Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אלמנות
תגית:
סוגות: ,
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 477
שלוש נשים – דולי רולינז, לינדה פירלי ושירלי מילר – נותרות לאסוף את השברים לאחר שבעליהן נהרגים במהלך ניסיון שוד שהשתבש. כשדולי פותחת את תיבת ההפקדה של בעלה, הארי, היא מגלה בה אקדח, כסף ואת תוכניות השוד המפורטות. היא מבינה שכעת עומדות בפניה שלוש ברירות: 1. לשכוח מהכול ולהעמיד פנים שהיא לא גילתה את החפצים המחשידים; 2. לתת אותם למשטרה, או לבריונים המנסים לסחוט ממנה את המידע שהם בטוחים שיש ברשותה; 3. היא ושאר האלמנות יכולות להוציא לפועל את השוד בעצמן. השלוש, טירוניות בעולם הפשע, מתחילות בהכנות. עד מהרה הן מגלות שתוכניתו של הארי דורשת ארבעה משתתפים, לא שלושה. אבל רק שלוש גופות התגלו בזירת השוד המקורי – אז מי היה האיש הרביעי? ואיפה הוא עכשיו? השלוש, נחושות לבצע את תוכניתן, מגייסות את היצאנית בלה אוריילי כשותפה הרביעית. האם הן יצליחו להשלים את המשימה שבעליהן התחילו בה? לינדה לה פלאנט, סופרת ותסריטאית בריטית, ידועה בעיקר כיוצרת סדרת המופת החשוד העיקרי בכיכובה של הלן מירן. "אלמנות" החל גם הוא כסדרת טלוויזיה בתחילת שנות השמונים, ומאוחר יותר הפך לספר. לה פלאנט כתבה מאז עשרות מותחנים שזכו להצלחה אדירה והפכו אותה לאחת מסופרות המתח הידועות והמוערכות בעולם. היא זכתה בשלל פרסים על כתיבתה, הן הספרותית והן הקולנועית, ביניהם פרס באפט"א היוקרתי, המקביל הבריטי לפרס האוסקר.

עלילת הספר "אלמנות" מתארת את חייו של הארי רולינז. הארי הוא סוחר עתיקות עשיר ופושע חמקמק שמעולם לא הורשע כי המשטרה לא הצליחה להוכיח את אשמתו ולקשר אותו לאף פשע שבוצע אי פעם.
כשהארי ושני השותפים שלו לפשע, טרי וג'ו, נהרגים בטעות בדרך לשוד שהשתבש, נותרות מאחור שלושת האלמנות ההמומות וחסרות האונים שלהם.
לאחר התאונה נותרות בזירת הפשע שלא היה, שלוש גופות מפויחות ובראש החקירה של המקרה הזה עומד המפקח ג'ורג' רזניק. לרזניק יש תיק פתוח עם הארי ואשתו דולי, לפני מספר שנים שניהם דאגו לפגוע בכבודו האבוד ועכשיו הגיעה שעת הכושר מבחינתו לסגור חשבונות.
רזניק מנסה לקשר בין הארי לבין כל הפשעים שבוצעו בעבר ולא נפתרו, יש לו אובססיה כלפי הארי והוא יעשה הכל כדי לפצח את המקרה הזה ואולי אפילו יצליח לזכות בקידום המיוחל שאליו הוא שואף כבר הרבה מאד שנים.
דולי לא מאמינה שנותרה אלמנה לאחר עשרים שנות זוגיות שבהן אפילו לא זכתה לילדים. לידיה נופל אוצר שיכול לסדר אותה מבחינה כלכלית להרבה מאד זמן וגם להמשיך את המורשת של הארי.
היא משיגה את היומנים בהם תיעד הארי את כל מקרי השוד שביצע כולל פרטים על השוד האחרון שהשתבש. היומנים האלו הם נכס שהמשטרה הייתה שמחה לשים עליהם את ידיה וגם האחים פישר שהם משפחת פשע מתחרה הייתה רוצה להעלים אותם לצמיתות.
דולי יכולה למכור את היומנים לפישרים תמורת סכום זעום אבל היא בוחרת להשתמש בהם לצרכיה הפרטיים כדי לבצע בעצמה את השוד שהארי נכשל בו.
היא מגייסת לעזרתה את לינדה אלמנתו של ג'ו ואת שירלי, דוגמנית צעירה שהיא אלמנתו של טרי ומשכנעת אותן לעזור לה לממש את העבודה האחרונה שבה מצאו הגברים את מותם, הבנות לא יודעות מה להשיב וכמה רחוק הן מוכנות ללכת כדי להרוויח כסף והרבה.

אף פעם לא היינו עקרות בית פשוטות ותמימות. תמיד ידענו מה הם עושים. ידענו למה הם עושים את זה. הארי הוביל אותי ליומנים שלו מסיבה מסוימת – והסביבה הזו היא אנחנו. (עמ' 71)

דולי מבינה מהר מאד שתכנון השוד לא הולך להיות פשוט בכלל והיא די בודדה במערכה כאשר המשטרה ברשות רזניק עוקבת אחריה לכל מקום ואף מצוטטת לשיחות הטלפון שלה, שירלי שהיא לא העיפרון הכי מחודד בקלמר לא ממש משתפת פעולה וגם לינדה מתגלה כשתיינית וחמומת מח ומעדיפה לקטר מאשר לתרום את חלקה למאמץ המלחמתי.
בינתיים רזניק ממשיך לחקור במרץ את כל עניין השוד, הוא בטוח שהיה אמור להיות בן אדם רביעי הקשור לשוד אשר הצליח לברוח בזמן.
ובזמן שהמשטרה סובבת סביב הזנב של עצמה, האלמנות מתכננות מתחת לאפם את השוד לפרטי פרטים. אמנם יש ביניהן הרבה אינטריגות אבל גם חיבור עמוק שמאחד אותן.

האם היה בן אדם רביעי הקשור לשוד ואם כן, היכן הוא? והאם יצליחו האלמנות לבצע את הפשע המושלם ולהגיע לעושר ולאושר שאליו הן מייחלות?

הספר נכתב במקור בשנות השמונים והוא גרם לי לגעגוע עמוק לספרים של פעם, כשהטכנולוגיה לא היתה עדיין בשיאה ואנשים עדיין השתמשו בטלפון חוגה. הכתיבה של לינדה לה פלאנט היתה משעשעת, מרתקת, ולקראת העמודים האחרונים כבר הפסקתי לנשום.
אמנם הרגשתי שאני יודעת מה הולך להיות הטוויסט בעלילה אבל זה לא גרע מההנאה הגדולה שלי בקריאת הספר. מבחינת הדמויות אהבתי מאד את דמותה של דולי, היא היתה קשוחה ועניינית אבל גם רגישה וטובת לב…מה שנותר לי עכשיו לעשות אחרי סיום הספר המושלם הזה הוא לרוץ לקולנוע ולצפות בסרט שיצא בעקבות הספר.

קריאה מהנה.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן