Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אל תשקר לי
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 448
דניאל בראשר עומד לעזוב את תפקידו כיועץ העובד עם קבוצות של אסירים בשיקום, על מנת לבלות יותר זמן עם אשתו המחלימה ממחלה ממושכת. יום אחד הוא מוצא מעטפה בתא הדואר שלו, ובה פתק משורבט בכתב יד: "תודֶה במה שעשית, או שתבכה על זה בדמעות של דם". למרבה ההקלה המעטפה לא ממוענת אליו, אך אז הוא מגלה שהקורבן המיועד כבר מת. דניאל ממשיך לקבל לתא הדואר שלו איומי מוות נוספים, המובילים למותם האכזרי של אנשים שאין ביניהם קשר נראה לעין. האם מישהו בקבוצת האסירים שבה הוא מטפל הוא רוצח סדרתי? ואז מגיע המכתב הממוען אליו. כשהשעון מתחיל לתקתק, דניאל חייב לגלות מי רוצה במותו ולמה, או שהוא יהיה הקורבן הבא... גרג הורביץ חוזר במותחן מסחרר וחד מתמיד. ספריו בסדרת "פרויקט X", וכן המותחנים "אתה הבא בתור" ו"השורד", שיצאו אף הם בהוצאת "דני ספרים", הפכו לרבי-מכר ענקיים בכל העולם, והציבו אותו בראש כותבי ספרי המתח של ימינו. הורביץ הוא בוגר אוניברסיטאות הרווארד ואוקספורד, והוא מתגורר עם משפחתו בלוס אנג'לס, שם הוא כותב גם תסריטים לקולנוע ולטלוויזיה. "מסע מסמר שיער אל הגיהינום ובחזרה." – ג'יימס פטרסון "ספר כל כך מהיר ומסחרר, שהוא צריך לבוא עם כרית אוויר." – לינווד ברקלי "גרג הורביץ תופס את מקומו הראוי כאחד מכותבי המותחנים המובחרים ביותר." – דיוויד בלדאצ'י "ספר שמהווה זינוק אדיר קדימה בתחום המותחנים." – דניס ליהיין "תופס את הקורא בגרונו ולא עוזב עד הסוף. הורביץ עומד בשורה אחת עם כותבים כמו הרלן קובן." – Crimetime "מותחן יוצא דופן בכל מובן." – לי צ'יילד "יחזיק אתכם ערים כל הלילה." – הרלן קובן

"לא הדברים מטרידים את בני האדם, אלא האופן שבו הם תופסים אותם" (אפיקוטטוס)

המשפט הזה מופיע בתחילת הספר, בעמוד התודות והוא למעשה מתמצת את מהלך האירועים בספר וההסתכלות שלנו, כבני אדם על האירועים עצמם ועל האנשים הממלאים את חיינו.

דניאל בראשר, פסיכולוג, בן למשפחה אמידה מאוד, בחר לעזוב את חיי העושר והנוחות ולעבוד כיועץ עם קבוצות של אסירים משוחררים. מפגשים בהם הולכים עד הקצה, בוחנים סיטואציות מכמה זוויות ובוחרים מהי הדרך הטובה ביותר להתמודד איתן. דניאל כל הזמן דורש מהם להיות כנים. עם עצמם ועם חברי הקבוצה. המטרה היא לגרום להם להשתקם ולמנוע מהם לחזור לכלא.

בקבוצה שישה אסירים לשעבר. לכל אחד ואחת מהם סיפור לא פשוט. לפעמים תיאורי האלימות היו בוטים מאוד בעיניי. לכל אחד ואחת היה מניע למעשה שעשה, לפעמים אפילו כוונה טובה ומטרה טובה אך הדרך הייתה שגויה.

ערב אחד, דניאל עובר על הדואר שהצטבר לו והוא נתקל במעטפה חומה, משרדית, מוכרת. בפנים יש מכתב עם משפט אחד. "תודה במה שעשית, או שתבכה על זה בדמעות של דם" ותאריך יעד, עד מתי ניתן להתוודות. כשהוא הופך את המעטפה הוא מגלה שהמכתב לא מיועד אליו. 

ההקלה לא נמשכת זמן רב, תאריך פקיעת התוקף עבר אך באותה ערימת מכתבים יש עוד שניים כאלו. עם אותו איום אך לאנשים שונים. פניה למשטרה מגלה שהאיומים אכן ממומשים.

מה הקשר בין אותן אנשים? מה הם עשו שגרם לכך שמישהו ירצה שישלמו על כך בחייהם? האם הם היו מודעים למעשה שעשו? להשלכות שלו?

ומה הקשר בניהם לבין דניאל שגם קיבל את אותו איום?

החקירה מתפתחת והחשד נופל על חברי הקבוצה שדניאל עובד איתם. אחד מהם הוא הרוצח. מיהו? למה?

הספר לדעתי היה צריך להסתיים ברגע שגילו מי הרוצח ומה המניעים שלו ולאחר שדניאל התוודה, ולחסוך מאיתנו את הטוויסט המאולץ בסופו אבל סך הכל ספר מתח סוחף, המעלה תהיות לגבי אופן קבלת ההחלטות שלנו בחיים, היחס לאנשים אחרים, הבדלי מעמדות ומה קורה כאשר לנו יש אפשרויות שלאחרים אין?

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן