Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אלכס
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2015
מס' עמודים: 314
אלכס, אישה נאה ומושכת כבת שלושים, נחטפת באלימות בעודה צועדת בנחת לביתה באחד מרחובות פריז. גבר שתקן שאינה מכירה מכה אותה ומענה אותה מבלי לתת שום הסבר למעשיו. כשהמשטרה מצליחה לגלות את המקום שבו היא מוחזקת, הוא כבר ריק. אלכס נעלמה בלי להותיר עקבות. המצוד המשטרתי בראשותו של קאמי וֶרהוֹבֶן, הפקד קטן־הקומה והמיוסר, הולך ומסתבך: איש אינו יודע מה שמה האמיתי של האישה היפה; הייתכן שיש קשר בין היעלמותה לסדרת מעשי רצח אלימים שהתרחשו ברחבי צרפת בשנה האחרונה? ואיך ייתכן שאף אחד לא מדווח על היעדרה? אלכס הוא ספר מתח אפל שעלילתו המסחררת מתפתחת בכיוונים בלתי צפויים ומפתיעה את הקורא שוב ושוב. פייר למטר טווה ביד אמן את הסיפור המטלטל הזה, סיפור מסעיר על נקמה וצדק. פְּיֶיר לֵמֶטְר, יליד 1951, הוא סופר ותסריטאי צרפתי. בשנת 2013 זכה בפרס גוֹנקוּר על הרומן ההיסטורי שלו להתראות למעלה, העוסק במלחמת העולם הראשונה. אלכס הוא הספר השני בטרילוגיית ורהובן.

בספרות המתורגמת ישנו הבדל ניכר בין ספרות אמריקאית לבין ספרות אירופאית. הפוליטיקלי קורקט – שקיים אצל האמריקאים באופן כל כך מובהק, לא קיים כמעט בכלל בספרים אירופאים, וזו הסיבה העיקרית שאני מעדיפה את הספרות האירופאית. הסופרים, במיוחד סופרי המתח השוודים והצרפתים, לא מפחדים ללכת עד הסוף – והספרים שלהם מפורטים, מלאי אכזריות וקשים לקריאה. גם 'אלכס' הוא ספר כזה. הוא מאד צרפתי, והשיוך הגיאוגרפי הזה אומר שהוא לא מיועד לרכי הלב שבינינו. וזה בדיוק מה שהופך אותו לספר מתח כל כך טוב.

הסיפור מתחיל בחטיפתה של אישה בשם אלכס. אנחנו לא יודעים כלום על אלכס, מלבד שני דברים: היא יפה והיא בת 30. החוטף שלה מכה אותה עד לאובדן ההכרה ומוביל אותה למחסן נטוש, שם הוא כולא אותה בכלוב קטן תלוי מהתקרה. אלכס לא יכולה לעמוד בכלוב כי אינו גבוה מספיק, וגם אינה יכולה לשבת – מה שמותיר אותה בתנוחת ביניים בלתי אפשרית. החוטף אינו מוכר לאלכס, וכשהיא שואלת – למה אני? הוא רק עונה שכל מה שהוא רוצה זה לראות אותה מתה. ככל שהזמן עובר והשהות בכלוב האכזרי מתארכת, אלכס נאלצת לגייס את כל התושייה שעוד נותרה בה בכדי לנסות להיחלץ ממנו וכדי לברוח מן השבי. אבל מי היא בעצם אלכס? חטופה חפה מפשע? פושעת בעצמה? קורבן? ומה הקשר בינה לבין החוטף שלה?

גיבורו השני של הספר הוא פקד קאמי ורהובן. הדמות שלו הייתה מאד מיוחדת ומאד יוצאת דופן בשלל המותחנים שאני קוראת. קאמי מסתכל על העולם מלמטה כי הוא הגובה שלו הוא 1.45 בלבד, ואת העובדה הזו הוא חייב לאמו שעישנה בזמן ההיריון שלה. לקאמי יש שלדים בארון משל עצמו, אשתו אירן נחטפה ונרצחה בעודה בחודש השמיני להריונה, מה שהותיר אותו כמובן במשבר ארוך והרחיק אותו לתקופה מעבודתו. שהוא מקבל לידיו את תיק החטיפה של אלכס, הדבר האחרון שהוא מעוניין זה לנהל תיק שמחזיר אותו אחורה לזיכרונות הקשים שלו, אבל ככל שהוא מתקדם בחקירה הוא לא מסוגל להניח לו עד שיגלה את כל האמת.

הספר בעל שלושה חלקים ונכתב בגוף שלישי, כאשר חלק מהפרקים הם מנקודת מבטה אל אלכס, וחלקם מנקודת מבטו של קאמי. כבר בהתחלה אנו למדים ש'אלכס' הוא הספר השני מתוך טרילוגיה, ואילו הספר הראשון שנקרא 'אירן' – עוסק בחטיפת אשתו של קאמי. העובדה הזו לא מפחיתה את ההנאה מהקריאה כי 'אלכס' עוסק בסיפור שונה לחלוטין ונסגר בסוף סגור.

פסק הדין:
מדובר בספר שהוא יצירת אמנות לכל דבר, ספר שהזכיר לי לכל אורכו למה אני כל כך אוהבת ספרי מתח. הכתיבה היא גאונית והדמויות עגולות ומרתקות. נהניתי מאד לקרוא את דמותו הצינית והמשעשעת של קאמי, וגם את דמויות המשנה המצחיקות: הבלש העשיר, הבלש הקמצן, השופט המעצבן. כל אלה העניקו לי את האתנחתא שהייתי זקוקה לה – כי למעשה מדובר בסיפור מחריד. אין מילה אחרת שתתאר את מה שחשתי שסיימתי לקרוא. הספר לא מיועד לבעלי לב חלש, ואם בחלק הראשון שלו, שעסק בחטיפה, עוד קראתי את התיאורים בגבורה יחסית, אז בחלק השלישי כבר נשברתי. אני לא מפסיקה לחשוב עליו מאז ועל דמותה של אלכס. רוצו לקרוא.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן