Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אישה מעבר לים
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 470
אישה‭ ‬צעירה‭ ‬שבעלה‭ ‬עוזב‭ ‬אותה‭ ‬בבית‭ ‬קפה‭ ‬בפריז; ‬אם‭ ‬שנעלמת‭ ‬מדי‭ ‬יום‭ ‬לשעות‭ ‬ארוכות‭ ‬ובתה‭ ‬אינה‭ ‬יודעת‭ ‬לאן; ‬ואישה‭ ‬מסתורית‭ ‬שנטשה‭ ‬תינוקת‭ ‬בת‭ ‬יום‭ ‬בליל‭ ‬שלג‭ ‬בפתח‭ ‬מנזר‭ ‬בירושלים. ‬אלה‭ ‬הם‭ ‬המפתחות‭ ‬לסיפור‭ ‬גועש‭ ‬וסוחף, ‬הלוקח‭ ‬אותנו‭ ‬אל‭ ‬סמטאות‭ ‬הרובע‭ ‬הלטיני‭ ‬בפריז‭ ‬ואל‭ ‬תל‭ ‬אביב‭ ‬של‭ ‬שנות‭ ‬השבעים, ‬ומחבר‭ ‬בין‭ ‬ירושלים‭ ‬המנדטורית‭ ‬לעיירה‭ ‬ציורית‭ ‬באנגליה. ‬שם‭ ‬מחפשות‭ ‬הנשים‭ ‬את‭ ‬זהותן‭ ‬ואת‭ ‬עצמן, ‬ואת‭ ‬עברן‭ ‬הלוט‭ ‬בערפל. ‬כל‭ ‬אחת‭ ‬מהן‭ ‬עתידה‭ ‬לעבור‭ ‬תהפוכות‭ ‬בחייה, ‬והסיפור‭ ‬קושר‭ ‬ביניהן‭ ‬ביד‭ ‬אמן, ‬בנימים‭ ‬של‭ ‬אהבה‭ ‬ושנאה, ‬שברון‭ ‬לב, ‬דם‭ ‬ודמעות‭.‬ אישה‭ ‬מעבר‭ ‬לים‭ ‬הוא‭ ‬רומן‭ ‬נפלא‭ ‬הנכנס‭ ‬אל‭ ‬הלב‭ ‬ואינו‭ ‬מרפה. ‬בהשתרעו‭ ‬על‭ ‬פני‭ ‬שלושה‭ ‬דורות‭ ‬הוא‭ ‬מגולל‭ ‬סיפור‭ ‬על‭ ‬עוצמה‭ ‬נשית‭ ‬ואומץ‭ ‬ועל‭ ‬גיבורות‭ ‬החיות‭ ‬את‭ ‬החיים‭ ‬בכל‭ ‬עוצמתם‭ ‬וכאבם. ‬הגיבורות‭ ‬של‭ ‬שרית‭ ‬ישי‮–‬לוי‭ ‬ניצבות‭ ‬מול‭ ‬הייסורים‭ ‬שקורות‭ ‬חייהן, ‬או‭ ‬אולי‭ ‬הגורל, ‬המטירו‭ ‬עליהן, ‬ופוגשות‭ ‬באהבה‭ ‬גדולה‭ ‬שרק‭ ‬היא‭ ‬תוכל‭ ‬לנצח‭ ‬כנגד‭ ‬כל‭ ‬הסיכויים‭ ‬כולם‭.‬

ככה זה, מכתוב! בן אדם, לא חשוב מה יעשה, לא יכול לברוח מהגורל שלו.

שנות השבעים, אליה היא אישה צעירה שנוטה לשקוע בעולם הדמיון ולבה נתון לאהוב חייה ובעלה הסופר, ארי.
אליה מקווה להיות המוזה של ארי ולשמש גיבורה באחד מספריו אבל הרומן שהוא כותב הופך לסאגה בלתי נגמרת.
בינתיים, היא מנהלת את כל ענייניו, הופכת למשרתת ונערת שליחויות שלו ועוזבת את לימודיה באוניברסיטה כדי לרצות אותו ומבטלת את עצמה ואת הרצונות שלה לעומת הצרכים והקפריזות שלו.
כשארי נוסע לפריז לחפש את עצמו ולכתוב את ספרו, אליה מחליטה לעזוב מאחור את תל אביב ואת הוריה המבוגרים ומקווה ששם בעיר האורות האיחוד עם ארי יביא עדנה ואושר לחיי הנישואין המקרטעים
שלהם אבל גם בעיר הכי רומנטית בעולם, אליה מבינה שלבו של ארי כבר לא איתה ויש אישה אחרת שמסעירה את נפשו, הוא מרוחק ולא מעוניין בקרבתה ולאחר התלבטות ומפח נפש מצידה היא אורזת את עצמה
וחוזרת לתל אביב.
כשהגעגוע מכריע אותה והיא חושבת לחזור שוב לפריז, פורצת בדיוק מלחמת יום הכיפורים ואליה נאלצת בעל כורחה להשאר בתל אביב.
כשהיא חוזרת שוב לפריז כדי למצוא את ארי ולהחזיר אותו לחיקה, הוא נפרד ממנה באכזריות בתואנה שהוא מאוהב באחרת.

לא יכולתי להכחיש עוד, ארי בעלי, אהוב ליבי, לא ערוצה עוד באהבתי השקטה, הבטוחה, והוא מחפש ריגושים וסערות. חוף המבטחים שהייתי אני, כבר לא הספיק לו.

כשאליה חוזרת לתל אביב, היא שבר כלי, היא חוזרת לגור בבית הוריה והמצב רק הולך ונהיה עגום מיום ליום והיא לא רוצה לחיות יותר.
יד הגורל מובילה אותה לטיפול פסיכולוגי ששם היא מתחילה להשלים עם עצמה, עם הגורל שלה, עם הבחירות שנעשו בעל כורחה ועם היחסים הטעונים שהיו לה מאז ומעולם עם אמה לילי.
לילי עברה ילדות לא פשוטה וגם לאחר שנישאה לשאול טוב הלב, אביה של אליה, היא נותרה עגמומית, מתוסכלת וחסרת סיפוק לאחר טרגדיה לא צפויה שנפלה על המשפחה.
אליה לא מבינה למה אמא שלה עוינת כלפיה וההתנהגות שלה גרמה לה לברוח מחיים עם אמא קשה ושתלטנית לזרועות בעל שהיה אותו הדבר בדיוק.
אליה ולילי יוצאות כל אחת בנפרד למסע עצמי כדי לגלות את השורשים הנסתרים שלהן, לחשוף את כל הסודות החבויים ולקבל באהבה את העבר האפל שלהן.
שתיהן יאלצו להלחם בשדים שאופפים את חייהן ולחזור לעבר כדי לתקן את כל המישגים שנעשו ולהשלים עם העובדה שמשפחה היא חוט מקשר שמאחה את כל השברים.

את הספר "אישה מעבר לים" מאד הסתקרנתי לקרוא לאחר שהתאהבתי בכתיבה של הסופרת שרית ישי-לוי כשקראתי את ספרה הקודם: מלכת היופי של ירושלים.
גם בספר זה, כמו בספר הקודם, אנחנו נחשפים ליחסים טעונים בין אם לבתה וגם פה יש את הקשר הספרדי כאשר הוריו של שאול הם דוברי לדינו.
הספר מתאר שלושה דורות של נשים שבורות לב שנאלצות לסגור מעגל עם העבר שלהן, הוא מאד מרגש ועוצמתי ונהנתי ממנו מאד.

קריאה מהנה.

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. לאה

    הספר עמוס ביותר מדי פרטים המטרידים מערכו בעיני. בקושי סיימתי לקרוא. חבל, כי ספרה הראשון היה טוב.

    1. אורלי

      הסיפור עצמו מרתק ושופע אלמנטים פסיכולוגים מעניינים, אבל הכתיבה מאולצת ומכבידה . יש הרבה יותר מידי דרמה לא אמינה , סיטואציות לא מציאותיות ותאורים ארוכים שלא מוסיפים עומק. על שלד העלילה אפשר היה לבנות סיפור אמין ועמוק, איזו החמצה!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן