Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אי אפשר לאהוב בשקט
קטגוריה:
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 328
אי אפשר לאהוב בשקט הוא רומן מסע מסעיר, סוחף ונוגע ללב. סיפורה של ילדה, נערה ואישה שמצד אחד היא יחידה במינה, ומצד שני היא דיוקן של כל אחד ואחת מאיתנו. האפוס המשפחתי שנפרש בפנינו הוא שיקוף של החברה הישראלית, אליו מתנקזים כל המאפיינים המוכרים לנו: מתחים מעמדיים, כלכליים ועדתיים, מגורים בשכונת שיכון צפופה, התמודדות עם שכול והתבגרות רווית תהפוכות רגשיות ופוליטיות. אנו עוקבים אחר חייה של שרון, ואחר ניסיונה למצוא לעצמה מסלול שפוי בתוך הכאוס של חייה הפרטיים והמציאות הישראלית, כאשר ברקע ניצבת תמיד דמותה הייחודית והדרמטית של האם, ליזט־אליזבט, אישה מרתקת בעלת אישיות רבת רבדים, שההפרעות הנפשיות מהן סבלה נמתחו עד טירוף בעקבות מותו המסתורי של בנה. ברומן עשיר בדמויות, צבעים וריחות מפגישה אותנו מרי שרון קוגן עם דמויות בלתי נשכחות, עם אהבות חסרות סיכוי ועם אכזבות שמהן היא יוצאת מחושלת. באמצעות שימוש מבריק בהומור ובאירוניה היא מנפצת תבניות חברתיות וסטריאוטיפים. למרות הדרמות והקשיים הרבים, קוגן משמיעה קול אופטימי, מלא בשמחת חיים. אי אפשר לאהוב בשקט הוא הכרך הראשון מתוך שניים.

מרי שרון מספרת את סיפור חייה. סיפור חיים לא פשוט, נוגע ללב, לא פעם גרם לי לזעזוע אבל חושבת שזהו ספר חשוב מאוד עם מסר ענק לחיים. היא מטיבה לתאר את סיפור ילדותה בצורה אותנתית, מעניינת, נוגעת ללב ובשפה קולחת.

הספר מתחיל מילדותה של מרי שרון, ילדה צעירה במאה הקודמת שחיה בבאר שבע בשכונה צנועה לאמא חולת פוליו (ולא רק) ולאבא פקח בעיריה שעובד סביב השעון כדי לפרנס את המשפחה. למרי שרון היה אח צעיר ממנה בשלוש שנים ובהמשך הצטרף למשפחה אח נוסף בהפרש של כמה שנים. מרי היתה האחות הבכורה, היא חיה חיים קשים מאוד בתור ילדה ובכלל. היא היתה המבוגר האחראי עבור שני אחיה ולא פעם תפקדה בתור אימם. אביה עבד כל הזמן וגם שהיה בבית לא היה להם לעזר, הוא גיבה את אימם לא פעם במעשיה המטורפים.

אמה ליזט היתה חולת פוליו,נכה עם רגל אחת קצרה מהשניה. בגיל 16 היא אף ספגה כוויות בכל חלקי גופה. בהמשך אף חלתה במחלת הסרטן והחלימה ממנה. החיים הקשים שלה הביאו אותה להיות אישה קשה, אישה לא יציבה נפשית.

מרי שרון גדלה בבית לא פשוט, לא היו לה תנאים לגדול שיאפשרו לה להצליח בחיים. לא היה לה מי שיאהב אותה, יכוון אותה, יתן לה בטחון ואפילו מי שינקה ויכין לה אוכל בבית. למרות הכל היא מצאה תעצומות נפש וניסתה להעניק את כל זה לאחיה הקטנים.

ככול שבגרה היא היתה עצמאית יותר וחזקה יותר אך מצבה הנפשי של אימה הדרדר והיא אף התמכרה לטיפה המרה. לא פעם אמה היתה שיכורה כלוטה והיא סבלה גם מחוסר תפקוד של אימה וגם מנחת זרועה.

מרי שרון עשתה ככול יכולתה להצליח בלימודים. גם משום שאמה דרשה זאת והיא חששה ממנה וגם משום שרצתה להצליח בחיים. הבעיה היתה שלמרי היתה נקודת פתיחה נמוכה לחיים ולא היו לה תנאים להצליח. גם בשאר התחומים מרי שרון עשתה ככול יכולתה להצליח ולהשיג מה שהיא רצתה. היא עבדה קשה, הרוויחה כסף כדי לאפשר מותרות שביקשה לעצמה. היא גדלה בבית דל מאוד שאפילו אוכל היה מצוי בו בצמצום.

אחד הדברים שאהבתי בסיפור היא העובדה שאמה של מרי שרון אולי היתה אישה קשה, לא יציבה ואלכוהליסטית אבל היא היתה אישה חכמה מאוד. ובין לבין טפטפה גם חוכמה לביתה וחיזקה אותה (למרות כל הסבל שגרמה לה). מרי שרון צמחה להיות אישה חזקה, דעתנית וחכמה הרבה בזכות אימה. "אמא אמרה לי שתמיד חשוב חיוך פנימי מחיוך כלפי חוץ". " הקשיבי לי שרון. כולם בעולם הזה משוגעים, אבל גם משוגעיםהם בני אדם. הם בסך הכל יותר רגישים לרוע. החיים קשים לכולם, ויש אנשים שהנפש שלהם יותר שבירה. ואת שרון חזרה והשארי כזו. גם אני חזקה". אמה של שרון גם הרסה אותה וגם בנתה אותה.

הסיפור מלווה את מרי שרון מהילדות, גיל העשרה הצבא וגם מעט בחיים שלה באזרחות. בצבא מרי שרון שרתה בטייסת בחצרים כמכונאית מסוקים. בצבא עשתה חיל, הצליחה בעבודתה וגם לסחרר את הראש של חצי טייסת. כשהיתה בצבא, לא רק התנתקה מהמציאות הקשה בבית אלא הכירה אנשים ששינו את חייה. המצב בבית המשיך להיות קשה מאוד גם בשל ההדרדרות הנוספת של אמה וגם בשל אסון קשה שפקד את המשפחה.

כמה אסונות, כמה קושי, כמה מכשולים לבחורה אחת שברירית ומסכנה. שברירית אמנם אבל עם יכולות, תושיה ואומץ שאין להרבה אנשים.

ספר שונה ומרגש. בסיפור חיים אמיתי וכנה, מתארת מרי שרון את מה שחוותה אחד לאחד. מה ששבה את ליבי היתה הכנות שבה ספרה את קורותיה והעובדה שכנגד כל הסיכויים בנתה בית והצליחה בחיים.

ובנימה אישית:

מרי שרון יקרה , לא פשוט לשחרר לאויר העולם את סיפור חייך. כל אחד יכול לקרוא, לדעת, לשפוט ולהעיר. צריך אומץ לזה. ואת עשית את זה ! הסיפור שלך הגיע לחדרים הפנימיים ביותר של הלב שלי, הוא נגע בי כל כך. בכיתי איתך, כעסתי איתך, התרגשתי איתך ואפילו הרגשתי שהתאהבתי איתך.

שמחתי לקרוא עליך ולגלות שהצלחת בחייך ואת מאושרת. שידעת לצמוח, לגדול ולפרוח למרות כל מה שעברת בחיים.

דעי שהסיפור שלך יכול לשמש דוגמא ותקווה להרבה אנשים שנמצאים במצבים דומים והכל בזכות אומץ הלב שלך.

מחכה בקוצר רוח לספר השני בדואט.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. אביבית גל

    סיפור מרגש וסוחף. החוזק של הגיבורה חודר ללב בצורה אישית ומשתף אותנו ברגשות עצומים וכואבים מול מציאות יומיומית לא פשוטה ולא שפויה.

    1. שרון

      צודת לגמרי. ספר שמכנס עמוק ללב

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן