Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אי אפשר לאהוב בשקט
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 325
אי אפשר לאהוב בשקט הוא רומן מסע מסעיר, סוחף ונוגע ללב. סיפורה של ילדה, נערה ואישה שמצד אחד היא יחידה במינה, ומצד שני היא דיוקן של כל אחד ואחת מאיתנו. האפוס המשפחתי שנפרש בפנינו הוא שיקוף של החברה הישראלית, אליו מתנקזים כל המאפיינים המוכרים לנו: מתחים מעמדיים, כלכליים ועדתיים, מגורים בשכונת שיכון צפופה, התמודדות עם שכול והתבגרות רווית תהפוכות רגשיות ופוליטיות. אנו עוקבים אחר חייה של שרון, ואחר ניסיונה למצוא לעצמה מסלול שפוי בתוך הכאוס של חייה הפרטיים והמציאות הישראלית, כאשר ברקע ניצבת תמיד דמותה הייחודית והדרמטית של האם, ליזט־אליזבט, אישה מרתקת בעלת אישיות רבת רבדים, שההפרעות הנפשיות מהן סבלה נמתחו עד טירוף בעקבות מותו המסתורי של בנה. ברומן עשיר בדמויות, צבעים וריחות מפגישה אותנו מרי שרון קוגן עם דמויות בלתי נשכחות, עם אהבות חסרות סיכוי ועם אכזבות שמהן היא יוצאת מחושלת. באמצעות שימוש מבריק בהומור ובאירוניה היא מנפצת תבניות חברתיות וסטריאוטיפים. למרות הדרמות והקשיים הרבים, קוגן משמיעה קול אופטימי, מלא בשמחת חיים. אי אפשר לאהוב בשקט הוא הכרך הראשון מתוך שניים.

אנשים שאוהבים לפעמים גם צועקים. אי-אפשר לאהוב בשקט.

עלילת הספר "אי אפשר לאהוב בשקט" מתארת את חייה האישיים וילדותה של הסופרת מרי שרון קוגן.

שרון גדלה בבאר שבע עם שני הוריה ואחיה יותם שצעיר ממנה במספר שנים ובהמשך מתווסף למשפחה אח נוסף.
הוריה של שרון היו אנשים קשיי יום, אביה דני עבד כל היום כפקח בעירייה כדי להצליח ולפרנס את המשפחה בכבוד ואילו אמה ליזט נשארה בבית עם שני הילדים לאחר שהיתה מוגבלת בעקבות נכות שסבלה ממנה לאחר מחלת הפוליו.
ליזט חלמה כל חייה להיות מעצבת אופנה אבל המציאות העגומה פקחה את עיניה והעוני שהיה מנת חלקה של המשפחה מרמר את נפשה וגם מחלת הנפש ממנה סבלה כל חייה.
שרון עזרה בגידול אחיה וחלמה על ילדות מאושרת אבל כשהעוני והמחסור נמצאים בכל פינה, קשה לעיתים להישאר אופטימיים.
בבגרותה התקשתה שרון לחיות תחת צל של אמא חולה ומכורה לטיפה המרה ואבא שכמעט ולא נמצא בבית והיא לקחה אחריות כדי שהבית ימשיך לתפקד, מה שפגע בה נפשית וגם לימודית.

את כיתה י' קשה לי לזכור כתיכוניסטית מן המניין. הייתי בעיקר אמא שמגדלת את אמא ואבא ואת שני אחיה. כמובן, ציפו ממני להיות תלמידה מצליחה. (עמ' 109)

המצב בבית לא קל, ליזט נעה בין שגעון לרוגע והתנודות במצבה הנפשי לא תורמות לאווירה המשפחתית כי ידוע שכאשר אם הבית לא מתפקדת אז כל הבית על גלגלים.
שרון היא מתבגרת דעתנית אבל גם מתקשה להתרכז בלימודיה כאשר היא צריכה לדאוג למה שקורה בבית ולתפקד כעקרת בית ואם לשני אחיה וגם לטפל באמא שלה שלא מפסיקה לשתות.
שרון לא מקבלת חיבוק או חיזוקים נפשיים מהוריה אלא רק נזיפות ועונשים על כך שהיא מידרדרת בלימודים.
היא נלחמת להיות מתבגרת נורמלית שמתאהבת, נפגשת עם חברים, מתמרדת אבל היא לא יכולה לעשות את זה כשבבית מצפים ממנה להיות בוגרת ואחראית ולגדל את כולם מלבד את עצמה.

האם תצליח שרון לחיות חיים נורמלים, מספקים ומאושרים למרות הצל הכבד שמרחף מעל ראשה?

עד סוף הספר התאפקתי בכל כוחי לא להזיל דמעות אבל בסוף נשברתי ולא יכולתי לעצור יותר את הברז שיצא ממני בעקבות קריאת הספר המרגש והמטלטל הזה.
דמותה של ליזט היתה מבלבלת בעיני, היא היתה חכמה מצחיקה וגם מטורפת ומלכת הדרמות ולמרות הכל הרגשתי צער עמוק כלפיה. ליזט לא מאמינה באלוהים, היא אישה חזקה ונחושה, רגע אחד היא משעשעת ורגע שני מזעזעת אבל בדרך שלה היא אוהבת את ילדיה.
הספר הזכיר לי את הפעמים בהם הייתי מדברת עם אמא שלי על הילדות שלה ועל סבתא שלי ז"ל שהיתה אישה לא קלה והייתי שואלת אותה: איך סבתא יכלה להתנהג אליכם הילדים בצורה כזאת? ואמא שלי היתה עונה: זה מה שהיא ידעה ואל תשכחי שהיו לה חיים לא קלים.
גם לדני וליזט היו חיים לא קלים, היתה להם ילדות לא פשוטה, שניהם גדלו ללא דמות אב ואחר כך הם נאלצו לגדל שלושה ילדים בדוחק ועוני (ומי כמוני יודעת מה זה לגדול בצמצום) אז קשה לי לשפוט את תפקודם כהורים.
נותר לי רק להוריד את הכובע בפני מרי שרון, על כוחות הנפש שלה להכיל כל כך הרבה דרמות קשות, האצילות והבגרות הנפשית שלה מגיל צעיר כי לגדול בלי ילדות זה קשה. הספר כתוב בצורה יפה ורהוטה, היו רגעים שצחקתי וגם כאלה ששברו אותה.
הספר מרגש מאד ומומלץ בחום.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. רחל

    שלום לך..האם הספר יכול להתאים למגזר הדתי..?(בכל הנושא של בינו לבינה?)
    תודה

  2. חגית בן-חור

    בהחלט כן, אין בו כמעט קטעים אינטימיים של בינו לבינה וגם אז הוא כתוב בשפה נקיה ומכובדת.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן