Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אי התפוחים
קטגוריה:
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 515
לונדון 1884. מג אלישיביץ, יתומה חסרת כול, מחליטה לשנות את העתיד הקודר הצפוי לה ועוזבת מאחוריה את שכונות העוני והמהגרים. היא נלחמת ברעב המציק ובפיתויים האורבים לה ברחובות האפלים. תאונת כרכרה מצליבה את מסלול חייה עם אחת המשפחות המכובדות בעיר, משפחת אליוט, הלוקחת אותה תחת חסותה ופותחת בפניה צוהר לעולם חדש. בתקופה שבה איפוק ושמרנות הם הרצויים ושערוריות הן הס מלהזכיר, מג צריכה ללמוד את כללי המשחק החדשים. אנתוני אליוט לא יניח לה עד שימצא הוכחות כי היא נוכלת המרמה את משפחתו, ויש לו סיבות טובות מאוד לחשוד בה. דודנו דארן, יעשה הכול כדי לעזור לה לצלוח את מסלול המכשולים הפתלתל, על אף הספקות. מאחורי מניפות ומסכות מתעתעות, בין צעדי ריקוד הוואלס ותה מנחה בטרקלינים מפוארים, מג תמצא חברות אמיצה ואהבה אך גם קינאה ושנאה תהומית. עם הזמן מג מתרגלת לשמלות מאריגים משובחים, לגינונים מעודנים ולנימוסי שולחן, אך כל אלו לא יוכלו לעצור את הצללים מעברה המאיימים להרוס את כל הישגיה. האם היא תהיה מוכנה לשלם מחיר יקר כדי לשפר את עתידה? האם תצליח לשמור על ליבה מפני שברון ולמצוא את חלקת אלוהים הקטנה שלה? זהו ספרה הרביעי של הילה ארוון. לאחר הרומן ההיסטורי “כחותם על לבך”, שריתק קוראים רבים, היא חוזרת עם רומן תקופתי חדש, מלהיב ומסעיר שבו מצטלבים הלבבות והדרכים.

מי יודע, אולי יום אחד תגיעי אל אי התפוחים ותמצאי שם את האביר שלך.

לונדון 1884
סיפור העלילה מתמקד בחייה של נערה, בתם של מהגרים יהודיים ממזרח אירופה, בשם חנה מרגרט אלישיביץ אשר התייתמה מהוריה ובעל כורחה היא יוצאת לחפש לעצמה פרנסה שתכבד אותה ותביא פת לחם לשולחנה.
למרות חריצותה ורצונה להתקדם בחיים, מזלה של מג לא שפר עליה והיא מוצאת את עצמה משוטטת ברחובות בקור הנורא, גוועת ברעב כשהיא תלויה בחסדיהם של אנשים טובים.
הגורל מפגיש אותה שוב ושוב עם גבר צעיר מהמעמד הגבוה בשם אנתוני אליוט וכל מפגש ביניהם גרוע מקודמו.
אנתוני בטוח שמג היא כייסת או כמו שהוא מכנה אותה: סוג של "חתולת רחוב" והוא מתאפק לא להסגיר אותה למשטרה.
מג מבחינתה היתה שמחה להתרחק מהטיפוס השחצן והמתנשא הזה, הדבר האחרון שהיא צריכה זה גבר עשיר שיסבך את חייה העלובים גם ככה.

היא הסתובבה ופנתה לעבר אחד השבילים להמשיך בדרכה, להתרחק מהגבר הנוראי והיהיר הזה. בעוד כמה שניות היא תוכל להיכנס לפארק ולנוח כפי שתכננה, וגם להיות מחוץ לטווח הראייה שלו. (עמ' 61)

מג נמלטת מאנתוני בעור שיניה אך נפתולי החיים גורמים להם להיפגש שוב והגורל מכניס אותה לביתו וכך בלי שום אזהרה מוקדמת היא הופכת לחלק ממשפחת אליוט הענפה.
מג מגלה עולם חדש, המזל שלה מתחיל להאיר לה פנים ומלחמתה הקיומית לשרוד מתחלפת בשגרה של  שיעורים בנימוסי שולחן, יציאה לנשפים, התפנקות והנאה מחיי נוחות ורווחה אך האמנם מצבה הוטב?  כשאנתוני מתנהג אליה בעוינות ונושף בעורפה, מג נלחמת למצוא את מקומה בין בני המשפחה העשירים וגינוניהם הגבוהים.
מג עוברת טלטלות ותלאות רבות לאורך כל העלילה, נפשה מיוסרת ועם זאת האופטימיות שלה, כשרונה וטוב לבה לא מותירים את האנשים סביבה אדישים כלפיה, האם תצליח מג להגיע למנוחה ולנחלה שמגיעים לה?

דמותה של מג חזקה ומרגשת, ונחישותה על אף המכשולים ודרך החתחתים שעברה בחייה הצעירים מעוררת השראה.
מג עוברת דילמות קשות וחיבוטי נפש רבים לגבי מאבקה לשמר את זהותה היהודית בתוך עולם חדש שנפתח לפניה של התבוללות וטשטוש השורשים היהודיים, כפי שהיא מוצאת אצל משפחת אליוט המיוחסת שלוקחת אותה תחת חסותה.
היא אף מקדימה את זמנה בכך שהיא רוצה להיות עצמאית, לפרנס את עצמה ולא להיות תלויה בגבר עשיר שישודך לה, דבר שלא יעלה על הדעת בתקופה הוויקטוריאנית, בה הנשים עדיין לא קיבלו שוויון זכויות והיו נתונות למרות אב המשפחה.

הסופרת הילה ארוון מצליחה ביד אמן לרקום עלילה מרגשת ולהכניס את הקורא לעולם מרתק ומעורר סקרנות, כמו בספריה הקודמים, גם כאן ניכר שנעשה על ידה מחקר היסטורי מקיף על התקופה הוויקטוריאנית, מהתלבושות האופייניות למאה ה-19 ועד לתפריט הסעודות.
כמו כן, העלילה מתמקדת באופן מובהק בנושא המעמדות באותם ימים, העניים לעומת בעלי המעמד הגבוה. כל נושא השידוכים ובחירת בן זוג ראוי, תופס מקום של כבוד בעלילה והוא חלק בלתי נפרד מההתלבטויות הקשות שמלוות את דמותה של מג.
זהו ספר שקוראים בנשימה אחת והוא לא צפוי, ההפתעות בו מלוות את הקורא עד לדף האחרון.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן