Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אי התפוחים
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 515
לונדון 1884. מג אלישיביץ, יתומה חסרת כול, מחליטה לשנות את העתיד הקודר הצפוי לה ועוזבת מאחוריה את שכונות העוני והמהגרים. היא נלחמת ברעב המציק ובפיתויים האורבים לה ברחובות האפלים. תאונת כרכרה מצליבה את מסלול חייה עם אחת המשפחות המכובדות בעיר, משפחת אליוט, הלוקחת אותה תחת חסותה ופותחת בפניה צוהר לעולם חדש. בתקופה שבה איפוק ושמרנות הם הרצויים ושערוריות הן הס מלהזכיר, מג צריכה ללמוד את כללי המשחק החדשים. אנתוני אליוט לא יניח לה עד שימצא הוכחות כי היא נוכלת המרמה את משפחתו, ויש לו סיבות טובות מאוד לחשוד בה. דודנו דארן, יעשה הכול כדי לעזור לה לצלוח את מסלול המכשולים הפתלתל, על אף הספקות. מאחורי מניפות ומסכות מתעתעות, בין צעדי ריקוד הוואלס ותה מנחה בטרקלינים מפוארים, מג תמצא חברות אמיצה ואהבה אך גם קינאה ושנאה תהומית. עם הזמן מג מתרגלת לשמלות מאריגים משובחים, לגינונים מעודנים ולנימוסי שולחן, אך כל אלו לא יוכלו לעצור את הצללים מעברה המאיימים להרוס את כל הישגיה. האם היא תהיה מוכנה לשלם מחיר יקר כדי לשפר את עתידה? האם תצליח לשמור על ליבה מפני שברון ולמצוא את חלקת אלוהים הקטנה שלה? זהו ספרה הרביעי של הילה ארוון. לאחר הרומן ההיסטורי “כחותם על לבך”, שריתק קוראים רבים, היא חוזרת עם רומן תקופתי חדש, מלהיב ומסעיר שבו מצטלבים הלבבות והדרכים.

ראשית אפתח בגילוי נאות, היה לי הכבוד להיות אחת מקוראות האחרונות של הספר "אי התפוחים" וכאחת המגיהות.
ועכשיו לסקירה עצמה. עלילת הספר החדש של הסופרת הילה ארוון "אי התפוחים" לקחה אותי למחוזות רחוקים, כפי שעשתה גם בספריה הקודמים. הפעם טיילתי בסמטאות הקרות והחשוכות של לונדון הוויקטוריאנית, חמקתי עם הגיבורה מהביבים, משכונות העוני והגעתי איתה עד ללונדון היוקרתית, של המעמד הגבוה ותושביה המתנשאים, נחשפתי אל הגינונים והנימוסים והריבוד החברתי הבלתי מתפשר. ובקיצור, לא היה לי משעמם לרגע.
בתקופה בה מתרחש הספר כל אחד ידע מה מקומו. לא רק העניים, אלא גם הנשים. ארוון, נותנת לנושא זה חלק משמעותי בספר, בתקופה שלאישה לא היו זכויות וחייה היו מנוהלים על ידי האב או האח הגדול, הגברים של המשפחה ולא משנה מאיזה מעמד חברתי היא.
אבל נחזור אל החלק הנעים של העלילה. לאורך הספר יכולתי לדמיין את עצמי רוקדת על רחבת הריקודים לצלילי הוואלס, אוכלת מעדני גורמה ונהנית משיחות מושחזות בין בני המעמד הגבוה. בספר מוזכרים יצירות ספרותיות קלאסיות, אופרות ידועות, מנהגי תרבות ומהווי החיים במאה ה- 19 בממלכה הבריטית, ממש חזרתי במנהרת הזמן, מאה שנה ויותר אחורה.
הילה ארוון ניחנה בכישרון נדיר, לקחת נושאים בוערים ואקטואליים גם היום ולשלב בעלילה שמתרחשת לפני יותר ממאה שנה, זאת אומנות בעיניי. בספרה נושאים כמו הדרת נשים, שיוויון וצדק חברתי, עוברים כחוט השני לאורך העלילה, באופן סוחף וייחודי לה וגורמים לנו הקוראים לחשוב.
על העלילה:
מרגרט חנה אלישיביץ או בקיצור מג, היא נערה ענייה מהאשפתות של לונדון המנוכרת, האפרורית והקודרת. חייה לא קלים, אבל היא גדלה באהבה בחיק משפחתה הקטנה. אך האושר המועט הזה לא נמשך זמן רב ובהיותה בת 16 נפטרים הוריה מדלקת ריאות והיא נותרת לבדה. חדורת מטרה להרים את עצמה היא יוצאת משכונות העוני כדי למצוא עבודה מסודרת, וקורת גג, הדרישות שלה צנועות. היא מחפשת מקום חם, הגנה מהגשם והפשע האורב ברחובות ואוכל למלא את הבטן. החיפוש אחר עבודה אינו משימה קלה. מחוסר ברירה היא מוצאת את עצמה מבקשת עזרה מקרובת משפחה רחוקה שמנהלת בית בושת בלונדון. מג מקווה בסך הכל לנקות שם את החדרים ולהרים גביעי יין משומשים של לקוחות המקום. כשתכניתה לא מצליחה היא מחפשת פתרונות אחרים. אבל תאונת כרכרה בה היא מעורבת משבשת את תוכניותיה ומשנה את גורלה מן הקצה אל הקצה.
מג נאספת ע"י משפחה מכובדת שפגעה בה ומגיעה לקבל טיפול בביתם ומגלה סוד משפחתי מהעבר. במהלך חייה בבית משפחת אליוט, היא מגלה שישנם אנשים שפועלים נגדה ויעשו הכל על מנת לסלק אותה בחזרה אל הרחובות. מצד שני היא תגלה חברות מופלאה, חזקה מכל שינאה וקינאה, וגם תמצא אהבה בלתי צפויה.
בספר חוויתי עוצמות של עצב, שמחה, נחת ובכי. היו פרקים שלמים שמאוד התרגשתי בשל האהבה הפיוטית, החיזורים והרוך, חיזור בסגנון המיושן והטוב. נסחפתי אחר הגיבורה מג שנגעה בלבי ועברתי איתה את הקשיים, התהליכים והמאבקים שחוותה, עד שמצאתי את עצמי מחסלת מספר חבילות של טישו קלינקס תוך כדי קריאה. שלא לדבר על הטוויסטים המטורפים בעלילה שהילה הכניסה, ולא הייתי מוכנה להם.
כל היופי בספרים של הילה הוא שבכול ספר היא ממציאה את עצמה מחדש. כל ספר הוא בפני עצמו ואין שני לו. לא חשבתי שהיא תוכל להאפיל על "כחותם על לבך" שכבש אותי לגמריי, אבל הנה, היא עשתה זאת שוב. "אי התפוחים" כבש אותי בסערה.
אז חברים, לונדון כן מחכה לי וגם לכם. עם כול הדמויות המדהימות שהילה יצרה.
ממליצה בחום לקרוא את הספר,לצאת עם הספר למסע מרתק אל העבר ולהתאהב בגיבורים החדשים, הטובים, הרעים. כדאי!

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש 5 תגובות

 1. ליאת

  סקירה מהממת לספר מהמם עוד יותר

 2. סוזן צדוק

  שבוע טוב
  ליאת, תודה על תגובתך שמחה שאהבת את הסקירה ❤️

 3. אביה

  סקירה מהממת!
  אני באמצע שלו ונהנת מכל רגע!
  כתוב מעולה וסוחף לגמרי!
  אבל מה כבר אפשר לצפות מהילה אם לא לטוב ביותר חחח ❤❤❤

  1. סוזן צדוק

   בדיוק הכתיבה של הילה נדירה בעיניי ♥
   תודה על התייחסותך, שמחה שאהבת מה שרשמתי

 4. נטלי אברג'ל

  סקירה מהממת לספר מהמם !! ♥
  חוויתי משהו מטורף.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן