Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אישה מעבר לים
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 470
שלוש‭ ‬נשים‭ ‬בלתי‭ ‬נשכחות‭ ‬עומדות‭ ‬בלב‭ ‬הרומן‭ ‬המסעיר‭ ‬אישה‭ ‬מעבר‭ ‬לים. ‬ אישה‭ ‬צעירה‭ ‬שבעלה‭ ‬עוזב‭ ‬אותה‭ ‬בבית‭ ‬קפה‭ ‬בפריז; ‬אם‭ ‬שנעלמת‭ ‬מדי‭ ‬יום‭ ‬לשעות‭ ‬ארוכות‭ ‬ובתה‭ ‬אינה‭ ‬יודעת‭ ‬לאן; ‬ואישה‭ ‬מסתורית‭ ‬שנטשה‭ ‬תינוקת‭ ‬בת‭ ‬יום‭ ‬בליל‭ ‬שלג‭ ‬בפתח‭ ‬מנזר‭ ‬בירושלים. ‬אלה‭ ‬הם‭ ‬המפתחות‭ ‬לסיפור‭ ‬גועש‭ ‬וסוחף, ‬הלוקח‭ ‬אותנו‭ ‬אל‭ ‬סמטאות‭ ‬הרובע‭ ‬הלטיני‭ ‬בפריז‭ ‬ואל‭ ‬תל‭ ‬אביב‭ ‬של‭ ‬שנות‭ ‬השבעים, ‬ומחבר‭ ‬בין‭ ‬ירושלים‭ ‬המנדטורית‭ ‬לעיירה‭ ‬ציורית‭ ‬באנגליה. ‬שם‭ ‬מחפשות‭ ‬הנשים‭ ‬את‭ ‬זהותן‭ ‬ואת‭ ‬עצמן, ‬ואת‭ ‬עברן‭ ‬הלוט‭ ‬בערפל. ‬כל‭ ‬אחת‭ ‬מהן‭ ‬עתידה‭ ‬לעבור‭ ‬תהפוכות‭ ‬בחייה, ‬והסיפור‭ ‬קושר‭ ‬ביניהן‭ ‬ביד‭ ‬אמן, ‬בנימים‭ ‬של‭ ‬אהבה‭ ‬ושנאה, ‬שברון‭ ‬לב, ‬דם‭ ‬ודמעות‭.‬ אישה‭ ‬מעבר‭ ‬לים‭ ‬הוא‭ ‬רומן‭ ‬נפלא‭ ‬הנכנס‭ ‬אל‭ ‬הלב‭ ‬ואינו‭ ‬מרפה. ‬בהשתרעו‭ ‬על‭ ‬פני‭ ‬שלושה‭ ‬דורות‭ ‬הוא‭ ‬מגולל‭ ‬סיפור‭ ‬על‭ ‬עוצמה‭ ‬נשית‭ ‬ואומץ‭ ‬ועל‭ ‬גיבורות‭ ‬החיות‭ ‬את‭ ‬החיים‭ ‬בכל‭ ‬עוצמתם‭ ‬וכאבם. ‬הגיבורות‭ ‬של‭ ‬שרית‭ ‬ישי‮–‬לוי‭ ‬ניצבות‭ ‬מול‭ ‬הייסורים‭ ‬שקורות‭ ‬חייהן, ‬או‭ ‬אולי‭ ‬הגורל, ‬המטירו‭ ‬עליהן, ‬ופוגשות‭ ‬באהבה‭ ‬גדולה‭ ‬שרק‭ ‬היא‭ ‬תוכל‭ ‬לנצח‭ ‬כנגד‭ ‬כל‭ ‬הסיכויים‭ ‬כולם‭.‬

כשנודע לי ששרית ישי לוי הוציאה ספר שני , הסתקרנתי מאוד לגביו. את ספרה הראשון "מלכת היופי של ירושלים" מאוד אהבתי, ועל אף הדעות החלוקות על הספר הזה והחשש שאתאכזב, מאוד רציתי לקרוא אותו.. לשמחתי הרבה זה לא קרה.

זהו סיפורן של שלוש נשים – שלושה דורות, שלושתן חוות משברים וטרגדיות, ונדמה כי הגורל, המשברים והחסכים שלהן עוברים בד.נ.א מדור לדור בירושה.

אליה הנמצאת במערכת יחסים הרסנית עם ארי, מגלה יום אחד כי הוא עוזב אותה לטובת בחורה צרפתייה. היא נכנסת למשבר קיצוני ואינה מצליחה להתאושש ממנו. אביה תומך ומטפל בה כילדה קטנה, אך ברקע מוצגת מערכת יחסים סבוכה עם אמה לילי.

לילי ננטשה בהיותה תינוקת וגדלה ללא אם או אב וללא אהבה. בעקבות טרגדיה נוראית היא ממאנת לפתוח את ליבה להיקשר ולאהוב את בתה אליה. שורשיה אינם ידועים לה והיא מסרבת לחקור את עברה ולפתוח פצעים ישנים.

הדמות השלישית – רייצ'ל נחשפת רק לקראת סוף הסיפור, ואז מתגלה הקשר בין שלושת הדמויות.

לאורך כל הספר מתוארים היחסים המורכבים בין לילי לאליה –  יחסים המורכבים בעיקר מאי הסכמות, ויכוחים והרבה טרוניות אחת כלפי השנייה.
גם לילי וגם אליה חוות משבר, מגיעות לשפל ובסופו של דבר מנסות להשתקם. שתיהן עושות חשבון נפש ומבינות כי רק כאשר יפתרו משברי העבר, יחשפו השורשים והסודות יתגלו, אז הן תוכלנה להשתקם ולפתוח דף חדש.

אם בתחילה נדמה כי הנשים בספר חלשות, בהמשך מסתבר כי הן נשים אמיצות המצליחות לקום מתוך הסבל, להרים ראש ולהשתקם. אמנם התהליך לעתים איטי ומייגע אך בסוף הוא קורה.
סיפורן של אליה ולילי מרתק בעיני, שזור עצב והרבה משקעים אך גם שמחה והתרגשות. שתיהן עוברות חשבון נפש לאורך הספר – פותחות פצעים לומדות להתעמת עם הכאב בכדי להתרפא.

אהבתי את העברית המקסימה של הספר, את שילוב הלדינו והערבית בכדי לשמור על אותנטיות. את תיאורה של המדינה הצעירה בראשית דרכה, ובעיקר את תיאורי העיר תל אביב – עם ריח הים, רעש הגלים וההווי הייחודי לה.

המסר בספר על חשיבותה של הסליחה הוא בהחלט מסר חשוב- בכוחה של הסליחה לרפא לבבות.

הפריע לי שלאורך הספר יש מדי פעם קפיצות בזמן ללא קשר להתרחשותן הכרונולוגית, וישנם מספר קטעים שחוזרים על עצמם ועל כן היה אפשר לוותר עליהם.

אני יודעת שלא כל אחד יצליח להתחבר לדמויות בספר שהן לעתים טרחניות ומתוסבכות, אך לדעתי כדאי להמשיך לקרוא אותו, כי בסופו של דבר הוא בהחלט מרתק, אני נשאבתי אליו מהעמוד הראשון.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן