוץ על פני השטח ומאיים להרוס את נישואיה הטריים. מישהו משחק בג'יני משחק מפחיד, והיא חייבת לשים לזה קץ אחת ולתמיד. אחרי הכול, סיפור אגדה צריך סוף טוב... לא?

"מראה מראה שעל הקיר, מי היפה בכל העיר?" היה הייתה סופרת בשם קלייר סיבר והיא כתבה רומן פסיכולוגי בשם "אמא חורגת" – שהוא הכל מלבד סיפור אגדה. צירוף המילים 'אם חורגת' כבר מעלה בפני הקורא את הקונוטציה השלילית המוכרת, שהרי מנקודת מבט של ילדים אמא חורגת מהווה איום גדול מאד. הם מודאגים כי לאחר שנכנסה אמא חדשה לחייהם הם ידחקו הצידה מחיי אביהם. לילדים זה תמיד קשה לצפות בהוריהם מתגרשים כי הם תמיד מקווים בסתר ליבם שאולי יום אחד הם יתפייסו וישובו להיות ביחד, ושאביהם מתחתן בשנית החלום הזה מתנפץ. אבל אולי בעצם זה לא באמת נכון? אולי האם החורגת היא אישה הגונה וטובה שאוהבת בכל ליבה את הגבר לו נישאה? אולי היא באמת מנסה להשתלב במשפחה החדשה שלה ובאמת מנסה ליצור קשר עם הילדים?

בסוגיה המורכבת הזו עוסק הספר "אמא חורגת". גיבורת הספר היא ג'יני בת ה-42. ג'יני קרויה על שם השחקנית ג'ין הארלו, היא מורה ואם חד הורית לפרנק בן ה-18 שמגדלת אותו לבד וזהות אביו אינה ידועה. אחותה הצעירה מרלנה בת ה-36 שקרויה על שם השחקנית מרלן דיטריך, היא עיתונאית והן קרובות מאד. שתיהן חלקו ילדות איומה עם אם לא מתפקדת ואב שנטש, והן תמיד נמצאות שם האחת בשביל השנייה. ג'יני רווקה כבר שנים רבות לאחר שחוותה שיברון לב ענק ובאופן מקרי ומפתיע היא מכירה את מתיו, גרוש בן 50 ולו שני תאומים בני 15, לוק וסקרלט, מנישואיו הראשונים. היחסים ביניהם מתחממים מהר וג'יני עוברת לגור בביתו של מתיו יחד עם בנה פרנק. עוד לפני שיבש הדיו על תעודת הנישואין שלהם, הדברים מתחילים להשתבש עבורה. הבית הגדול והישן לא מסביר לה פנים, היא שומעת קולות ורעשים ללא הפסקה ורואה רוחות רפאים, והיא מרגישה זרה גמורה בביתה. גם ילדיו של מתיו לא עושים לה חיים קלים, במיוחד סקרלט, למרות ניסיונותיה של ג'יני להתקרב אליה, סקרלט נותרת קרירה ועוינת.

לאט לאט מצטברות ההתרחשויות המוזרות בבית וג'יני מרגישה שהיא מתחילה לאבד את שפיותה. בנוסף מתיו מתחיל לקבל אימיילים אנונימיים מאדם שללא ספק רוצה להזיק לה. היא תוהה מי האדם שמנסה להרוס את חייה, במיוחד לאור העובדה שהיא מסתירה סוד מבעלה. בעברה הלא רחוק תקרית לא נעימה שאחריה ג'יני בורחת ומנסה לפתוח דף חדש. אבל היא לא מצליחה לקבל את ההתחלה החדשה והרעננה שהיא כה זקוקה לה. הספר כתוב בגוף ראשון מנקודות המבט של ג'יני ומרלנה לסירוגין. בעוד שנקודת המבט של ג'יני מספרת לנו על ההתרחשויות בהווה, נקודת המבט של מרלנה שופכת אור על העבר של שתיהן.

פסק הדין:
מותחן פסיכולוגי מצוין שנבנה לאט, אבל ברגע שהוא תופס מהירות הוא הופך לספר שקשה מאד להניחו מהיד. בהתחלה הקריאה שלי התנהלה בעצלתיים אבל את חציו השני של הספר סיימתי ביום אחד בלבד וקצת הצטערתי שנגמר. אהבתי מאד את דמותה טובת הלב של ג'יני וכאבתי את כאבה, יותר מכל ייחלתי עבורה לסוף טוב. אהבתי גם את דמותה המשעשעת והשנונה של אחותה מרלנה, ואת דמותה של קיי, אשתו הראשונה של מתיו, נהניתי מאד לשנוא. כולנו גדלנו על סיפורי האגדות של שלגיה וסינדרלה ועל אימהות חורגות ומרושעות, אך הספר הזה נכתב על הצד שני בסיפור שמעולם לא קראתי קודם – הצד של האם החורגת. מצאתי את הספר מעניין, מקורי וחשוב לקריאה ואני ממליצה עליו בחום רב.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן