Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אלוהים אתה שם? זאת אני מרגרט
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 168
מרגרט סימון בת השתים־עשרה בדיוק עברה דירה לניו ג'רסי, וחשוב לה מאוד למצוא חן בעיני החברות החדשות שלה. כשהן מקימות מועדון סודי כדי לדבר על עניינים אישיים כמו בנים, חזיות ומי כבר קיבלה מחזור, היא שמחה להצטרף. אבל החברות לא יודעות שמרגרט מגלה את כל הסודות למישהו אחר. אלוהים, אתה שם? היא שואלת, ומספרת לו הכול, אפילו על פיליפ לירוי, החתיך של הכיתה. כי למרגרט יש הרבה לבטים ושאלות – במי להתאהב? האם כדאי לה להיות יהודייה? מתי סוף־סוף יקנו לה חזייה? והיא דורשת תשובות, כי בלעדיהן, איך תוכל להתבגר? אלוהים, אתה שם? זאת אני, מרגרט, שראה אור לראשונה ב־1970, הוא ספר קאלט של בנות מתבגרות מאז ועד היום. התרגום החדש של שהם סמיט מזמין גם את קוראות העברית לפגוש את מרגרט סימון ולדלג בחברתה בהומור ובקלילות מעל המשוכות הגבוהות של גיל ההתבגרות. ג'ודי בלום, סופרת יהודייה אמריקנית, כתבה ספרים רבים לילדים ומתבגרים וזכתה ביותר מ־90 פרסים ספרותיים. בשנת 2004 הוענק לה 'פרס הספר הלאומי',

ג'ודי בלום היא אחת הסופרות האהובות עלי והיא מלווה אותי כבר שנים רבות מאז ילדותי.
את הספר הזה קראתי לראשונה כנערה, כמובן שממרום גילי לא זכרתי כמעט כלום ממנו אבל הסתקרנתי לדעת מה יהיו התחושות שלי כשאקרא אותו כאישה בוגרת.

מרגרט סיימון היא נערה בת 12 שלומדת בכיתה ו' ומתגוררת עם הוריה בניו יורק.
יום אחד מחליטים הוריה של מרגרט לארוז את עצמם ולעבור להתגורר בניו ג'רזי. מרגרט חוששת מאד מהמעבר, היא לא יודעת איך תסתגל לבית הספר החדש ומי יהיו החברות שלה.
כבר כשהמשפחה מגיעה לביתם החדש, נוחתת על מפתן הדלת ילדה בשם ננסי וילר.
ננסי שמתגוררת לא רחוק מביתה של מרגרט לוקחת אותה תחת חסותה, היא אמנם הרבה יותר מתוחכמת לגילה ופחות תמימה ממרגרט אבל נותנת לה הכוונה ומבטיחה לצרף אותה לחבורה הסודית שלה שכוללת עוד נערות בגילן.

מרגרט חוווה התלבטויות שכל מתבגרת בגילה עוברת, היא פתאום מתפתחת ולא יודעת איך להתמודד עם זה, היא גם חצויה מבחינה דתית, כי אבא שלה יהודי ואמא שלה נוצריה וזה גורם לה למשבר זהות קל, היא נעזרת בסבתא שלה, האישה שקרובה אליה ביותר כדי להגיע להחלטה האם היא יהודיה או לא.
בכל לילה מרגרט מנהלת שיחות עם אלוהים על כל מה שעובר עליה ומה שהיא לא יכולה לשתף בו את הוריה או חברותיה החדשות.
היא חווה אהבה ראשונה, נשיקה ראשונה, אכזבות והתלבטויות ואת שאר הדברים שנערות מבולבלות בגילה עוברות וחוות בפעם הראשונה.

ברגע אחד נזרקתי לילדות בזכות הספר המקסים הזה, דמותה של מרגרט הזכירה לי בדיוק את עצמי כאשר הורי החליטו לעזוב את חיפה כשהייתי בת 12 ועברנו להתגורר בכרמיאל.
מצד אחד התרגשתי לעבור למקום חדש ומצד שני פחדתי איך יהיה ללמוד בבית ספר אחר עם חברים חדשים.
למזלי הכרתי מיד מישהי מקסימה בשם אביבה (עד היום אנחנו חברות) שהכירה לי את שאר החברות שלה ובמהרה הפכנו להיות חבורה בלתי נפרדת במשך הרבה שנים.
הזדהיתי עם כל מה שעברה מרגרט וגם אני ניהלתי הרבה יומנים בתקופת ילדותי והיו לי שיחות עם אלוהים.
הקסם של הספר לא פג, על אף שהוא נכתב לפני שבכלל נולדתי – מומלץ בחום לכל הנערות המתבגרות.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן