Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
איש שטח
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 286
נט, איש שירות המודיעין החשאי של בריטניה, בן 47, משוכנע ששנותיו כמפעיל סוכנים ותיק כבר מאחוריו. הוא חוזר ללונדון, אל אשתו הסבלנית פְּרוּ. אבל לנוכח האיוּם הגובר מצד המרכז המוסקבאי, "המשרד" מטיל עליו עוד עבודה אחת - ניהול "המקלט", תחנת משנה בלתי פעילה של "כללית לונדון", ובה ערב־רב של מרגלים כושלים. נקודת האור היחידה בצוות היא פלורנס הצעירה, השואפת להגיע אל המחלקה הרוסית ושׂמה עין על אוליגרך רוסי שידו בכול ברוסיה. נט אינו רק מרגל – הוא גם שחקן בדמינטון מושבע. היריב הקבוע שלו בימי שני בערב הוא בחור צעיר ממנו בשנות דור, אד הבודד והמרוכז בעצמו. אד שונא את הברקסיט, שונא את טראמפ ושונא את עבודתו בגוף תקשורת חסר שאר רוח. אך דווקא אד, מתברר, הוא שיוביל את פְּרוּ, את פלורנס ואת נט עצמו בנתיב של זעם פוליטי, שילכוד ברשתו את כולם.

אם אתה מרגל מספיק זמן, מתישהו ההצגה כבר תעלה לעוד סיבוב.

נט הוא סוכן ששירת במשך עשרים וחמש שנים בשירות המודיעין החשאי של בריטניה או בכינויו המסווה: "המשרד".
לפני עשרים שנה נט הכיר את אשתו פרו. פרו היא שותפה לשירותים משפטיים כלליים במשרד עורכי דין ותיק ומבוסס בסיטי של לונדון ומטפלת בעיקר בתיקי פרו בונו.
כשהשניים רק הכירו, פרו היתה ערוכה להיות אשת מרגל מתחיל על אף שהיא פחות התערבבה עם חבריו לעבודה של נט ונשותיהם.
השניים התגוררו תקופה ארוכה במוסקבה עד שפרו נכנסה להריון עם בתם סטף וכבר אז פרו התפכחה והבינה שהיא רוצה לגדל את בתה במקום יציב ולא כמו בת של דיפלומטים שמסתובבת בעולם ומחליפה מטפלות כמו גרביים.
בני המשפחה חוזרים לאנגליה ונט ממשיך להסתובב באירופה במסגרת עבודתו בזמן שפרו מקווה שיום אחד הוא התיישב במקום אחד והמשפחה שיצרו יחד תתפקד כמשפחה נורמלית או כמו שהיא מכנה זאת: " יחיו בעולם האמיתי".

במהלך כל הקריירה שלו נט שואף להגיע למחלקה הרוסית במשרדי השירות, הוא דובר רוסית על בוריה, הוא יכול לטוס לכל מקום וליצור מגע עם כל סוכן או עריק רוסי בתחנה שבה אף אחד לא מדבר מילה בשפתו, הוא מוכן ומזומן לתפקיד אבל לצערו מפקד התחנה במוסקבה חושב אחרת ונט לא מתאים לקריטריונים המבוקשים ובמקום זאת הוא מקבל הצעה פחות אטרקטיבית – להיות ראש תחנת משנה בתחנת חוץ רוסית בבריטניה שנקראת "המקלט" והיא בעצם תחנה לא פעילה שיושבים בה עריקים רוסים חסרי ערך.
נט אמנם כבר בן 47 אבל הוא לא מרגיש עם רגל אחת בקבר והוא ממש לא מעוניין לקבל על עצמו עבודה אפרורית ומשמימה לאחר שהתרגל לרוץ אחרי סובייטים במוסקבה.
נט תמיד היה מפעיל סוכנים מיומן ובאופיו הוא איש שטח ולא פקיד משרדי.
מלבד הקריירה המורכבת שלו, נט גם חזק בכל ענפי הספורט ובמיוחד במשחק הבדמינטון וכשבחור צעיר ומסתורי בשם אד סטנלי נדבק אליו במועדון הספורט ומתעקש לשחק נגדו, נט מתחיל לחשוד שמשהו כאן לא כשורה.
אד קיצוני בדעותיו הפוליטיות, הוא בן אדם קר ואדיש אבל הוא מרגיש קרוב לנט וכך מבלי להרגיש חייו האישיים והמקצועיים של נט מתערבבים יחד והוא נשאב בעל כורחו לתוך מזימות סובייטיות בלתי צפויות.

במהלך העלילה נט חווה דילמה מוסרית בין הנאמנות שלו למדינתו ולחלומות שלו להגיע רחוק בקריירת הריגול שלו לבין נאמנותו לאשתו ולבתו שרוצות שהוא יהיה איש רגיל מהיישוב שנמצא קרוב לבית.
ג'ון לה קארה או בשמו האמיתי: דיוויד מור קורנוול, כתב עשרות ספרים שחלקם עובדו לסרטים וסדרות מצליחים וחייו במציאות לא פחות מרתקים מספריו.
קראתי לא מעט ספרים שלו בעבר והוא בכל פעם מצליח לרתק אותי בכתיבתו הזורמת, הקולחת, השנונה והמשעשעת.
אהבתי ונהנתי מאד מדמותו של נט, הוא אמנם לא היה סוג של ג'יימס בונד שקופץ מעל גגות של בתים בטוקסידו או מוקף בנשים יפיפיות אבל הוא היה בעל קסם מחוספס ופתיחות של איש העולם הגדול, חם מזג אבל גם איש של נשים, בעל סגנון קליל ואופי ידידותי שגורם לצד השני לתת בו אמון.
הוא ניחן ביכולת אבחנה דקה וחדה לגבי אנשים סביבו וגם כשנראה כאלו שהוא לא שם לב לדברים, הוא בעצם מבחין בכל פרט קטן ומנתח אותו בראשו.
על אף שנהנתי מכתיבתו של ג'ון לה קארה המופלא, גם הרגשתי במהלך הקריאה שאני הולכת קצת לאיבוד בתוך סיפורי הריגול של העבר וההווה בחייו של נט.
הספר הזה מלא בסודות, שקרים, בגידות ומשחקי ריגול ואוהבי הז'אנר יהנו ממנו מאד.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן