Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אליהו
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 337
מי לא שמע על אליהו הנביא? שמו נישא הלאה עם כל דור כבר אלפי שנים, והוא חלק משמעותי מהדתות המונותאיסטיות בנות זמננו. שירים ופיוטים נכתבו על אודותיו, ובכל ליל סדר אנו מותירים עבורו כיסא אחד ריק. אך מה אנו באמת יודעים על האיש? על מניעיו? על אופיו? על מוצאו? על יחסיו המורכבים עם אלוהיו? אליהו הנביא היה אחד הנביאים החשובים והמשפיעים ביותר בסיפורי המקרא, אשר פעל בקנאות נגד העבודה הזרה במאה התשיעית לפני הספירה בממלכת ישראל, בימי המלך אחאב ואשתו הצידונית, איזבל. הוא מופיע בפתאומיות כדי להעניש את אנשי ארצו בבצורת על חטאיהם, ומבצע את ניסיו ופלאיו במקומות שונים, עד אשר הוא מתמודד בקרב של אמונה על ראש הכרמל מול נביאי בעל ואשרה, כדי להחזיר את האמונה אל לב העם ולסיים את הבצורת. אליהו ממשיך במסעותיו עד שנלקח לבסוף על ידי אלוהים במרכבת אש אל השמים, ונעלם. ברומן "אליהו" אסף יונתן יוגב רמזים ומסורות רבות על אודות אליהו, והשתמש בהם ביד אמן חוקר כדי ליצור סיפור רלוונטי מאי פעם, מרתק ונבון, רווי ניחוחות, קסמים, רגשות ויצרים, הנופח חיים באדם שהפך לנביא שהפך לסמל. בעזרת מידע מחקרי, דמיון ולא מעט הומור נצבעות דמויות מקראיות מוכרות בצבעים עזים ומובאות מחדש בהרפתקה תנ"כית, הנשארת ימים רבים במחשבותיהם של קוראיה.

דרך מובילה לדרך, והעולם אין לו סוף.

כולנו גדלנו על סיפורי האגדה אודות אליהו הנביא והוא ידוע כאיש שפרץ עם מרכבת האש שלו השמיימה או זה שאנחנו משאירים את הדלת פתוחה עבורו בליל הסדר עם כוס יין על השולחן אבל רובנו לא יודעים מה מסתתר באמת מאחורי הפנטזיה שבנינו סביב האיש הזה.

אליהו הנביא התגורר בגלעד, בכפר קטן בעמק הירדן לא רחוק מביתו של אחיו אלידע ומשפחתו.
לאחר מותה של אשתו האהובה דיה, אליהו הרגיש כבוי כשחלל עצום נותר בלבו והוא מוכן לעזוב את ביתו השקט והמיותם ולצאת למסע אינסופי בעקבות משימה שהציב בפניו אדוני.
אליהו הוא נביא ואיש בשורה, נוכחותו חזקה והוא מעורר כבוד בכל מקום אליו הוא הולך, לאליהו יש יכולות ריפוי, יכולת להצמיח יבול והוא יכול לנוע ממקום למקום על פני הרוח. אליהו רואה חזיונות ומצליח לתקשר עם בעלי חיים, הוא מחיה מתים ועוזר לאביונים, הוא איש רב פעלים שיודע לספר סיפורים ואגדות, לנגן בחליל ולבצע פלאים בזכות הכוחות שניחן בהם.

לאליהו יש משימה חשובה, הוא מגיע למקדש בשומרון, בזמן שאחאב, מלך ישראל, חוגג את נישואיו לאיזבל, בתו היפיפייה בת ה – 16 של אתבעל מלך צור וצידון.
כשאליהו מגיע למקדש, הוא נושא עמו בשורה שבה הוא מודיע לעם ישראל שאם הם לא יחזרו להאמין באלוהיהם ולא ינטשו את האלילים הזרים, עומדת ליפול על ראשם קללה שהשלכותיה היא בצורת קשה.
מראהו של אליהו עם גלימתו הלבנה מותיר רושם חזק ועוצמתי על איזבל והוא ממשיך לרדוף אותה בחלומותיה ולגרום לה לסיוטים והיא מבקשת את מותו ואת מותם של שאר נביאי ישראל וכאשר הבצורת מכה בארץ, זמנים נואשים מביאים אנשים לעשות מעשים נואשים ובזמן שאליהו ממשיך במסעו, מצבה של הארץ הולך מדחי לדחי ואליהו נאלץ לעמוד במבחן אישי ומדיני.

העלילה נעה סביב סיפור מסעו של אליהו ומתמקדת בחייו כילד בעבר וכאיש בוגר ומבוגר בהווה.
את הספר הזה קראתי קצת אחרי שקראתי ספר אחר אודות דבורה הנביאה ונהנתי לשוב לעולם המקראי שכל כך אהוב עלי ולדמיין בעיני רוחי את התקופה של פעם, עם הלבוש, המנהגים והמסורת, המלכים והנביאים מעוררי היראה והכבוד שעל פיהם יישק דבר.
דמותו של אליהו היתה מעוררת הערצה, אליהו מרגיש שאלוהים "העניק לו רק ניצוצות של אושר בתוך חיים אפורים וארוכים של כאב."
הוא לא בחר להיות נביא, גורלו נחרץ כאשר הוא נבחר ע"י האל ועם כל זאת שהוא היה רוצה לחיות חיי שלווה עם אישה כמו כל גבר רגיל, הוא לא יכול לעשות זאת כי אדמתו קוראת לו ויש לו חובות למלא והוא מקריב את חייו האישיים למען העם.
לכתיבתו של הסופר יונתן יוגב נחשפתי לראשונה לאחר שקראתי וסקרתי לפני שלוש שנים את ספר הביכורים שלו: "בית הצעצועים השבורים" וכבר אז אהבתי את כתיבתו היפה והמיוחדת.
בספר הזה ניכר שיונתן עשה מחקר מעמיק לגבי חייו ודמותו של אליהו ואכן הספר חושף פן שונה של דמותו שלא הכרנו…אוהבי הסיפורים המקראים יהנו מאד מספר זה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן