Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אלינור אוליפנט ממש בסדר
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 350
כאשר מישהו שואל לשלומה של אלינור אוליפנט, התשובה שלה במאה אחוז מהמקרים היא 'בסדר'. אומנם יש כאלה שבוהים בצלקות שעל פניה, אבל היא יודעת שעל הצלקות שהיא נושאת בתוכה אנשים מעדיפים לא לשמוע. כל עוד היא שומרת על השגרה שלה, היא מסתדרת; מגיעה למשרד בכל בוקר ב־08:30 , פותרת את התשבץ היומי בהפסקת הצהריים ויוצאת בחזרה לדירתה ב־ 17:30 . השגרה היומיומית הזאת מופרת כשהיא פוגשת את ריימונד, עובד חדש בחברה. הם צועדים יחד לתחנת האוטובוס ובדרך נתקלים באיש מבוגר שאיבד את הכרתו. ריימונד ואלינור מגישים לו עזרה ובהמשך מתיידדים איתו ועם בני משפחתו. מאותו רגע שגרת חייה של אלינור הולכת ונסדקת, והיא נקלעת לשלל מצבים שמעוררים בה אי נוחות; ביקור בבית חולים, מסיבת יום הולדת משפחתית, ואפילו תור למספרה אופנתית. קוד ההתנהגות במצבים האלה אולי נראה ברור לאנשים אחרים, אך לא לאלינור. אלינור אוליפנט ממש בסדר" הוא רומן יוצא דופן הכובש את הלב, מצחיק, מעציב ובעיקר אנושי. באומץ ובכנות משרטטת גייל האנימן את קווי המִתאר של הבדידות, אך גם שופכת אור על כוח הריפוי של קשר חברי.

אלינור אוליפנט ממש בסדר. אבל אני לעומת זאת, אחרי שסיימתי לקרוא את הספר הזה – ממש לא. שהתחלתי לקרוא מיד חיבבתי את אלינור. היא דמות משעשעת, אם כי לא במכוון, והייתי בטוחה שהספר יהיה בסגנון של 'פרויקט רוזי' – ספר שקראתי ואהבתי מאד. בחציו הראשון של הספר הוא באמת כזה, אבל ככל שהתקדמתי בסיפור היה לי קשה יותר ויותר להתמודד עם חייה של אלינור. מצאתי את עצמי מגיעה לסופו עם מועקה קטנה בלב ואני מודה שהספר תפס אותי לא מוכנה. יחד עם זאת, הספר מלא באופטימיות ובתקווה והוא מסוג הספרים שלא אשכח.

בגיל 30, אלינור אוליפנט היא לגמרי לבד בעולם. היא עובדת כבר 9 שנים כמנהלת חשבונות במשרד לעיצוב גרפי בגלזגו סקוטלנד, ומנהלת חיי שגרה קבועים: היא קמה בבוקר, נוסעת באוטובוס לעבודה, אוכלת ארוחת צהריים שהכינה בעצמה, חוזרת לביתה באותו האוטובוס ומבשלת פסטה לארוחת הערב. את הפסטה היא אוכלת בעודה מאזינה לתכנית רדיו או כשהיא צופה בטלוויזיה, היא קוראת קצת ואז הולכת לישון. בימי שישי היא מפנקת את עצמה עם פיצה ועם וודקה, כמובן מאותה החנות. אין לה חברים, וגם אין לה משפחה, מלבד אימא – שעמה היא לא מתראה. הקשר היחידי שלה עם אמה מתנהל בשיחות טלפון שבועיות בימי רביעי. אלינור הייתה מוותרת בשמחה על השיחות הללו, ועל שלל ההערות המעליבות שאימא שלה מטיחה בה בכל שיחה. מלבד ביקורים של העובדת הסוציאלית פעמיים בשנה, אף אחד לא ביקר בביתה, והטלפון הסלולרי שלה מצלצל רק לעיתים נדירות.

שני אירועים יוצאי דופן מחוללים את השינוי בשגרת הבדידות הקבועה שלה. האירוע הראשון הוא הופעה, שאליה היא הולכת לאחר שזכתה בכרטיס. באותה הופעה היא נדלקת על הסולן הראשי של הלהקה – זמר חתיך בשם ג'וני לומונד. הקראש הזה גורם לה לרצות ולשפר את הופעתה החיצונית, שעד כה הייתה אפורה למדי. היא מבקרת במכון להורדת שיער, בדוכן איפור בכלבו ועושה מניקור לראשונה בחייה. הסיטואציות החברתיות הללו הן מוזרות עבורה ומשעשעות עד דמעות עבור הקורא. האירוע השני הוא עובד חדש בשם ריימונד, שהחל לעבוד כאיש מחשבים במשרד שבו היא עובדת. הרושם הראשוני שעושה ריימונד על אלינור אינו חיובי, בדיוק ההיפך, אבל בהמשך הדברים משתנים לאחר שהם מסייעים לאיש מבוגר שהתמוטט ברחוב. אלינור, ריימונד והאיש ששמו סמי, נקשרים זה בזה ונוצר ביניהם קשר ידידות שאלינור לא חוותה עד כה בימי חייה.

פסק הדין:
'אלינור אוליפנט ממש בסדר' הוא ספר שפשוט בלתי אפשרי לא לאהוב. יש כאן סיפור קלאסי על גיבורה שהיא למעשה עוף החול שקם לתחייה מן האפר. הטראומה שאלינור עברה בילדותה, שהיא גם הסיבה לצלקת העמוקה שעל פניה, נשמרת בסוד עד לדפים האחרונים של הספר. הגילוי שלה השפיע עלי והעציב אותי, אבל זה ספר שחובה לקרוא. כשסיימתי את הספר מצאתי את עצמי מאוהבת באלינור עד מעל לראש, ואין לי ספק שאתגעגע אליה ולנוכחותה בחיי במהלך הימים שבהם קראתי את הסיפור שלה. אהבתי מאד גם את דמותו של ריימונד, אחת מדמויות המשנה המדהימות ביותר שנתקלתי בהן. אלינור אוליפנט: את ממש מושלמת! זו לא את – זה אנחנו.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן