Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אישה נשואה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 290
אנה היתה יכולה להיות אישה נשואה מושלמת: יש לה בעל שוויצרי, שלושה ילדים קטנים, ובית יפה בפרוור ציורי של ציריך. כדי לגוון את שגרת הימים הארוכים והחדגוניים שלה, היא הולכת לשיעורי גרמנית־שוויצרית המיועדים לזרים־אמריקאים כמוה, ונפגשת כמה פעמים בשבוע עם פסיכואנליטיקאית.  לאנה יש גם הרבה סודות. היא לא מדברת עליהם עם הפסיכואנליטיקאית שלה. לפעמים היא לא מדברת עליהם גם עם עצמה. כדי לעמעם את הכאב הלא־מושג בליבה, היא הולכת אחרי שיעורי הגרמנית לפגישות עם המאהב שלה. זו לא הפעם הראשונה שאנה בוגדת בבעלה. זו גם לא תהיה הפעם האחרונה. אנה מתחילה להסתבך בשקרים של עצמה והיתה רוצה להפסיק, אבל היא כבר הלכה רחוק מדי. עכשיו היא תגלה לאן מובילה הדרך שאין ממנה חזרה. מתחת למעטה של איפוק שוויצרי, אישה נשואה הוא ספר אינטימי, דחוס, ונוגע בחלקים גולמיים בנשמתם של הגיבורה והקורא כאחד. ג’יל אלכסנדר אסבאום כתבה סיפור לופת וחושני על הקווים המפרידים בין אהבה לתשוקה, בין מוסר לבגידה, 
ועל מה שקורה כשחוצים אותם.  

אנה בנץ היא אמריקאית, אם לשלושה ילדים ואישה נשואה שחיה עם משפחתה בעיירה קטנה בשווייץ.
היא חשה שחייה משמימים ומדכאים והולכת ללמוד קורס בגרמנית בעצת הפסיכואנליטיקאית שלה, דוקטור מסרלי.
שם היא פוגשת את ארצ'י סאתרלנד, בחור סקוטי שהגיע אף הוא ללמוד גרמנית.
אנה וארצ'י הופכים מהר מאד לנאהבים.

הרומן עם ארצ'י היה ולא היה קשור לסקס.  אנה היתה חלשה ומודעת למצבה.  אבל היא עדיין היתה צעירה דיה להיראות יפה באור כלשהו ולהתאים לטעמם של גברים מסוימים.

ברונו, בעלה השוויצרי של אנה מועסק כבנקאי השקעות ולכן גם ניהל את חשבונות הבית, המיסים והמשכנתא ואנה הרגישה שהיא מחוץ לתמונה למרות שד"ר מסרלי עודדה אותה להיות מעורבת יותר בענייני הבית ופחות פסיבית.
ד"ר מסרלי מרגישה שאנה חיה חיים מוגבלים ולא מודרניים, היא צריכה להיות יותר פעילה, לקחת יוזמה ואחריות על חייה,  לצאת ולעשות דברים.
אנה גם לא ממש התערתה בחברה או ניסתה להתחבר לשאר האמהות שפגשה בכיכר.
לדוקטור מסרלי היה הסבר למצב הזה:

שוויץ היא מדינה מנותקת וכמו הנוף שעליו ישבו,  גם השוויצרים עצמם היו סגורים בקצותיהם. מטבעם נטו לבידוד, וקשרו קשר להרחיק מעליהם זרים בכך שהכריזו לא על אחת,  שתיים או שלוש כי אם על ארבע שפות לאומיות שונות.

אנה מרגישה זרה בשוויץ, היא לא ילידת המקום ולא מרגישה הזדהות עם המדינה, היא מבינה שזה רק עניין של זמן עד שהכל סביבה יתחיל להתפורר ולהתמוטט.
היא חיה חיים כפולים, רגע אחד היא מבלה ימים סוערים במיטה עם המאהב הסקוטי שלה ורגע שני היא רעיה כנועה, אמא נאמנה לילדיה ומבלה ערב שקט עם חברים חדשים.
אנה חיה חיים של פשרה, היא לא מאושרת בחיי הנישואין שלה, הבעל שלה בקושי מבחין בקיומה, היא לא אוהבת לחיות בשוויץ,  מתעבת את חמתה העגמומית אבל היא לא עושה שום שינוי כדי לשפר את חייה, היא מנסה להשתיק את רגשותיה האמתיים בבגידות שנותנות לה סיפוק רגעי ולא מכסות את החור הגדול שנוצר בליבה, אנה מתחילה לאבד שליטה על חייה, מכאן כבר אין דרך חזרה, רק ליפול וליפול בלי יכולת לעצור עד הסוף הטרגי.

איך הפכתי להיות כזאת חסרת מצפון?

 מצבה של אנה הולך ומידרדר למרות שד"ר מסרלי בטוחה שהן קרובות לפריצת דרך בטיפול.

בתוך רחובותיה הציוריים של שוויץ והשוויצרים המאופקים והמנומסים, אנה מרגישה שהיא מאבדת את עצמה לדעת בתוך עולמה הריקני.
שום דבר שהיא עושה לא באמת מספק אותה וגורם לה אושר פנימי והיא מלאה בסיבות כדי להצדיק את העצבות שלה במקום למצוא את הדרך כיצד לשנות את חייה.

החיים הם סיבה ותוצאה. אפילו לבחירות הקטנות ביותר יש משמעות. אבן אחת פוגעת באחרת,  ואז בזו שאחריה ובזו שאחריה.

אנה נאלצת לעבור את הנורא מכל כדי לקחת אחריות ושליטה על החיים שלה.
היא מגיעה לתובנות עם עצמה בדרך הקשה ולשם כך היא יוצאת מהבועה שחיה בה בתשע השנים האחרונות.

הספר 'אישה נשואה' הוא ספר חזק ומטלטל על אובדן, אהבה, בדידות בעיר יפה עם אנשים קרים, ספר שנוגע בנקודות הכי רגישות של כולנו…אהבתי את הספר ונהנתי ממנו מאד למרות שלא הזדהתי עם הדמות של אנה אבל הרגשתי סוג של אמפתיה אליה.

קריאה נעימה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן