Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
איש ואישה בלילה
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 159
ואז ערב אחד במאי, קצת לפני שהחשיך לגמרי, באה אֶדי מוּר לבקר את לואיס ווֹטֶרס. אתה בטח שואל את עצמך מה אני עושה פה, היא אמרה. טוב, לא חשבתי שבאת כדי להגיד לי שהבית שלי יפה. לא. אני רוצה להציע לך משהו. טוב. לא נישואים, היא אמרה. תהיתי אם תסכים לשקול לבוא לפעמים לבית שלי ולישון אתי. מה? למה את מתכוונת? אני מתכוונת לזה ששנינו לבד. אני בודדה. אני חושבת שאולי גם אתה. מעניין אותי לדעת אם תסכים לבוא לישון אתי בלילות. ולדבר... אתה לא אומר כלום. עצרתי לך את הנשימה? וכך, אדי ולואיס - שניהם אלמנים המתגוררים בשכנות באותה עיירה קטנה - יוצאים להרפתקה נועזת, למרות הרמת הגבות וההתנגדויות של כל הסובבים אותם. עם מעט אומץ, הם עומדים לגלות שעוד אפשר - גם אחרי חיים שלמים - למלא את הלילות בדיבורים ובקרבה אנושית, ולהעניק משמעות חדשה ליכולת להתבגר בחן. איש ואישה בלילה הוא הספר האחרון שכתב לפני מותו הסופר האמריקני המוערך, קנט הרוף (1943-2014), והראשון שלו שמתורגם לעברית. את כתב היד הסופי של הספר ערכה אשתו קאתי לאחר מותו.

אדי מור ולואיס ווטרס הם שני אלמנים בשנות השבעים לחייהם, שגרים במרחק כמה בתים זה מזו.
ערב אחד מגיעה אדי לבקר את לואיס ושואלת אותו האם יסכים  מידי פעם לבוא לישון אצלה כדי להפיג את הבדידות של שניהם.
מפגשים של שיחות בלבד, ללא שום דבר מעבר לכך.

אנחנו חיים לבד יותר מדי זמן. שנים.  אני בודדה.  אני חושבת שאולי גם אתה.  מעניין אותי לדעת אם תסכים לבוא לישון אתי בלילות. ולדבר (עמ' 9)

לואיס נענה להצעתה של אדי והוא מתחיל להגיע בקביעות לביתה בערבים, הוא תוהה למה היא בחרה דווקא בו כדי שיעביר איתה את לילות הבדידות שלה והיא אומרת שהוא בן אדם טוב וידעה שהוא יהיה גם איש שיחה מעניין.
אנשי העיירה מתחילים לרכל על הגבר שמגיע באישון לילה לביתה של האלמנה המבוגרת וחוזר לביתו לפנות בוקר אבל לשניהם זה לא אכפת, לאדי נמאס לרצות את כל העולם.
לאט לאט מתחילים אדי ולואיס להכיר זה את זו יותר לעומק דרך השיחות הליליות שלהם.
אדי מספרת ללואיס על בעלה קארל ושני ילדיה ולואיס מספר על המשברים שעבר בחיי הנישואים שלו עם אשתו דיאן.
היחסים ביניהם מתקבלים ברתיעה ובהרמת גבה גם מצד הולי, בתו של לואיס שמגיעה אליו לביקור של סוף שבוע.
לואיס מסביר לה שנעים לו בחברתה של אדי והוא נהנה להכיר מישהי בגילו ולא מתכוון לנהל את חייו לפי דרישות אנשי העיירה שאוהבים לרכל על אחרים.

זו החלטה להיות חופשיים. אפילו בגילנו (עמ' 51)

אדי ולואיס הופכים להיות חברים קרובים, הם חולקים יחד את עברם וגם את המשברים האישיים שעובר כל אחד מהם בהווה, הם מודעים להסתייגות הסביבה כולל משפחתם כלפי החברות היפה ביניהם אבל כמו שאומר השיר: "לא טוב היות האדם לבדו" והם נהנים כל כך זה מחברת זו שהקשר ביניהם ממשיך להתקיים למרות הכל.
האם הם יצליחו לנטרל את בני משפחתם הקרובים והסביבה שמנסה לעשות הכל כדי שלא יהיו יחד ולהתמקד בעצמם או שיוותרו על הקשר ביניהם כדי לרצות אחרים?

'איש ואישה בלילה' הוא ספר רגיש ונוגע ללב על בדידות בגיל השלישי, ספר על אובדן ושכול, אהבות ובגידות, משפחה וחלומות שלא התממשו ובעיקר ספר על כוחה של חברות עמוקה ומרגשת בין שני אנשים זרים שבמהרה הופכים קרובים יותר ממשפחה.
סיימתי את הספר תוך שעתיים, הוא היה קצר ומרתק, מרגש עד דמעות ומקסים.
זהו הספר האחרון שכתב הסופר קנט הרוף לפני מותו והראשון שלו שמתורגם לעברית.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן