Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אליזבת
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2012
מס' עמודים: 208
אמשטטן, בירת מחוז אוסטריה-תחתית. באוגוסט 1984 יוזף פריצל חוטף את אליזבת, בתו בת השמונה-עשרה, וכולא אותה בבונקר אטומי שאותו תיכנן ובנה תחת יסודות ביתו. הוא מחזיק אותה כאסירה במשך קרוב לעשרים וארבע שנים, ובעקבות גילויי עריות חוזרים ונשנים שהוא כופה עליה נולדים שבעה ילדים. רומן הביכורים טורד המנוחה של פאולו סורטינו משחזר את אחד ממעשי הפלילים האכזריים ביותר שאירעו מאז ומעולם. בקול מספר שאינו מטיל אשמה פולש סורטנו לפרשה מצמררת זו (פרוטוקול המשפט שנערך ל"מפלצת מאמשטטן" נותר סודי), לעתים משחזר כמה אפיזודות ולעתים בוחר להביא את האירועים כפי שאירעו. אליזבת, שנכלאה כחיה הניזונה מהחום שבמחילה, היא הגיבורה הראשית בסיפור מחריד זה, שתופס את הקורא וגורר אותו על כל משקלו אל תוך הבונקר בלי להניח לו לצאת ממנו.

אבא, אחת המילים הראשונות שילד קטנטן לומד להגיד, עם אבא לומדים לרכב על אופניים בפעם הראשונה, אבא הוא זה שירים את הילד שלו גבוה באוויר – עד השמיים, אבא זו הדמות המגנה, השומרת, שמסלקת כל מפלצת שנמצאת מתחת למיטה ומאיימת על השינה הערבה של הילד, אז מה קורה כאשר המפלצת הוא אבא..?

הספר "אליזבת" הוא רומן הביכורים של פאולו סורטינו, ספר המבוסס על סיפור אמיתי שקרה באמשטטן שבאוסטריה ב1984 ונחשף ב2008.

אליזבת הייתה נערה כמעט בת 18 כאשר אביה, יוזף, השתחרר מהכלא. היא לא האמינה שזה קורה לה והיא הייתה מוכנה לעזוב הכל אם זה אומר שהיא לא תסבול ממנו יותר, אך ללא הצלחה. ולאחר כמה חודשים בהם אביה היה בבית, הוא ביקש ממנה לעזור לו במשהו במרתף, היא נכנסה אחריו מרצונו, וזה היה הרגע האחרון בעשרים וארבע השנים האחרונות שהיא תראה אור שמש.

הוא כלא אותה בבונקר, ושנותיה היפות ביותר הפכו להיות השנים הנוראיות והקשות בחייה.

אליזבת הפכה להיות משועבדת לאביה, כמו חיה בכלוב הנתונה לחסדי המאלף. כוח ההתנגדות שלה התנדף כמעט מיד, והיא עשתה הכל על מנת לשרוד, היא ידעה שהתפרצות זעם אחת יותר מדיי מהאדם שאמור לשמור עליה ולגונן עליה, יכולה להביא למותה באופן אכזרי.

הנחמה והניצחונות הקטנים שאליזבת חשה באים אליה דווקא מכיוון לא צפוי, כאשר היא הרתה לאביה בפעם הראשונה. שם בתוך הבונקר אליזבת מחליטה שהיא תקים משפחה קטנה, שאולי תמתן את חרון אפו של אביה, ובאמת, זמן קצר לאחר הולדת ביתה הראשונה קריסטין, היא מביאה לעולם את בנה השני סטפן, ולאחר מכן מגיעים ארבעה ילדים נוספים, כאשר שלושה מהם אביה, יוזף, לוקח ממנה ומביא לאימה של אליזבת, עם פתק שהוא כביכול מאליזבת שמוסר שהיא לא יכולה לגדל אותם, ולכן היא רוצה שהיא תגדל אותם. גורל הילד השישי לא היה מזהיר, הוא מת בלידתו, ויוזף נפטר ממנו.

הילד השביעי בניגוד לשלושת הילדים הקודמים הורשה להישאר בבונקר, וכך שלושת הילדים יחד עם אימם שידלו לעצמם שגרת חיים בבונקר בו הם לא רואים אור יום ולו פעם אחת בכל תקופת הזמן הזאת.

הספר מתאר לפרטי פרטים את השתלשלות העניינים בכל עשרים וארבע השנים בהם אליזבת כלואה בתוך הבונקר, נעה בין הרצון לחיים לרצון להסתלק מהעולם ובכך לנקום באביה. הספר לא קל לקריאה ומתוארים בו מקרי אונס וסדום לא פשוטים בכלל, אך מי שיכול להתמודד עם סיפורים מסוג זה, הספר פשוט מרתק, בעיקר לאור העובדה שהוא מבוסס על סיפור אמיתי, ושמות הדמויות גם הן אמיתיות.

תהל רוזיליו

כל ספר טוב יתקבל אצלי בברכה. אוהבת לטייל בארץ ובעולם. "הדבר המדהים בספרים הוא שהם נותנים לך לטייל מבלי להזיז את הרגליים שלך."

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן